Tři roky od nehody na MS v americkém Greenville se Jiří Ježek rozloučil se světovými šampionáty

Kristýna Šperková
6. 9. 2017 12:42
V jihoafrickém Pietermaritzburgu proběhlo mistrovství světa handicapovaných cyklistů, na kterém Českou republiku reprezentovalo pět závodníků, včetně nejúspěšnějšího paralympijského cyklisty v historii Jiřího Ježka, pro kterého byl tento šampionát posledním v kariéře. Přestože čeští cyklisté přijeli do Jihoafrické republiky ve výborné formě a perfektně připraveni, v samotných závodech se potýkali se smůlou a zůstávali těsně za medailovými pozicemi.
Šestinásobný zlatý paralympionik Jiří Ježek vybojoval na svém posledním světovém šampionátu šesté místo.
Šestinásobný zlatý paralympionik Jiří Ježek vybojoval na svém posledním světovém šampionátu šesté místo. | Foto: ČATHS, Soňa Ježková

Pietermaritzburg - V hlavním městě jihoafrické provincie KwaZulu-Natal Pietermaritzburgu se poslední srpnový den sešli nejlepší handicapovaní cyklisté světa, mezi které patří také čeští reprezentanti Jiří Hindr, Petr Berger, Ivo Koblasa, Patrik Jahoda a samozřejmě Jiří Ježek, který právě zde zakončil svoji úspěšnou sportovní kariéru.

Handbiker Patrik Jahoda obsadil na MS páté místo v časovce a silničním závodě.
Handbiker Patrik Jahoda obsadil na MS páté místo v časovce a silničním závodě. | Foto: ČATHS, Soňa Ježková

První závodní den otevřela časovka jednotlivců kategorie H1, ve které se představil v současnosti nejúspěšnější tuzemský handbiker Patrik Jahoda. První okruh trasy vyměřené celkem na 15,5 kilometru zvládl Jahoda nadějně a do její druhé části najížděl na průběžném třetím místě, po prudkém stoupání se však propadl na výsledné páté místo. Medailové pozice tak tentokrát přenechal Švýcarovi Frühovi na prvním místě, domácímu Du Preezovi na druhém a třetímu Finovi Sopanenovi.

Stejného umístění se Jahoda dočkal ve své druhé disciplíně - v silničním závodu. Ani na této třicetikilometrové trase se Jahodovi nepoštěstilo vylepšit svou pozici a s časem 1:32:25 skončil opět na pátém místě. O první tři příčky se opět rozdělili tentokrát první Du Preez, druhý Früh a třetí Ital Cornegliani.

Paracyklista Ivo Koblasa dojel v časovce i v silničním závodě sedmý.
Paracyklista Ivo Koblasa dojel v časovce i v silničním závodě sedmý. | Foto: ČATHS, Soňa Ježková

Největší medailovou nadějí byl pravděpodobně závodník v kategorii C2 Ivo Koblasa, který letos na dráhovém mistrovství světa v Los Angeles získal bronzovou medaili, na světovém poháru ve Španělsku v silniční časovce skončil druhý a v silničním závodě třetí.

Právě časovkou se pro Koblasu otevřel jihoafrický šampionát, a přestože se podobně jako Jahoda v první části držel vpředu, poslední (třetí) kolo dojel na sedmém místě s časem 36 minut a 20 sekund se ztrátou zhruba 47 sekund na prvního Kanaďana Chernovea.

Smůlu si pak Koblasa vybral v silničním závodě na 60 km, ve kterém ho zbrzdil pád skupiny cyklistů před ním. Tím nabral ztrátu, kterou už nestihl dohnat, a dojel na sedmém místě. Silniční závod skupiny C2 na MS v Pietermaritzburgu vyhrál stejně jako časovku Tristen Chernove z Kanady.

V kategorii C4 se naposledy v kariéře představil šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek. Závodník, který letos končí svoji výjimečnou kariéru, se vrátil do sedla kola po těžké nehodě z 1. září 2014 na MS v americkém Greenville.

Na den přesně tři roky poté nastoupil do časovky na mistrovství světa v Pietermaritzburgu a po stabilním výkonu si vyjel šesté místo. Mistrem světa se pro letošní rok v této kategorii stal Slovák Jozef Metelka.

Úplně posledním vystoupením na světovém šampionátu byl pro Ježka nedělní silniční závod, jehož 14 okruhů dalo dohromady 85 kilometrů. Ježek je zajel v čase 2:06:47 opět na šestém místě. Z vítězství se radoval Němec Tobias Vetter.

Českou výpravu tělesně handicapovaných cyklistů doplnili ještě spastici Petr Berger a Jiří Hindr, kteří odjeli časovku a silniční závod tricyklů. V obou závodech však skončili na předposledním, čtvrtém (Berger), respektive posledním, pátém místě (Hindr).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy