Tréninky přizpůsobujeme závodům. Musím si udržet formu na MS, říká Arnošt Petráček

sul
30. 7. 2019 15:53
Plavec Arnošt Petráček se během léta věnuje hlavně přípravě na vrchol sezony. Tím bude pro paralympijského vítěze z roku 2016 londýnské mistrovství světa. V září se tam osmadvacetiletý sportovec pokusí vyplavat mužskou kvótu pro paralympijské hry v Tokiu 2020.
Nyní se musí soustředit na přípravu "na suchu".
Nyní se musí soustředit na přípravu "na suchu". | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Mistrovství světa v Londýně se blíží. Jak se připravujete?

Sezona je v plném proudu a musím říct, že jsem velmi spokojený. Finišujeme třetí týdenní tréninkový kemp ve Strakonicích. Další soustředění nás čeká ve Znojmě, takže léto mám opravdu zaplněné.

Jaké jsou Vaše výsledky? Měsíc před světovým šampionátem…

Na vodu nyní může Arnošt Petráček zapomenout, i českobudějovický krytý bazén je zavřený.
Na vodu nyní může Arnošt Petráček zapomenout, i českobudějovický krytý bazén je zavřený. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

S časy na tréninku jsem velmi spokojený. Budu se snažit udržet je až do mistrovství světa. Skladbu přípravy proto přizpůsobuji aktuálnímu zdravotnímu stavu i současné situaci.

Jak vypadá takový tréninkový den na soustředění?

Na soustředění začínáme v devět ráno rozcvičením. Plavecký trénink je pak od půl desáté a trvá dvě hodiny. Potom si odpočineme a od 16 do 18 hodin máme odpolední trénink. Večer cvičím jógu.

Nabíráte fyzičku i jinak než v bazénu?

V letních měsících jezdím i na kole, to mi pomáhá.

Ve Vaší kategorii přibyli noví plavci. Vnímáte je jako konkurenci?

Vylepšuje se systém kvalifikací a jak říkáte, objevili se noví plavci. Já jsem za to velmi rád. Vnímám plavání jako kvalitní sport, který je ve světě čím dál víc oblíbený. Konkurence je opravdu veliká.

Kdo jsou aktuálně vaši největší soupeři?

Arnošt Petráček vylepšil v Německu světový rekord
Arnošt Petráček vylepšil v Německu světový rekord | Foto: Facebook Arnošta Petráčka

Řekl bych, že Cameron Leslie z Nového Zélandu, Estonec Topkin Matz a Rus Roman Ždanov.

Za rok budou paralympijské hry v Tokiu. Máte už splněné kvalifikační limity?

Mám vyplavané dva. Na mistrovství světa v Londýně se ještě budu snažit získat mužskou kvótu pro paralympijské hry. Věřím, že se to povede.

V Tokiu budete obhajovat zlatou medaili v disciplíně 50 metrů znak. Jak jste na tom teď?

V současné době se v této disciplíně pohybuji na třetím místě ve světovém žebříčku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy