Tréninky přizpůsobujeme závodům. Musím si udržet formu na MS, říká Arnošt Petráček

sul
30. 7. 2019 15:53
Plavec Arnošt Petráček se během léta věnuje hlavně přípravě na vrchol sezony. Tím bude pro paralympijského vítěze z roku 2016 londýnské mistrovství světa. V září se tam osmadvacetiletý sportovec pokusí vyplavat mužskou kvótu pro paralympijské hry v Tokiu 2020.
Před odletem na MS do Mexika se Petráček zúčastnil finálového kola českého poháru Strahov Cup.
Před odletem na MS do Mexika se Petráček zúčastnil finálového kola českého poháru Strahov Cup. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Mistrovství světa v Londýně se blíží. Jak se připravujete?

Sezona je v plném proudu a musím říct, že jsem velmi spokojený. Finišujeme třetí týdenní tréninkový kemp ve Strakonicích. Další soustředění nás čeká ve Znojmě, takže léto mám opravdu zaplněné.

Jaké jsou Vaše výsledky? Měsíc před světovým šampionátem…

Foto: Archiv Arnošta Petráčka

S časy na tréninku jsem velmi spokojený. Budu se snažit udržet je až do mistrovství světa. Skladbu přípravy proto přizpůsobuji aktuálnímu zdravotnímu stavu i současné situaci.

Jak vypadá takový tréninkový den na soustředění?

Na soustředění začínáme v devět ráno rozcvičením. Plavecký trénink je pak od půl desáté a trvá dvě hodiny. Potom si odpočineme a od 16 do 18 hodin máme odpolední trénink. Večer cvičím jógu.

Nabíráte fyzičku i jinak než v bazénu?

V letních měsících jezdím i na kole, to mi pomáhá.

Ve Vaší kategorii přibyli noví plavci. Vnímáte je jako konkurenci?

Vylepšuje se systém kvalifikací a jak říkáte, objevili se noví plavci. Já jsem za to velmi rád. Vnímám plavání jako kvalitní sport, který je ve světě čím dál víc oblíbený. Konkurence je opravdu veliká.

Kdo jsou aktuálně vaši největší soupeři?

Arnošt Petráček vylepšil v Německu světový rekord
Arnošt Petráček vylepšil v Německu světový rekord | Foto: Facebook Arnošta Petráčka

Řekl bych, že Cameron Leslie z Nového Zélandu, Estonec Topkin Matz a Rus Roman Ždanov.

Za rok budou paralympijské hry v Tokiu. Máte už splněné kvalifikační limity?

Mám vyplavané dva. Na mistrovství světa v Londýně se ještě budu snažit získat mužskou kvótu pro paralympijské hry. Věřím, že se to povede.

V Tokiu budete obhajovat zlatou medaili v disciplíně 50 metrů znak. Jak jste na tom teď?

V současné době se v této disciplíně pohybuji na třetím místě ve světovém žebříčku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy