Na Tokio se těším už dva roky, říká česká medailová naděje. Vydržet musí ještě jeden

Lukáš Kuřík
27. 3. 2020 14:12
Celosvětová pandemie koronaviru silně promlouvá do mnoha odvětví společnosti a zasáhl i parasport. Dlouho vyhlížený vrchol sezony, tedy paralympijské hry v Tokiu, se v létě neuskuteční. Tento scénář musel přijmout i mistr světa ve střelbě Tomáš Pešek.
Tomáš Pešek uspěl už na mistrovství Evropy a světových pohárech, díky tomu vybojoval pro ČR místo na paralympijských hrách. Druhé místo vystřílel Jakub Kosek.
Tomáš Pešek uspěl už na mistrovství Evropy a světových pohárech, díky tomu vybojoval pro ČR místo na paralympijských hrách. Druhé místo vystřílel Jakub Kosek. | Foto: Archiv Tomáše Peška

Český střelec ze vzduchové pistole zazářil především loni v říjnu v australském Sydney, kde se stal mistrem světa ve střelbě na deset metrů. Po skvělých výsledcích samozřejmě očekává, že ho budou pečlivě sledovat i trenéři jiných reprezentací.

Tomáš Pešek, Arnošt Petráček a Jiří Suchánek: handicapovaný sportovec roku 2018
Tomáš Pešek, Arnošt Petráček a Jiří Suchánek: handicapovaný sportovec roku 2018 | Foto: Premier Sports

"Určitě bych byl středem pozornosti," říká Pešek s úsměvem. "Je těžší se soustředit, když vím, že za mnou stojí hlouček lidí a dívá se, jestli zastřílím, nebo ne," doplňuje.

Pešek by nebyl jediným Čechem, který by v Tokiu usiloval o zisk medaile ve střelbě, loni na podzim se v Austrálii kvalifikoval i Jakub Kosek, který se tam umístil na čtrnáctém místě. Na paralympiádu si ale oba musí počkat až do roku 2021.

Kvůli pandemii přišli čeští střelci i o březnový Světový pohár v Al Ainu ve Spojených arabských emirátech. "Určitě to mrzí. Je to jeden z nejlepších turnajů v roce, očekávala se skvělá atmosféra, takže to je zklamání," komentuje Pešek zrušení akce.

Český reprezentant má ale v kalendáři i další podniky, které bude možná muset oželet. "V polovině května bychom měli odletět do Peru, ale neví se, jestli budeme moci vycestovat," krčí rameny. Následovat má mistrovství Evropy ve Slovinsku a v létě se měla konat i Grand Prix v Srbsku. Kolem těchto akcí panuje velká nejistota.        

Současný nouzový stav způsobuje komplikace i v tréninku. "Venku je poměrně nevlídno, posilovny jsou zavřené, takže se připravuju především doma," popisuje Pešek. "Snažím se udržovat fyzičku i přes tyto podmínky, ale je to složité," dodává.   

Tomáš Pešek
Tomáš Pešek | Foto: http://www.caths.cz/

Český střelec se na paralympiádu do Tokia kvalifikoval již ve své první sezoně 2018. Na Světovém poháru ve Francii tehdy k překvapení všech bral bronz a ukázal světové scéně, že se s ním musí do budoucna počítat.

"Bezprostředně po závodu jsem ani netušil, co to pro mě znamená. Začalo mi to docházet po dvou třech dnech," vzpomíná Pešek na klání, kde si vstupenku do Tokia vybojoval.

Formu ovšem prokázal i na mistrovství Evropy v Srbsku v prosinci téhož roku. Odtud si odvezl kompletní sadu medailí. Není divu, že se po famozní sezoně stal handicapovaným sportovcem roku, navíc ovládl i kategorii nováček roku.

"Na Tokio se těším už druhý rok, takže ztráta je to veliká," říká Pešek o přesunutí paralympijských her. "Ale nedivím se tomu, protože zdraví je přednější," uzavírá.     

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy