1. 7. 2019 10:29
Na prostějovské antuce se opět po roce střetli tenisté na vozíku v rámci tradičního Czech Open.
Tom Egberink.
Tom Egberink. | Foto: ČTSV

Letošního ročníku se zúčastnilo 75 hráčů z 18 států světa. Vítězem hlavní soutěže mužů se stal Nizozemec Tom Egberink, který společně se svým krajanem Maikelem Scheffersenem ovládl také čtyřhru. Senzační šampionkou v kategorii žen byla Číňanka Čen-čen Ču, která turnaj odehrála díky zisku divoké karty. Nejlepší český výsledek zaznamenala česká dvojice Jiří Fiala, Tomáš Jochymek, která vybojovala ve čtyřhře nižší kategorie stříbro.

UNIQLO Wheelchair Czech Open náleží do druhé nejvyšší kategorie ITF, proto byly na kurtech k vidění výkony nejlepších hráčů světa. V hlavní soutěži mužů nechyběla například světová devítka Japonec Takashi Sanada či desátý nejlepší hráč žebříčku Maikel Scheffers z Nizozemska. V ženské kategorii se předvedly světová osmička Britka Lucy Shukerová a devátá hráčka světa Němka Katharina Krugerová.

Vítězka ženské dvouhry - Zhenzhen Zhu.
Vítězka ženské dvouhry - Zhenzhen Zhu. | Foto: Český tenisový svaz vozíčkářů

"V letošním roce bylo přihlášeno vůbec nejvíce hráčů z rekordního počtu zemí světa. Úroveň byla opravdu silná, už dlouho jsme na turnaji neměli přihlášené hráče ze světové top desítky," přiznává Martin Císař, prezident Českého svazu tenisu vozíčkářů.

Do hlavní soutěže nastoupili také dva čeští hráči Michal Stefanu a Tomáš Svášek, oba však nepřešli přes první kolo. Nad síly Michala Stefanu byl korejský tenista Sang-Ho Oh, Tomáš Svášek nestačil na Japonce Jošinobu Fudžimota. Mužskou soutěž nakonec ovládl Nizozemec Tom Egberink, který ve finále zdolal Brazilce Daniela Rodriguese po třísetové bitvě 6:1, 3:6 a 6:3.

"Výsledek mužské části byl nepředvídatelný, jelikož hráči, kteří figurují na vyšších místech žebříku, jsou zvyklejší na tvrdé povrchy. Přestože například Španělům vyhovuje antuka lépe, Brazilci Rodriguesovi se v semifinále podařilo Španěla Daniela Caverzaschiho porazit," okomentoval Císař.

V mužském singlovém turnaji nižší kategorie se představilo hned jedenáct českých hráčů, nejvíce se dařilo Tomáši Jochymkovi, který postoupil do semifinále. V něm podlehl slovenskému tenistovi Tomáši Masarykovi 2:6 a 3:6. Úspěch zaznamenali čeští hráči ve čtyřhře - dvojice Jiří Fiala, Tomáš Jochymek se probojovala až do finále, ve kterém nestačila na česko-slovenský pár Miloš Bauer, Tomáš Masaryk.

Vítěz mužské dvouhry, Tom Egberink, při oslavě vítězství.
Vítěz mužské dvouhry, Tom Egberink, při oslavě vítězství. | Foto: Český tenisový svaz vozíčkářů

Překvapivou vítězkou hlavní ženské soutěže se stala Číňanka Čen-čen Ču, která do turnaje nastoupila díky divoké kartě. Hned v prvním kole senzačně vyřadila nasazenou jedničku Lucy Shukerovou a ve finále pak porazila argentinskou hráčku Marii Florencii Morenovou 6:3 a 6:4. Ve čtyřhře žen si Shukerová spravila chuť a společně s Japonkou Momoko Ohtaniovou porazila nizozemsko-japonský pár Michaela Spaanstrová, Manami Tanakaová.