Střelec Jakub Kosek v Olomouci potvrdil splněný limit na mistrovství světa

David Nebor
30. 10. 2017 15:07
Jedné ze dvou střeleckých disciplín se ve Velké ceně Olomouce účastnili také handicapovaní. Ovládl ji Jakub Kosek, který již vyhlíží mistrovství světa 2018 v Jižní Koreji. "Finanční prostředky na závody si sháníme sami,“ říká.
Reprezentant Jakub Kosek v Olomouci zvítězil nástřelem 348 bodů.
Reprezentant Jakub Kosek v Olomouci zvítězil nástřelem 348 bodů. | Foto: Archiv: Jakub Kosek

Olomouc - Na Lazeckou střelnici se sjeli střelci z několika klubů. Kromě RVzPi 2×30 se v Olomouci soutěžilo i v disciplíně StVzPi 40. Právě jí se účastnilo pět handicapovaných střelců. Nejlépe se umístil reprezentant Jakub Kosek z SSK Elán Olomouc s nástřelem 348 bodů. Tomáš Pešek z SSK Hradec Králové-Třebeš skončil třetí. Další český reprezentant, František Konečný, nastřílel za SSK Tovačov 331 bodů, které mu zajistily čtvrtou pozici. Zkušený střelec a zároveň ředitel soutěže Vladimír Marčan nasbíral po čtyřech střeleckých položkách skóre 323 a umístil se šestý. Desetičlennou tabulku uzavřel poslední handicapovaný závodník Vladimír Hriadel s nástřelem v hodnotě 250.

Kosek vyhlíží mistrovství světa

"Moje skóre bylo uspokojivé. Chtěl jsem sice zastřílet přes 350, ale i výsledkem 348 jsem potvrdil již splněný limit pro start na mistrovství světa," říká člen střelecké reprezentace A, která se příští rok chystá poměřovat střelecké schopnosti v Jižní Koreji na zmíněném světovém šampionátu. "Střelci z horních příček tabulky bývají vyrovnaní, proto je pro mě vítězství příjemné," pokračuje Kosek.

Střelec letos obhájil ve své kategorii titul mistra ČR a přivezl dvě medaile ze SP v Osijeku.
Střelec letos obhájil ve své kategorii titul mistra ČR a přivezl dvě medaile ze SP v Osijeku. | Foto: Archiv: Jakub Kosek

V poslední době se účastnil například světového poháru v Chorvatském Osijeku. Zde česká výprava ve složení Kosek, Marčan, Konečný zaznamenala stříbrnou medaili ze soutěže družstev. Druhý cenný kov přidal právě Kosek, který získal taktéž stříbrnou medaili ve stejné disciplíně, kterou ovládl v Olomouci. Právě on je také úřadujícím mistrem republiky a to právě v disciplíně střelby ze standardní vzduchové pistole 40 ran na 10 metrů. Titul obhájil v srpnu na střelnici v Olomouci.

Mistrovství světa znamená pro Koska největší střeleckou událost příštího roku. "Nejlepší přípravou na podobné akce je pro nás objíždění všemožných tuzemských střeleckých závodů," říká. "Snažíme se tedy vyzávodit, kde to jen jde. To znamená na soutěžích, kde se střílí naše kategorie. Záleží také na přístupnosti střelnice. Některé totiž nejsou bezbariérové," objasňuje reprezentant. Tréninky poté s dalšími střelci absolvuje ve volném čase po zaměstnání. Vede je "nejostřílenější" český handicapovaný šutér Vladimír Marčan.

Pro Koska je nejlepší přípravou objíždět tuzemské závody.
Pro Koska je nejlepší přípravou objíždět tuzemské závody. | Foto: Archiv: Jakub Kosek

V zahraničí je střelba handicapovaných profesionalizovaná

"Na mezinárodních soutěžích je pro Česko úspěchem umístit se v nejlepší desítce. Skončit na bedně je poté něčím skvělým," říká Kosek. Mluví o soupeřích z jiných zemí, kteří na šampionáty létají s trenéry, maséry a fyzioterapeuty. O těch si čeští střelci mohou nechat zdát, jejich sport totiž není v tuzemsku profesionalizovaný. "My prostě musíme sednout do auta, odřídit si cestu například do Chorvatska, tam závod odstřílet a potom jedeme zase domů," objasňuje. Kosek také předpokládá, že profesionální střelci jsou pod menším psychickým tlakem. "Prostředky na to, abychom mohli na velkou soutěž odcestovat, si sháníme svépomocí, většinou od krajů nebo různých firem. Cítím se tedy potom sponzorovi zavázán a mám v hlavě, že bych měl předvést dobrý výkon i kvůli němu, nejen kvůli sobě," uzavírá Jakub Kosek slovy o českých poměrech v jeho oblíbeném sportu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí od sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zeman se o vznik Českého domu v Bratislavě snažil dlouhodobě. Při červnovém setkání s Čaputovou v Praze slovenské prezidentce poděkoval za podporu této snahy. Řekl, že se dohodli na společném otevření budovy. Byl by rád, aby v ní byla umístěna hospoda s českým pivem a kuchyní.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Boris Johnson se pokusí vyvolat předčasné volby, pokud poslanci neschválí jeho plán projednat brexitový zákon do tří dnů

Zdroj: Zahraničí
před 50 minutami

Zloději z brněnského klenotnictví ukradli zboží za 20 milionů. Policisté pátrají po tmavém audi

Škoda po vykradení klenotnictví v Brně je zhruba 20 milionů korun, řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Podle majitele klenotnictví Františka Hanáka zmizely desítky zejména luxusních hodinek. V souvislosti s případem pátrají policisté po tmavém Audi A6.

Maskovaní zloději vytrhli v pondělí po 4:00 za pomoci osobního vozu mříž klenotnictví a v obchodě sebrali zboží. Lupiči šli především po drahých hodinkách, zmizelo jich asi sto, řekl majitel obchodu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bývalý americký prezident Carter je v nemocnici, při pádu si zlomil pánev

Bývalý americký prezident Jimmy Carter si v pondělí při pádu ve svém domě zlomil pánev a je hospitalizován. Oznámila to agentura AP s odvoláním na sdělení Carterovy nadace. Pětadevadesátiletý politik si letos přivodil několik zranění, naposledy před dvěma týdny při pádu utrpěl tržnou ránu nad obočím, která si vyžádala 14 stehů. V květnu Carter prodělal operaci kyčle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy