Slováci ukázali, že v boccie patří do světové špičky. V Plzni se ale blýskli i Češi

Lukáš Kuřík
21. 11. 2019 21:29
Po turnajích v Havířově a v Praze završilo třetí ročník Czech Boccia Tour klání v Plzni. Západočeské město přivítalo sedmdesát sportovců, kromě české výpravy se představili také hráči ze Slovenska, Polska, Maďarska, Ruska, Ukrajiny a Velké Británie. A Češi v tvrdé konkurenci obstáli.
Slovensko patří k velmocím v tomto sportu.
Slovensko patří k velmocím v tomto sportu. | Foto: Facebook České federace boccii z. s. - Samuel Waage

Boccia byla v České republice v posledních letech spíše na ústupu, na turnaji ovšem měla domácí výprava jako hostitelská země pochopitelně nejhojnější zastoupení. A to se promítlo i do výsledků.

Pár Vašíček - Svojanovský ovládl kategorii BC3. "Hrálo se mi výborně, určitě to byl velmi povedený turnaj," pochvaloval si úspěch Kamil Vašíček, který navíc v soutěži jednotlivců přidal v kategorii BC3 stříbro. Z nejcennějšího kovu se ve svých kategoriích radovali také například Barbora Skopalová nebo Adam Peška.  

V Plzni se dařilo rovněž Slovákům, kteří ovládli soutěž párů v kategorii BC4. Andrejčík s Balcovou jsou ve své kategorii světovými jedničkami. I na turnaji jasně dominovali. "Slováci jsou jako země v první desítce světového řebříčku, tento pár má zlato například z Ria," připomněl kvalitu Slováků pořadatel a trenér Roman Suda, jenž účast elitních soupeřů hodnotil jako obrovskou školu pro všechny české sportovce.

Radost z výsledků byla vidět v plzeňské hale po celou dobu turnaje.
Radost z výsledků byla vidět v plzeňské hale po celou dobu turnaje. | Foto: Facebook České federace boccii z. s. - Samuel Waage

O tom, že Slováci jsou na jiné úrovni, svědčí i pravděpodobná účast na paralympiádě v příštím roce. "Pokud se to podaří, tak budeme možná mít v Tokiu jednoho hráče. Slováci tak pošlou sedm až devět reprezentantů," vypočítal Suda.

I když podle něho zažilo Česko v boccie za posledních sedm let ústup ze slávy, mohly by zase přijít lepší časy. K optimismu dává důvod především výsledek Ondřeje Kaase. Teprve osmnáctiletý hráč slavil v Plzni stříbrnou medaili, celkově v letošním ročníku Czech Boccia Tour skončil na třetím místě.

"Se sezonou jsem velice spokojený. Podařilo se mi vyhrát několik medailí a získal jsem cenné zkušenosti, které se mi budou hodit do budoucna," liboval si Kaas, který získal medaili s Jaroslavem Chloubou i v soutěži dvojic, obsadili třetí příčku. "Nejhůř se hraje proti Slovákům, protože ti jsou nejlepší na světě," obdivoval mladý sportovec sílu soupeře, na kterého nestačili.

Roman Suda - hlavní organizátor turnaje v roli asistenta.
Roman Suda - hlavní organizátor turnaje v roli asistenta. | Foto: Facebook České federace boccii z. s. - Samuel Waage

V Plzni byla k vidění i jedna novinka. Průběžné výsledky ze všech kurtů bylo možné sledovat on-line na stránkách české boccii. "Tohle byl takový testovací turnaj. Každý mohl sledovat skóre odkudkoli," potvrdil Suda.

Letošní ročník Czech Boccia Tour se vydařil, což dokládá i velmi hojná účast. Podle organizátorů by na více sportovců už nebyla kapacita a zápasy by se nevešly do tří hracích dnů.

"Letos se našeho seriálu zúčastnilo 119 hráčů. Někdo z nich hrál třikrát, někdo se třeba objevil jen na jednom z turnajů," vysvětlil Suda, který přidal i další důvody, které lákají hráče na české kurty. "V Plzni máme velmi dobrý kontrakt s hotelem, měli jsme dokonce od dopravních podniků autobusy na převoz sportovců. Máme to nastaveno, aby turnaj byl pro všechny výpravy nízkonákladový," pochvaloval si.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy