Slovenské lyžařské královny odpočívají a znovu chtějí začít ladit formu

Tomáš Čorej
25. 1. 2020 12:34
Slovenská lyžařka Henrieta Farkašová se se svou trasérkou Natálií Šubrtovou stala nejúspěšnější paralympijskou sportovkyní minulého roku. Porota zohlednila paralympijské hry v Pchjongčchangu 2018, kde získaly čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili a staly se nejúspěšnějšími sportovkyněmi her. Farkašová a Šubrtová si s námi povídaly o přijetí slovenskou prezidentkou i svých plánech do budoucna.
Henrieta Farkašová se svou trasérkou po vítězství v obřím slalomu
Henrieta Farkašová se svou trasérkou po vítězství v obřím slalomu | Foto: Reuters

Máte za sebou hodně úspěchů, kde stále hledáte motivaci?

Natália Šubrtová: Musí vycházet v první řadě zevnitř. No myslím, že my obě jsme ji měly vždy dost, abychom si uměly stanovit nejvyšší cíle. Zejména protože jsme věděly že na to fyzicky i výkonnostně máme.

Henrieta Farkašová: I já mívám období, když mám útlum. Ovlivňuje to mnoho vnějších faktorů, ale někdy stačí jen drobná změna jako pauza na restart. Možnost prožít znovu a znovu euforické momenty z vítězství, závodní atmosféry, z dobré jízdy a hlavně překonávat sama sebe a své limity - to je pro mě jakoby droga a to mě i motivuje.

Henrieta Farkašová (Slovensko) a trasérka Natalia Šubrtová při super-G.
Henrieta Farkašová (Slovensko) a trasérka Natalia Šubrtová při super-G. | Foto: Reuters

Natália Šubrtová: Obrovskou motivací byla snaha o zisk pěti zlatých medailí na paralympiáde v Pchjongčchangu. Skoro se nám to podařilo, až na tu jednu stříbrnou. Myslím, že to chybějící zlato mi bude vždy chybět a trochu i dopalovat.

Po tom, jak jste se staly nejlepšími paralympioničkami roku, přijala vás prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. Co to pro vás znamenalo?

Natália Šubrtová: Bylo to velmi příjemné, opravdu nás to potěšilo. Na paralympioniky se v minulosti často zapomínalo, o to víc to pro nás znamená. Osobně mi bylo sympatické i spojení se zdravými sportovci - paní prezidentka nás přijala spolu s týmem hokejbalistů. Vnímám to jako důležité gesto z hlediska inkluze. Je to také významné poselství o tom, že bychom neměli dělat rozdíly mezi úspěchy zdravých a postižených lidí. A nejen ve sportu, ale v kterékoli oblasti.

Henrieta Farkašová: Opravdu to bylo velmi milé, ale i zasloužené gesto od paní prezidentky. Velmi mě to potěšilo.

Co považujete za klíčové ve vašem úspěchu?

Natália Šubrtová: Myslím, že klíčem našeho úspěchu je chuť vyhrávat, vynikající souhra na lyžích a neutuchající touha být nejlepší. Jsme živým příkladem toho, že i "za málo peněz se dá udělat hodně muziky".

Henrieta Farkašová: Za úspěchem je hodně tvrdé práce, hodně sebezapření, dobré zázemí - podpora rodiny, dobrá trasérka a tým.

Henrieta Farkašová (Slovensko) po slalomu
Henrieta Farkašová (Slovensko) po slalomu | Foto: Reuters

Jaké máte očekávání od této sezony?

Henrieta Farkašová: Současnou závodní sezonu vynechávám kvůli přetrvávajícím problémům s kolenem, které způsobilo zranění a následná operace v minulém roce. Musela jsem podstoupit intenzivní rehabilitaci.

Jaké jsou tedy vaše plány na následující týdny?

Natália Šubrtová: Plány mame spíše takové osobní a profesní. Jelikož nezávodíme, v první řadě je třeba dát si dohromady zdraví. Jinak život pokračuje dál. U mě jsou to bezprostřední aktivity, které souvisí zejména s prací.

Henrieta Farkašová: V nejbližším období plánuji postupně nabírat kondici a sílu. Také bych se chtěla opět postavit na lyže a vyzkoušet koleno v zátěži.

Přemýšleli jste už nad tím, co budete dělat po skončení kariéry?

Natália Šubrtová: Jednoznačně ano. Kariéry trasérky je pro mě volnočasovou aktivitou, nikoli prací, proto ta změna nebude až tak zásadní. Mám ještě poměrně hodně ambicí.

Henrieta Farkašová: Chci chodit do práce jako "běžný" člověk a věřím, že přijde na řadu i rodinný život.

Co byste vzkázaly mladým sportovcům, kteří k vám vzhlížejí?

Natália Šubrtová: Je důležité dělat všechno se 100% nasazením. Tvrdá práce přináší své ovoce, i když cesta k úspěchům je velmi náročná, komplikovaná a častokrát také osamělá.

Henrieta Farkašová: Vzkázala bych jim, aby se nikdy nevzdávali i navzdory mnoha překážkám a šli za svým snem. Aby se každý snažil najít a aplikovat svůj způsob, jak se stát nejlepší možnou verzí sebe sama. Bez ohledu na to, zda získá nebo nezíská v něčem medaili.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy