Ruská klatba zvýšila šance na paralympijskou medaili. Sledge hokejisté už trénují v Koreji

David Nebor
5. 3. 2018 12:59
Finální fázi přípravy ovlivnila chřipková epidemie. Paralympijských her v Jižní Koreji se však zúčastní všichni nominovaní čeští sledge hokejisté. Úvodní utkání základní skupiny proti domácímu výběru bude klíčové v honbě za vysněným bronzem.
Čeští sledge hokejisté
Čeští sledge hokejisté | Foto: ČATHS

Pchjongčchang - Olympiáda skončila. Ať žije paralympiáda! Těší se na ní i čeští sledge hokejisté. Z posledních dvou zimních her ve Vancouveru a Soči mají pátá místa. Letos však cítí šanci, že by jim to mohlo "cinknout".

PŘEDPOKLÁDANÁ SESTAVA

Branář: Vápenka

První formace: Doležal, Kubeš - Hábl, Geier, Motyčka

Druhá formace: Raul, Hrbek - Šafránek, Palát, Krupička

Náhradníci: Kudela, Wágner, Novák, Klíma

Kvůli dopingové aféře se sledge hokejového turnaje nezúčastní výběr Ruska. Za největší favority jsou považovány USA a Kanada. A právě absence Rusů otevřela dveře k medaili dalším národním týmům. "Útok na bronz je pro nás obrovskou výzvou a věříme, že se to může podařit," říká před startem turnaje trenér reprezentace Jiří Bříza.

Závěrečnou fázi přípravy před odletem zkomplikovala chřipková epidemie. Posledního ze tří víkendových soustředění se dokonce zúčastnila pouhá polovina nominovaného kádru.

"Podle toho jsme museli soustředění koncipovat. Šlo spíše o udržení kondice a zdraví na sobotní odlet. Nácvik herních situací jsme kvůli nízké účastni vynechali," pokračuje hlavní kouč. Tento týden absolvují hráči v dějišti paralympiády několik tréninkových jednotek a na programu mají i dvě přípravná utkání s Norskem a Švédskem.

V úterý doplní tým útočník David Motyčka, který v Česku zůstával déle - čeká na narození prvního potomka. Poté již bude soupiska českého výběru kompletní. Oba trenéři tak budou moci sestavit osvědčené formace. "O složení řad nám výrazně napověděl lednový turnaj 4 Nations v Naganu, i předešlý kvalifikační turnaj v Östersundu," prozrazuje Bříza. "V bráně jako jedničku využijeme Michala Vápenku. Přestože je mladý Kudela velice talentovaný a roste každým dnem, vsadíme nejspíše na Vápenkovu zkušenost s velkými turnaji," dodává.

Zkušenost brankářské jedničky se může projevit v úvodním duelu základní skupiny, které bude provázet bouřlivá atmosféra. Češi ho sehrají s domácími Korejci a je tedy pravděpodobné, že tribuny se zaplní do posledního místa. A právě toto utkání bude pro české ambice klíčovým. Pokud se v něm podaří svěřencům Jiřího Břízy zvítězit, nebyli by následně pod tlakem při souboji s favoritem z USA.

S posledním skupinovým soupeřem, Japonskem, mají Češi z posledních dvou let stoprocentní bilanci. Dvě vítězství by dala reprezentaci vstupenku do semifinále. Proto se soustředí hlavně na zápasy s asijskými soupeři, se kterými je šance na úspěch vyšší než s americkou sledge hokejovou velmocí.

"S Jihokorejci to však nebude vůbec snadné. Téměř dva roky jsou šestkrát týdně na ledě. Mají podmínky profesionálů a před domácím publikem to budou chtít zužitkovat. Chtějí paralympijskou medaili," je si vědom Bříza.

Toto velmi důležité utkání na úvod sehrají Češi v neděli 11. března v 7:30 středoevropského času.

Čeští sledge hokejisté
Čeští sledge hokejisté | Foto: ČATHS
 

Právě se děje

před 1 minutou

Tourmalet musela Vuelta oželet, nově vede Carapaz

Šestou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Španěl Ion Izagirre ze stáje Astana. Obhájce prvenství Primož Roglič ze Slovinska přišel o červený trikot lídra, v němž byl po celý dosavadní průběh závodu. Nově vede Ekvádorec Richard Carapaz z týmu Ineos Grenadiers. Zdeněk Štybar dojel 110., Jan Hirt 128., oba s mankem více než 17 minut.

Poté co museli organizátoři zaimprovizovat, když bylo Vueltě kvůli opatřením spojeným s koronavirovou krizí zapovězeno vstoupit na území Francie, končila šestá, přes 146 kilometrů dlouhá horská etapa v pyrenejském lyžařském středisku Aramón Formigal. Přestože nebylo k vidění obávané stoupání na Tourmalet, nabídl závěr dramatický dojezd.

Patnáctikilometrové stoupání do cíle znepříjemňovaly závodníkům nevlídné klimatické podmínky. Vedle dešťových kapek se musel navíc dosavadní lídr Roglič vypořádat s technickými problémy, a jak se následně ukázalo, dotáhnout se zpátky do skupinky s favority ho stálo až příliš mnoho sil. Celkově je nyní až čtvrtý s půlminutovým mankem na Carapaze.

Jednatřicetiletý Izagirre se ve vedoucí skupině zhruba tři kilometry před cílem zvedl ze sedla a ujel všem soupeřům. Nakonec slavil s náskokem 25 sekund před Kanaďanem Michaelem Woodsem a Portugalcem Ruiem Costou. Podařilo se mu tím zkompletovat etapové vavříny na všech třech Grand Tours. V roce 2012 vyhrál na Giru d'Italia, před čtyřmi lety dosáhl dílčího úspěchu i na Tour de France.

"Je skvělé dosáhnout výhry na všech třech třítýdenních etapových závodech. Myslel jsem na to během závodu. Nechal jsem tam všechno i s vědomím toho, že zítra nás čeká volný den," prohlásil Izagirre.

před 7 minutami

Britská policie řeší tanker v Lamanšském průlivu. Mohl být unesený

Britská policie a pobřežní stráž zasahují kvůli incidentu na ropném tankeru, který se nachází v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Příčina policejní akce zatím není jasná, informují tiskové agentury. Podle nepotvrzených zpráv britských médií se někdo pokusil tanker unést.

"Víme o incidentu na palubě plavidla, které se nachází jižně od ostrova Wight, a zabýváme se jím," uvedla policie hrabství Hampshire. Stanice Sky News s odvoláním na zástupce místní správy na ostrově Wight uvedla, že se zásahu bude nejspíš účastnit i protiteroristická jednotka britského námořnictva.

K lodi, která se plaví pod libyjskou vlajkou, vyrazila plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Agentura DPA uvedla, že bezpečnostní složky uzavřely pro námořní plavbu rozsáhlou oblast kolem plavidla.

Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle agentury AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne. Během dne se ale přestal hlásit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy