Letošní Rugbymanii ovládli Dánové. Prague Robots se finále nedočkali

David Nebor
27. 11. 2017 14:09
Další ročník má za sebou pražská Rugbymania, tradiční evropský turnaj v ragby vozíčkářů, konaný v Praze. Opět po roce zvítězil tým z Dánska. Prague Robots, posíleni o další evropské hráče, na kýžené finále nedosáhli. Další dva české týmy se v nižší kategorii umístily za všemi ostatními. "Je náročné zajišťovat chod podobného turnaje. Ale všechno vyšlo,“ pochvaluje si hráč Robotů a spoluorganizátor akce Jiří Pleško.
Foto: Tomáš Lisý

Praha - Několikadenní mezinárodní turnaj Rugbymania se v Česku konal již podevatenácté. Do letošního ročníku zasáhlo ve dvou ligách celkem 12 evropských týmů a jeden zámořský. V League One se představili nizozemští Flying Duchmen, dánští KnockOut Vikings a francouzský Bluelink Team.

Foto: Tomáš Lisý

Dále také reprezentace Německa, Švýcarska a dalekého hosta z Kanady. Evropskými smíšenými družstvy poté byly Lofric Flying Wings a Prague Robots, tým nastupující v tuzemské ragbyové lize vozíčkářů, v níž se před několika dny stal šampiony.

V League Two odehráli utkání dva české týmy - The Captains a pro tuto příležitost znovu oživený tým The Gunners. K nim se přidali dánští Aarhus BurnOut, maďarští WildBoars a polský celek FourKings.

Prague Robots si věřili na finále

Roboti tvořili silný tým uskupený z českých reprezentantů Davida Lukeše, Jiřího Pleška, Petra Oppenauera a Jaroslava Filsáka. Doplnili je ještě další hráči z Francie, Belgie, Rakouska a Polska. A první dvě utkání společně zvládli.

Nejprve jasně přehráli Flying Wings o rovných 20 bodů poměrem 60:40. Následně je vyzvala německá reprezentace. "Němci byli sehraní, odehrál se velice vyrovnaný zápas. Nakonec jsme ho však zvládli," hodnotí utkání, které skončilo 56:50, jeden z českých Robotů Jiří Pleško. Štěstí se k nim však neotočilo čelem v závěrečném zápase skupiny proti silné Kanadě, jíž podlehli těsně 57:58.

Po postupu z druhého skupinového místa je čekalo nelehké semifinálové utkání proti favoritovi z Dánska. "Je to jeden z top týmů Evropy. Největší problémy nám dělal Sebastian Frederiksen, na kterého jsme po celý zápas nenalezli protizbraň. Dánové si vlastně po celý průběh zápasu drželi náskok alespoň o tři branky," vysvětluje zklamaně Pleško, jehož tým v tomto semifinále padl poměrem 58:63.

V souboji o třetí místo narazili Robots opět na kanadský výběr a ani tentokráte se jim nepodařilo ho zdolat - 54:58. "Je to škoda. Letos jsme měli velice kvalitní sestavu a snad poprvé po devatenácti letech jsme věřili, že to můžeme dotáhnout do finále. S Kanadou jsme několikrát vedli, ale ke konci už nám docházeli síly. Značná byla i ztráta nejlepšího českého ragbisty Jaroslava Filsáka, který byl naneštěstí nucen hned první den odstoupit kvůli zdravotním komplikacím," pokračuje reprezentant.

Ve finále turnaje se spolu střetli Vikings z Dánska a reprezentace Švýcarska. Lepší byli prvně zmiňovaní. Výsledkem 51:46 tedy ve druhém ročníku za sebou zvítězil dánský tým.

Captains zažili premiéru. Skončili před The Gunners

Dvěma českým týmů se v League Two příliš nedařilo. The Gunners složení ze zbylých hráčů trénujících v Praze vyhráli pouze jediné utkání ze čtyř a skončili na posledním pátém místě. Vůbec poprvé se na Rugbymanii představili The Captains, kteří za sebou mají první ročník české ligy.

"Konkurence pro nás byla veliká. Chtěli jsme si však svou premiéru hlavně užít a zúročit ten kus práce, který jsme za poslední rok udělali. Naši hru ovlivňovaly chyby a trocha nervozity. Škoda, že jsme v souboji o třetí místo nedokázali Dány podruhé porazit. Po skupinovém utkání změnili taktiku a my na to nedokázali reagovat," komentuje tahoun a trenér Kapitánů Aleš Kisý.

Organizace na jedničku

Turnaj se uskutečnil ve dvou pražských halách. "Díky svazu inline hokejistů jsme mohli hrát na příznivějším povrchu. Bezplatně nám ho totiž do haly Jedenáctka zapůjčil," říká Jiří Pleško. Společně s organizátory měl opět nelehký úkol - zajistit co nejlepší podmínky lidem, jejichž počet letos přesáhl 150. "Všechny transporty a celý chod turnaje proběhl bez problémů, a to díky již zkušenému organizačnímu týmu. Všechno a všichni byli na potřebná místa přepraveni včas. Podařilo se navíc všechny ubytovat pod jednou střechou ve stejném hotelu," dodává.

Organizátoři se tak mohou těšit z kladných ohlasů zahraničních týmů. "Jejich zpětná vazba nám umožňuje další ročník opět o něco zdokonalit. Letos byly například vyslyšeny návrhy, že turnaj začne o den dřív, aby se závěrečné sobotní party a galavečeru mohli účastnit naplno všichni, nejen ti, kteří v závěrečný den hráli o nižší příčky," usmívá se Pleško.

Co se však nepodařilo oproti loňsku vylepšit, byla návštěvnost. Diváci se opět dali počítat na desítky. "Snad se nám na kulaté dvacáté výročí za rok podaří přilákat více lidí. Je škoda, že závěrečný turnaj sezóny, na který se evropské týmy vždy těší, nemá lepší diváckou kulisu. Může se to pro nás stát výzvou na příště, abychom se s tím pokusili něco udělat," uzavírá Jiří Pleško.

Foto: Tomáš Lisý
 

Právě se děje

před 7 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy