Startuje Česká národní liga ragby vozíčkářů s novým týmem. Loňský mistr se přesunul

Jakub Bartoš
31. 3. 2017 9:07
O víkendu začíná ragbistům na vozíku nová ligová sezona. V ní se představí jeden nový tým, naopak zanikl loňský mistr The Gunners.
Foto: Český ragbyový svaz vozíčkářů

Praha - Rychlost, síla, akce a adrenalin. To všechno a mnohem víc v sobě skrývá ragby vozíčkářů. Od soboty se znovu rozjede více než půlroční maraton České národní ligy. Na jejím konci vzejde ze čtyř týmů ten nejlepší. Oproti loňské sezóně se ale změnilo složení týmů. Jeden nový celek vznikl, druhý zanikl.

Paradoxně končí mistr minulého ročníku The Gunners, jehož hráči jasně dominovali předešlé sezoně. Neznamená to ale úplný konec týmu. Ragbisté The Gunners se totiž přesunuli do týmu Prague Robots. Z bývalé základny tohoto celku se totiž většina sportovců rozhodla založit nový klub Captains.

"Důvodů bylo několik. V podstatě jsme chtěli vlastní koncepci tréninků postavenou na svém režimu, který nám v Praze dlouhodobě nevyhovoval. Proto jsme se rozhodli založit nový tým složený z hráčů z okolí Hradce Králové. Působíme pod SK Nové Město nad Metují. Nyní se tak můžeme z větší části soustředit hlavně na sport," uvedl zakladatel týmu Aleš Kisý.

Liga se nového účastníka prozatím nedočká

Celek Captains nicméně musel přestoupit pod Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců. "Pro ragby jako takové to není problém. Jde o administrativní prvek," dodal Kisý. Český svaz tělesně postižených sportovců, pod který Český ragbyový svaz vozíčkářů spadá, s novým klubem pro nadcházející sezonu počítá. Hráči trénují v Hradci Králové a zabojovat by chtěli o první polovinu tabulky.

"Ligu s největší pravděpodobnosti nevyhrajeme, a tak by bylo druhé místo moc příjemné. Chceme hlavně, aby si všichni zahráli," doplnil Kisý.

V jednání bylo i zapojení nováčka ze zahraničí. To ale nakonec nedopadlo, a tak se letos stejně jako loni poperou o titul českého mistra celkem čtyři týmy. V příštím ročníku by se nicméně mohl připojit právě vznikající klub z Českých Budějovic.

Ostravským Lvům chybí hráči

Největší favoritem jsou právě pražští Robots. "Od nového roku už máme ostré tréninky, trávíme čas v posilovně a tělocvičně. Rozhodně je letošním cílem opět obhajoba titulu. Nebude to jednoduché, těžkými soupeři budou například Captains a Sitting Eagles, kteří mají nové zahraniční posily," popsal reprezentant Jaroslav Filsák.

Sitting Eagles si ale před sezonou ambice na titul nedělají. "Rozhodně nechceme být poslední. Naším cílem je odehrát kvalitní zápasy. Máme trochu jinou sestavu a nováčka z Rakouska. Důležité je teď sehrát se," shrnul hráč a president Českého ragbyového svazu vozíčkářů David Lukeš. Za nejsilnější týmy považuje Prague Robots a Lions Ostrava.

Ostravané se nicméně potýkají s nedostatkem hráčů. Vinu na tom má především marodka a postupné stárnutí týmu. "Je potřeba sehnat nové tváře, to je pro nás nesmírně důležité. Loni jsme skončili na druhém místě a bylo by skvělé tenhle úspěch obhájit. Jsem ale zvědavý na sestavy soupeřů, takže uvidíme. Za největší favority považuji Prague Robots," sdělil hráč Josef Gruzsewski.

Hráče oproti loňskému ročníku čeká jediná změna v podobě jednoho hracího kola navíc, jehož termín prozatím není jasný. První soutěžní zápasy se odehrají v hale TJ Bohemians v Praze.

Rozpis utkání:

Kolo 1. 4. Praha
Kolo 13. - 14. 5. Kladno
Kolo 16. - 17. 9. Ostrava
Kolo říjen Otrokovice
Kolo říjen místo není jasné

První kolo (Hala TJ Bohemians, Izraelská 6, Praha 10):

9.00 Prague Robots x Lions Ostrava
10.30 Sitting Eagles x Captains
13.00 Prague Robots x Captains
14.30 Sitting Eagles x Lions Ostrava
17.00 Lions Ostrava x Captains
18.30 Prague Robots x Sitting Eagles

Foto: Český ragbyový svaz vozíčkářů
 

Právě se děje

před 30 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy