Pohlmann končil německou část kariéry v slzách. Uctili ho spoluhráči i radnice

sul
24. 5. 2019 15:26
Devatenáct let. To je doba, kterou český handicapovaný sportovec Rostislav Pohlmann strávil v Německu. Přesněji řečeno u německém basketbalového družstva ve městě Zwickau. V týmu BSC Rollers, ve kterém se už po roce cítil jako doma. Nelze se proto divit, že když v květnu ukončil kariéru, přišly se s ním rozloučit stovky fanoušků. Emotivní pro něj byl ale i jiný okamžik, začátek jeho posledního tréninku. "Všichni hráči i s trenérem vyjeli na palubovku v mých dresech s číslem deset. V tu chvíli jsem si chlapsky pobrečel.“
Basketbalista na vozíku - Rostislav Pohlmann
Basketbalista na vozíku - Rostislav Pohlmann | Foto: studio007.cz

Na otázku, jak důležitou roli v jeho životě hraje sport, odpovídá Rostislav Pohlmann jednoznačně. Zároveň s jeho rodinou tu nejdůležitější. "Sport pro mě nebyl jen krásný koníček. Bylo to také mé zaměstnání," vysvětluje. O tom, že se mu celou kariéru věnoval opravdu na profesionální úrovni, svědčí i jeho úspěchy jak v atletice, tak v basketbalu.

Celá hala tleskala české paralympijské legendě. Rostislav Pohlmann se loučil s basketbalem v Německu.
Celá hala tleskala české paralympijské legendě. Rostislav Pohlmann se loučil s basketbalem v Německu. | Foto: BSC Rollers Zwickau e.V.

"Všechny paralympijské medaile i medaile z mistrovství světa jsou samozřejmě mými největšími individuálními úspěchy. Kolektivní radost je ale vždy násobená. Takže i německé ligové tituly nebo vítězství v evropských pohárech mezi ně patří taky," přibližuje. Medailí z paralympijských her má čtyřiapadesátiletý sportovec celkem šest, z toho jednu zlatou z hodu diskem z Atén v roku 2004.

Na začátku své basketbalové kariéry prošel Pohlmann téměř každým českým klubem. První zahraniční angažmá dostal v rakouském Salzburgu. "Tři roky v Salzburgu pro mě byly školou jak v basketu, tak i v osobním životě. Dojíždění, zaměstnání, učení jazyka a také skloubení rodinného života vyžadovalo spoustu energie a trpělivosti nejen mojí, ale celé mé rodiny," popisuje.

Z Rakouska pak zamířil do Itálie. "Před 25 lety jsem se musel rozhodnou mezi zaměstnáním a angažmá v Itálii. Myslím si, že díky tomuto rozhodnutí jsem se dokázal prosadit jak v basketbale, tak i v atletice."

Taky tahle etapa byla pro Pohlmanna velmi náročná. Musel se opět učit jiný jazyk a druhým rokem byl úplně sám bez rodiny. "Je to zkušenost, kterou bych si už nezopakoval."

Rostislav Pohlmann při rozlučce s basketbalem v Německu.
Rostislav Pohlmann při rozlučce s basketbalem v Německu. | Foto: BSC Rollers Zwickau e.V.

Poté se na devatenáct let přesunul do Zwickau, kde podle jeho slov, zažil tu nejhezčí basketbalovou kapitolu. "I když se tým pořád obměňoval, stále jsem tu měl svoje pevné místo a cítil se tu dobře." To, že patřil k hvězdám týmu dokazují i reakce spoluhráčů a fanoušků, když se rozhodl ukončit basketbalovou kariéru.

"O tom, že je to má poslední sezona ve Zwickau jsem věděl od podzimu. Oznámili jsme to v březnu, i tak byly ty dva měsíce nekonečné a zároveň ty poslední dny hrozně utíkaly," popisuje Pohlmann. "Přišlo se se mnou rozloučit spoustu diváků ze zlaté éry týmu, ani jsem netušil, jak jsem tu byl oblíbený. Můj dres s desítkou bude viset na radnici ve Zwickau. Přijal jsem hodně darů od klubu, diváků, sponzorů. Emoce tekly proudem."

Stříbrný diskař Rostislav Pohlmann
Stříbrný diskař Rostislav Pohlmann | Foto:

Loučení s kariérou si pak sportovec zopakoval i doma v Česku, a to na poháru v Českých Budějovicích. Tady hrál za Frýdek-Místek, který na turnaji následně zvítězil a Rostislav Pohlmann se dostal do all-stars týmu.

Basketbal Pohlmannovi chybí už teď, přestože ukončil profesionální basketbalovou kariéru v Německu teprve nedávno. Často vzpomíná také na vítězné finále německého poháru. "Po zlomenině pravého ukazováčku jsem ve finále vstřelil vítězný koš v závěru prodloužení proti největšímu rivalovi z Lahn Dillu. Takový zápas jsem zvládl ani ne měsíc po zranění a bez tréninku. Proto mám tento okamžik pořád v paměti."

Se sportem basketbalista a bývalý atlet nekončí úplně. "Nějaké sportovní plány mám. Aktivně budu pokračovat s florbalem v Ostravě a konečně budu trávit čas s rodinou," uzavírá šestinásobný paralympijský medailista a držitel klubových titulů v basketbalu na vozíku Rostislav Pohlmann.

Rostislav Pohlmann je sedminásobným paralympijským medailistou. Kromě atletiky, kde posbíral cenné kovy na největší sportovní akci, se věnuje také basketbalu na vozíku.
Rostislav Pohlmann je sedminásobným paralympijským medailistou. Kromě atletiky, kde posbíral cenné kovy na největší sportovní akci, se věnuje také basketbalu na vozíku. | Foto: Karel Schebesta
Je mu 52 let, vlastní několik medailí z paralympijských her. Za sebou má několik zahraničních angažmá a nyní hraje sedmnáctou sezónu v týmu BSC Rollers Zwickau.
Je mu 52 let, vlastní několik medailí z paralympijských her. Za sebou má několik zahraničních angažmá a nyní hraje sedmnáctou sezónu v týmu BSC Rollers Zwickau. | Foto: Archiv Rostislava Pohlmanna
 

Právě se děje

před 6 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 31 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 43 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy