Benchpressový pohár zná vítěze, zúčastnil se i osminásobný mistr světa Biháry

Roman Vosecký
19. 6. 2019 14:16
Jako každý rokpořádalo i letos centrum zdravotně postižených v Českých Budějovicích Pohár České republiky v benchpressu pro handicapované sportovce. Od března se každý měsíc konalo jedno ze čtyř kol, ze kterých vzešli vítězové jednotlivých kategorií. Skvělé výkony předvedl i osminásobný mistr světa Martin Biháry.
Veterán Karel Schoř při jednom ze svých pokusů.
Veterán Karel Schoř při jednom ze svých pokusů. | Foto: Jana Smékalová

Stejně jako v minulém ročníku se soutěžilo ve čtyřech kategoriích. Mezi kvadruplegiky kraloval Matěj Havel, který při tělesné váze 43,5 kilogramů zvedl úctyhodných 67,5 kg a zaznamenal během sezony obrovský výkonnostní posun.

Vysloužil si také pochvalu svého trenéra Jiřího Smékala, který Havlův viditelný progres přičítá zejména jeho poctivosti a pravidelné docházce na tréninky.

Trenér Jiří Smékal (uprostřed) byl s výkony svých svěřenců spokojen.
Trenér Jiří Smékal (uprostřed) byl s výkony svých svěřenců spokojen. | Foto: Jana Smékalová

Mezi zrakově postiženými vyhrál Michal Rokůsek s celkovým ziskem 52 bodů. Skvělé výkony předváděl také Martin Biháry, osminásobný mistr světa, který dokonce překonal váhu 165 kilogramů, ovšem kvůli neúčasti v jednom kole zaostal za Rokůskem o sedm bodů.

Kategorii intelektuálně postižených opanovali stále náctiletí Štěpán Chonka a Alena Nováková. Štěpán svými konstantními výkony, které od druhého kola vysoko přesahovaly hranici 70 kilogramů, získal celkových 52 bodů. Alena, jež zvedala váhy v rozmezí 25 a 30 kilo, nasbírala bodů dokonce 60 a stala se vítězkou žákovské kategorie.

Nováková nebyla jediná žena, která se poháru zúčastnila, celkově závodilo pět žen. Za zmínku stojí například výkon Veroniky Škávové soutěžící mezi kvadruplegiky, která na speciálním zařízení multipress dokázala zvednout činku o váze 35 kilo.

Mezi tělesně postiženými s přehledem vyhrál Karel Schoř. Nejstarší účastník celého poháru a zároveň čerstvý mistr Evropy v benchpressu mezi veterány hned v prvním kole vytáhl 140 kilogramů a stal se celkovým vítězem této kategorie.

Pro potenciální zájemce, kteří o vzpíraní uvažují, má trenér a zároveň ředitel soutěže Smékal jasný vzkaz: "Není důležité překonávat rekordy, ale především díky posilování udržovat zbytek svalové hmoty v kondici a být co nejvíce soběstačný. Je možné i tvarovat postavu. I člověk, který je na vozíku, může zažít sportovní atmosféru, získat nové kamarády a sebedůvěru. Všichni zájemci jsou v Českých Budějovicích vítaní a po dohodě mohou absolvovat tréninky, získat informace o technice nebo vybavení pro trénink."

Slavnostní vyhlášení výsledků se bude konat 13. října 2019 při mistrovství ČR v benchpressu.

Veronika Škávová zvedla na multipressu 35 kilogramů.
Veronika Škávová zvedla na multipressu 35 kilogramů. | Foto: Jana Smékalová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy