Vartoň měl o silvestrovské noci úraz, po kterém skončil na vozíku. Ragby ale zůstal věrný

David Nebor
21. 4. 2017 12:51
V ragby reprezentoval Českou republiku ještě před úrazem. Pokračuje v tom i mezi vozíčkáři. Pro šestadvacetiletého Filipa Vartoně je sport neodmyslitelnou součástí jeho života. Nyní chce s klubem Lions Ostrava udržet loňskou pozici a vrátit se s národním týmem do vyšší skupiny ME.
Přáním Filipa Vartoně je zvítězit v letošním ročníku nejvyšší české soutěže. Spokojen by byl i se druhou příčkou, která týmu náležela po loňské sezoně.
Přáním Filipa Vartoně je zvítězit v letošním ročníku nejvyšší české soutěže. Spokojen by byl i se druhou příčkou, která týmu náležela po loňské sezoně. | Foto: Archiv Filipa Vartoně

Olomouc - Sportu se Filip Vartoň věnuje od dětství. "Plaval jsem, hrál fotbal, florbal a také ragby," vzpomíná. Jako ragbista nastupoval do zápasů za juniorský tým RC Olomouc. Mezi spoluhráči se prosadil a byl povolán do české reprezentace do osmnácti let. Několik utkání mladík odehrál i za olomoucké družstvo mužů, které v té době soutěžilo v druhé nejvyšší lize. Slibný start ragbyové kariéry však překazila silvestrovská noc. Přišel při ní k úrazu, jenž ho usadil na invalidní vozík.

Otázka zněla, jaký sport si vybere

Po úrazu ho čekaly pravidelné rehabilitace. Tato potřeba ho zavedla i do rehabilitačního ústavu v Hrabyni. "Pracoval tam můj bývalý spoluhráč z Lions, Pavel Hudec. Právě on mě k ragby vozíčkářů přivedl," objasňuje Vartoň. Život bez sportu si nedokáže představit. "Věděl jsem, že budu sportovat dál. Bylo jen otázkou, jaký sport zvolím," dodává. S ragby vozíčkářů se začal seznamovat v týmu Lions Ostrava (kde hraje dodnes). Než si hru osvojil, sledoval zápasy ze střídačky. S častějšími herními příležitostmi rostla i kvalita jeho výkonů. Vartoň začal s ragby cestovat i na mezinárodní turnaje v zahraničí, až se dostal do českého národního týmu.

Do Ostravy dojíždí na tréninky jednou týdně. V dalších dnech se věnuje vozíčkářské atletice v místě jeho bydliště - Olomouci. "Mou disciplínou je v první řadě hod diskem, dělám ale i vrh koulí," mluví Vartoň o koníčku, ve kterém přibližně po roce tréninku začíná soutěžit. Svou duši sportovce občasně naplňuje i lyžováním nebo handbikingem.

Obhajobu i postup

V nedávné době se Filip Vartoň zúčastnil například velkého turnaje ragby vozíčkářů v Kolíně nad Rýnem nebo soustředění v Rakousku, kde se setkal s brazilskými hráči. Na začátku dubna se uskutečnilo první kolo České národní ligy ragby vozíčkářů, v němž Lions obsadili třetí příčku. "Samozřejmě bychom si přáli letošní ročník vyhrát, ale budeme spokojeni i s obhájením loňského druhého místa," vysvětluje cíle týmu pro novou sezonu.

Filip Vartoň hrál ragby už před úrazem a tomuto sportu zůstal věrný.
Filip Vartoň hrál ragby už před úrazem a tomuto sportu zůstal věrný. | Foto: Archiv Filipa Vartoně

První ligové kolo ovládli Prague Robots, kteří porazili všechny tři soupeře. Právě v Robots hraje většina reprezentačních kolegů Filipa Vartoně. Naopak čtvrtý (poslední) skončil nově vzniklý tým Captains. "Jasnými favority na titul v lize jsou Prague Robots, ke kterým přešli kvalitní hráči z The Gunners," naráží Vartoň na zánik celku loňského mistra. Dále předpokládá, že o druhé místo budou ostravští soupeřit hlavně s dalším soutěžícím, Sitting Eagles.

Filip Vartoň podle svých slov na výraznější ragbyový úspěch teprve čeká. Jedním z nich by mohl být návrat reprezentačního týmu do vyšší kategorie mistrovství Evropy. "Loni jsme sestoupili do skupiny C, ale chtěli bychom se vrátit do béčka," říká ambiciózní reprezentant. Dodává, že kdyby se národnímu týmu podařilo získat nové hráče, mohl by mířit ještě výš. "Oproti kvalitnějším zahraničním výběrům máme nevýhodu malé hráčské základny. A to znamená nižší počet ragbistů, kteří by zvládali mezinárodní úroveň," vysvětluje.

Ragby vozíčkářů je podle Filipa Vartoně skvělou možností kolektivního sportu pro handicapované. "Samozřejmě, že člověk musí chtít. A když je trpělivý, určitě to půjde," láká ke sportu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 42 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 44 minutami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 1 hodinou

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy