Petráček: Zlatá medaile z Ria? Hlavně mě těší popularizace sportu handicapovaných

Nevzdali se a perou se s osudem. To jsou největší hvězdy českého handicapovaného sportu
Cenu pro vítěze ankety v úterý v Praze převzal Arnošt Petráček,...
... paralympijský vítěz z Ria de Janeiro.
Na pomyslných stupních vítězů jej doplnili druhý lukostřelec David Drahonínský...
... a třetí plavkyně Běla Třebínová.
Foto: Zlata Vostrá
Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
21. 2. 2017 18:53
Pětadvacetiletý plavec Arnošt Petráček má od narození vrozenou vadu obou končetin. U dolních jde o luxaci kolenních kloubů a horním končetinám chybí pažní kosti. Přitom jako jediný český handicapovaný sportovec vybojoval na loňské paralympiádě v Riu v závodu na 50 metrů znak zlatou medaili. Především tento triumf, vedle řady dalších výborných výsledků, ho posadil do křesla nejlepšího handicapovaného sportovce České republiky v roce 2016. "Velice si tohoto ocenění vážím," řekl v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jaké byly vaše plavecké začátky?

Plavat mě naučili rodiče a postupně jsem se zdokonaloval. Těšily mě pěkné výsledky na různých závodech tělesně postižených plavců. První medaili jsem si přivezl v 11 letech z Karlovarského pohárku. Určitým zlomem se staly mé první mezinárodní závody v Brně, z kterých jsem si v roce 2005 přivezl bronz a o rok později stříbro, čímž se mi otevřely dveře do reprezentace. Pod vedením trenérů tělesně postižených sportovců jsem se v 15 letech stal na trati 50 metrů motýlek vicemistrem světa.


Kterých dosavadních úspěchů si ceníte nejvíc?

Vytvořil jsem pět světových a osm evropských rekordů. Jsem mistrem světa na trati 50 metrů motýlek, a to jak na krátkém, tak i dlouhém bazénu. Loni jsem dosáhl na evropské stříbro v závodě na 50 metrů znak a potom na paralympijské zlato, což je můj životní triumf.

Poznal jste atmosféru už na třech paralympiádách. Plně spokojen jste byl až loni v Riu?

Lze to tak říci. V roce 2008 jsem se v Pekingu v závodě na 50 metrů znak musel spokojit jen s finálovým umístěním. O čtyři roky později jsem do Londýna odjížděl velice dobře připraven, ale štěstí se tam ke mně otočilo zády. Na tratích 50 metrů znak i 50 metrů motýlek jsem se dostal opět do finále, ale medaile mně těsně unikly.  Dočkal jsem se až loni, což byl jeden z nejsilnějších zážitků v mém životě.

S jakými představami jste do Ria odjížděl?

S rodiči, trenéry i kamarády jsme se shodli v názoru, že úspěchem bude každá medaile. Zlato se samozřejmě stalo nádhernou třešničkou na sladkém dortu.

Jaká k němu vedla cesta?

Spousta let práce mojí, rodičů, trenérů a přátel, kteří mně věnovali svůj volný čas a pomáhali mi v osobním i sportovním životě.

Jak náročná byla tato vaše loňská cesta na paralympiádě?

Vydařila se aklimatizace a během tří dnů jsem zvládl i časový posun. Nejnáročnějších bylo po fyzické a hlavně psychické stránce posledních šest dní před prvním závodem. Na startu rozplavby nás bylo dvanáct a osm jich postupovalo do finále. Před rozplavbou jsem byl hodně nervózní, určitě víc, než v boji o medaile. Nakonec všechno dopadlo dobře, druhý Číňan skončil za mnou celé dvě vteřiny a za ním pak doplaval třetí Mexičan.


Co pro vás tato zlatá medaile znamená?

Je to odměna za celoživotní práci. A co mě velice těší, jejím ziskem se sport  handicapovaných mediálně zviditelnil, stal se víc populární. Já pak mám dvojnásobnou radost, protože jsem ji získal v evropském rekordu.

Vaším životním programem je pouze plavání?

Kdepak, je toho víc. Především studuji v Českých Budějovicích na vysoké škole obor ekonomie podniku. Dále se podílím na organizaci projektu cestovního ruchu pro handicapované osoby Lipno bez bariér. S jednou společností spolupracuji jako marketingový manažer, jsem rozhodčí plavání a aktivně se zúčastňuji plaveckých závodů, hlavně dětí a juniorů. Jinak se věnuji ještě jízdě na kole a hodně opatrně i lyžování. Všechny tyto aktivity zvládám hlavně díky tomu, že vlastním řidičský průkaz a autem během roku najezdím tisíce kilometrů.

A jaká vrcholná sportovní událost vás letos čeká?

V září se v Mexiko City koná mistrovství světa, na kterém chci potvrdit, že pro zlatou medaili jsem si v Riu nedoplaval náhodou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy