Petráček získal pro české plavce vstupenku do Tokia. Na MS v Londýně bere stříbro

sul
16. 9. 2019 17:51
Celkem osm českých reprezentantů se zúčastnilo letošního Mistrovství světa v para plavání v Londýně. Nejvíce se dařilo paralympijskému vítězi Arnoštu Petráčkovi, který obhajoval první místo. Ve velké konkurenci získal v disciplíně 50 metrů znak stříbrnou medaili a tímto výsledkem zároveň zajistil České republice účast na Paralympijských hrách v Tokiu 2020.
Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Petráček ve své čtvrteční rozplavbě skončil na prvním místě a zajistil si tak postup do finále. "Konkurence v mé kategorii je obrovská. Po hromadné klasifikaci se do naší kategorie dostali soupeři z vyšší klasifikační třídy S5, například Leslie Cameron z Nového Zélandu nebo Japonec Takayuiki Suzuki," vysvětluje plavec. "Ti patřili ke špičce i v kategorii S5," dodává.

Jeho dalším soupeřem ve finále byl například Rus Roman Ždanov, který se k závodění vrátil po odvolání suspendace ruské reprezentace, nebo mladý Estonec Matz Topkinz. V nabité konkurenci ale Petráček zaplaval 50 metrů za 43,48 vteřin a skončil na druhém místě. 

Arnošt Petráček
Arnošt Petráček | Foto: Facebook Arnošta Petráčka

"Je to skvělý výsledek. Vzhledem k vysoké konkurenci to považuji za obrovský úspěch. Spokojený jsem i s dosaženými časy," raduje se český handicapovaný plavec. Ve své doplňkové disciplíně 50 metrů volným způsobem pak obsadil s časem 41,41 vteřin čtvrté místo. "Je to můj historicky druhý nejlepší čas," doplňuje.

Petráčkova stříbrná medaile má pro českou reprezentaci v tuto chvíli cenu zlata. Právě umístění do druhé příčky totiž zajistilo para plavcům jistotu účasti v Tokiu. "Kvótu jsem vyplaval pro Českou republiku, nikoliv pro sebe," říká Petráček. O tom, kdo příští léto na paralympijské hry pojede, však rozhodně až Český paralympijský výbor. Limity zatím splnilo šest plavců.

"Záleží na Českém paralympijském výboru, zda mě do Tokia nominuje. Ale jsem jediným českým plavcem, kterému se podařilo skončit na mistrovství světa do druhého místa a získat kvótu, takže si myslím, že je to zásadní krok pro nominaci," doufá Petráček.

Arnošt Petráček, zlatý medailista z paralympiády v Riu de Janeiru.
Arnošt Petráček, zlatý medailista z paralympiády v Riu de Janeiru. | Foto: Reuters

Česká výprava měla v Londýně celkem osm plavců, sedm tělesně handicapovaných a jednoho nevidomého. Kromě Petráčka se dařilo i dalším reprezentantům. Limit pro Tokio na světovém šampionátu zaplaval Petr Andrýsek, který zároveň překonal svůj třináct let starý osobní rekord v disciplíně 100 metrů prsa a obsadil celkově sedmou příčku. Nový český rekord v polohovém závodě na 200 metrů přidal Jonáš Kešnar a radoval se ze šestého místa.

Do finále se proplavala i Dominika Mičková. V závodě na 50 metrů prsa skončila na sedmém místě. Mladé plavkyni se zatím limit pro paralympijské hry splnit nepodařil - na světovém šampionátu ji unikl o 0,7 sekundy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy