Petráček slaví zlato z mistrovství Evropy. Reprezentanti v paraplavání vylepšují své osobní rekordy

Markéta Šulejová
15. 8. 2018 13:36
Paralympijský šampion Arnošt Petráček slaví první medaili z letošního mistrovství Evropy.
Na vodu nyní může Arnošt Petráček zapomenout, i českobudějovický krytý bazén je zavřený.
Na vodu nyní může Arnošt Petráček zapomenout, i českobudějovický krytý bazén je zavřený. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Dublin - Česká výprava handicapovaných plavců se může radovat z prvního medailového úspěchu na mistrovství Evropy v Dublinu. V závodě 50 metrů volný způsob získal zlatou medaili paralympijský šampion Arnošt Petráček. "Čekali jsme umístění do 5.místa, ale včerejší výsledek nás všechny mile zaskočil," byl po závodě překvapen Petráček. O první místo se dělil se slovinským reprezentantem Darkem Duričem. Výborné výsledky mají i Vendula Dušková a Miroslav Smrčka.

Arnošt Petráček ve své rozplavbě v kategorii S4 skončil na čtvrtém místě, do boje o cenné kovy se kvalifikoval celkově šestým nejlepším časem. Hned od startu finálového závodu se držel na přední příčce a ve finiši dohmátl v čase 40,40. Na setinu stejný výsledek zaznamenal i slovinský reprezentant Darko Durič. Oba tak získali zlatou medaili. "S Darkem jsme dlouholetí přátelé, bojujeme spolu v disciplínách 50 m volným způsob a 50 m motýlek. Darko je skvělý soupeř a jsem vždy potěšen, že můžeme plavat vedle sebe, táhne mě do cíle. Je skvělé, že si před startem popřejeme good luck a po doplavání si pogratulujeme, takhle má vypadat správný soupeř," hodnotil sportovce Petráček.

Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu.
Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu. | Foto: Radka Kučírková

Sedmadvacetiletý plavec se v Dublinu představí také ve své nejlepší disciplíně 50 metrů znak, ve které stále drží světový a evropský rekord. K paralympijskému zlatu tak bude chtít v této disciplíně přidat cenný kov i z mistrovství Evropy. "Na svoji královskou disciplínu se velmi těším, věřím, že bude skvělé umístění, kde očekáváme tu nejcennější medaili. Nyní si dávám odpočinek a v neděli mě čekejte na startu."

O skvělé výsledky se postarali i další členové reprezentace. Hned první den mistrovství doplaval na pátém místě, na trati 50 metrů volný způsob v kategorii SB11, čtyřiapadesátiletý zrakově handicapovaný reprezentant Miroslav Smrčka.

Skvělou formu ukazuje i dvacetiletá Vendula Dušková. V pondělním polohovém závodě na 200 metrů v kategorii SM8 skončila na pátém místě, vytvořila nový český rekord a kvalifikovala se na mistrovství světa 2019. Druhý závodní den se dostala do finále 400 metrů volným způsobem, kde skončila čtvrtá. Za třetí příčkou zaostala o sedm vteřin. O medaili bude usilovat ve středu v disciplíně na 100 metrů prsa, ve které drží druhý nejlepší čas startovního pole.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 33 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy