Petráček slaví zlato z mistrovství Evropy. Reprezentanti v paraplavání vylepšují své osobní rekordy

Markéta Šulejová
15. 8. 2018 13:36
Paralympijský šampion Arnošt Petráček slaví první medaili z letošního mistrovství Evropy.
Na vodu nyní může Arnošt Petráček zapomenout, i českobudějovický krytý bazén je zavřený. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Dublin - Česká výprava handicapovaných plavců se může radovat z prvního medailového úspěchu na mistrovství Evropy v Dublinu. V závodě 50 metrů volný způsob získal zlatou medaili paralympijský šampion Arnošt Petráček. "Čekali jsme umístění do 5.místa, ale včerejší výsledek nás všechny mile zaskočil," byl po závodě překvapen Petráček. O první místo se dělil se slovinským reprezentantem Darkem Duričem. Výborné výsledky mají i Vendula Dušková a Miroslav Smrčka.

Arnošt Petráček ve své rozplavbě v kategorii S4 skončil na čtvrtém místě, do boje o cenné kovy se kvalifikoval celkově šestým nejlepším časem. Hned od startu finálového závodu se držel na přední příčce a ve finiši dohmátl v čase 40,40. Na setinu stejný výsledek zaznamenal i slovinský reprezentant Darko Durič. Oba tak získali zlatou medaili. "S Darkem jsme dlouholetí přátelé, bojujeme spolu v disciplínách 50 m volným způsob a 50 m motýlek. Darko je skvělý soupeř a jsem vždy potěšen, že můžeme plavat vedle sebe, táhne mě do cíle. Je skvělé, že si před startem popřejeme good luck a po doplavání si pogratulujeme, takhle má vypadat správný soupeř," hodnotil sportovce Petráček.

Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu.
Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu. | Foto: Radka Kučírková

Sedmadvacetiletý plavec se v Dublinu představí také ve své nejlepší disciplíně 50 metrů znak, ve které stále drží světový a evropský rekord. K paralympijskému zlatu tak bude chtít v této disciplíně přidat cenný kov i z mistrovství Evropy. "Na svoji královskou disciplínu se velmi těším, věřím, že bude skvělé umístění, kde očekáváme tu nejcennější medaili. Nyní si dávám odpočinek a v neděli mě čekejte na startu."

O skvělé výsledky se postarali i další členové reprezentace. Hned první den mistrovství doplaval na pátém místě, na trati 50 metrů volný způsob v kategorii SB11, čtyřiapadesátiletý zrakově handicapovaný reprezentant Miroslav Smrčka.

Skvělou formu ukazuje i dvacetiletá Vendula Dušková. V pondělním polohovém závodě na 200 metrů v kategorii SM8 skončila na pátém místě, vytvořila nový český rekord a kvalifikovala se na mistrovství světa 2019. Druhý závodní den se dostala do finále 400 metrů volným způsobem, kde skončila čtvrtá. Za třetí příčkou zaostala o sedm vteřin. O medaili bude usilovat ve středu v disciplíně na 100 metrů prsa, ve které drží druhý nejlepší čas startovního pole.