Petráček slaví zlato z mistrovství Evropy. Reprezentanti v paraplavání vylepšují své osobní rekordy

Markéta Šulejová
15. 8. 2018 13:36
Paralympijský šampion Arnošt Petráček slaví první medaili z letošního mistrovství Evropy.

Dublin - Česká výprava handicapovaných plavců se může radovat z prvního medailového úspěchu na mistrovství Evropy v Dublinu. V závodě 50 metrů volný způsob získal zlatou medaili paralympijský šampion Arnošt Petráček. "Čekali jsme umístění do 5.místa, ale včerejší výsledek nás všechny mile zaskočil," byl po závodě překvapen Petráček. O první místo se dělil se slovinským reprezentantem Darkem Duričem. Výborné výsledky mají i Vendula Dušková a Miroslav Smrčka.

Arnošt Petráček ve své rozplavbě v kategorii S4 skončil na čtvrtém místě, do boje o cenné kovy se kvalifikoval celkově šestým nejlepším časem. Hned od startu finálového závodu se držel na přední příčce a ve finiši dohmátl v čase 40,40. Na setinu stejný výsledek zaznamenal i slovinský reprezentant Darko Durič. Oba tak získali zlatou medaili. "S Darkem jsme dlouholetí přátelé, bojujeme spolu v disciplínách 50 m volným způsob a 50 m motýlek. Darko je skvělý soupeř a jsem vždy potěšen, že můžeme plavat vedle sebe, táhne mě do cíle. Je skvělé, že si před startem popřejeme good luck a po doplavání si pogratulujeme, takhle má vypadat správný soupeř," hodnotil sportovce Petráček.

Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu.
Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu. | Foto: Radka Kučírková

Sedmadvacetiletý plavec se v Dublinu představí také ve své nejlepší disciplíně 50 metrů znak, ve které stále drží světový a evropský rekord. K paralympijskému zlatu tak bude chtít v této disciplíně přidat cenný kov i z mistrovství Evropy. "Na svoji královskou disciplínu se velmi těším, věřím, že bude skvělé umístění, kde očekáváme tu nejcennější medaili. Nyní si dávám odpočinek a v neděli mě čekejte na startu."

O skvělé výsledky se postarali i další členové reprezentace. Hned první den mistrovství doplaval na pátém místě, na trati 50 metrů volný způsob v kategorii SB11, čtyřiapadesátiletý zrakově handicapovaný reprezentant Miroslav Smrčka.

Skvělou formu ukazuje i dvacetiletá Vendula Dušková. V pondělním polohovém závodě na 200 metrů v kategorii SM8 skončila na pátém místě, vytvořila nový český rekord a kvalifikovala se na mistrovství světa 2019. Druhý závodní den se dostala do finále 400 metrů volným způsobem, kde skončila čtvrtá. Za třetí příčkou zaostala o sedm vteřin. O medaili bude usilovat ve středu v disciplíně na 100 metrů prsa, ve které drží druhý nejlepší čas startovního pole.

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.