Ragbyová liga vozíčkářů zná vítěze. Titul berou Prague Robots

David Nebor
18. 11. 2017 16:24
Všechna čtyři kola letošní ragbyové ligy vozíčkářů jsou odehrána. Ročník s pozměněným složením účastníků ovládli Prague Robots. Pražský celek si titul zajistil již v prvním utkání závěrečného kola, které hostily Malé Svaoňovice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tereza Hábová

Malé Svatoňovice - Úvodní utkání čtvrtého a zároveň posledního kola ragbyové ligy vozíčkářů je u konce. Prague Robots zvítězili nad Lions Ostrava poměrem 44:33. A přestože ještě zbývá odehrát pět duelů, o titulu je rozhodnuto. Absence v základní sestavě Roboty nezastavily a mohou slavit.

Podle tahouna pražského týmu Jiřího Pleška však nešlo o zápas typický pro bitvu o titul, a to právě díky oslabení obou týmů. "My i soupeř jsme zapojili nováčky a od toho se hra odvíjela. Utkání bylo plné chyb na obou stranách," komentuje reprezentant. Rozhodlo podle něj nejspíše to, že pražský celek měl v sestavě o jednoho zkušeného hráče navíc. Kromě Pleška nastoupil i jeho reprezentační kolega Valter Rönisch, zatímco tým Lions disponoval pouze jedním členem národního týmu, Filipem Vartoněm. Výraznou díru v soupisce Robotů způsobila hlavně absence Jaroslava Filsáka.

Premiérová prohra, premiérová výhra

I druhé utkání odehrané v hale střední školy v Malých Svatoňovicích bylo pro Pražany výjimečné. Novopečení šampioni letos poprvé prohráli. Jejich přemožiteli se stali Sitting Eagles. "Hned od první čtvrtiny si Eagles vytvořili slušný náskok, který se jim poté podařilo udržovat až do konce," pokračuje Pleško. Se svým týmem nakonec podlehl soupeři 38:52.

A v závěrečném utkání letošního ligového ročníku Roboty potrápil nováček soutěže - Captains - který závěrečné kolo pořádal. Vedení Kapitánům vydrželo do konce druhé čtvrtiny. "Už jsme byli posíleni o našeho nejlepšího hráče Jaroslava Filskáka. Po vedení soupeře jsme začali hrát svou hru. Dominantním výkonem v druhé části utkání jsme Kapitánům už nedali šanci," pochvaluje si Jiří Pleško. Hrající trenér a zakladatel Captains Aleš Kisý ztrátu vedení vidí v nasazení méně zkušených hráčů do hry. "Proti plné sestavě soupeře se naše vedení nečekalo. Z prohry však zklamáni nejsme," konstatuje. Utkání skončilo poměrem 53:42 ve prospěch pražských ragbistů.

Captains na turnaji 4. kola zároveň získali svou premiérovou výhru v ligovém utkání. Ostravské Lions přemohli 44:40 a poprvé se letos stalo, že si oba týmy prohodili třetí a čtvrtou příčku v tabulce kola. "V tom utkání jsme se s Ostravany stále přetahovali o výsledek. Byl skvělý pocit zvítězit," komentuje Kisý.

Účast v lize se mění

Druzí letos v lize skončili Sitting Eagles, Ostrava Lions se museli spokojit s třetí příčkou. Nováček soutěže Captains z Nového Města nad Metují bere poslední místo tabulky. V tomto složení se liga uskutečnila vůbec poprvé. Loni zvítězili již neexistující Gunners, jejichž hráči se do nové sezóny rozdělili mezi Prague Robots a nově vzniklé Captains.

Aleš Kisý z umístění Captains na chvostu tabulky zklamaný není. "Bereme tento rok jako zkušební, ve kterém jsme se sehrávali a nastavovali si, jak budeme fungovat. Myslím, že jsme udělali pokrok po herní stránce, ale vytvořili jsme si také velice silnou a skvělou partu," říká hrající trenér, který se v průběhu sezóny vyznačoval pravidelným nasazováním méně zkušených hráčů do pole. "Hrát musejí všichni. Aby je ragby bavilo a posouvali se v něm dál," doplňuje.

Nové uskupení ragbistů na vozíku se pod názvem Fighters momentálně formuje v Českých Budějovicích. Do příštího ročníku však samostatně nejspíše ještě nezasáhnou. "Předpokládáme, že do ligy se zapojí hráči nového týmu v příštím roce jako hostující v nějakém již existujícím ligovém klubu a samostatně by mohli podle členské základny nastoupit v ročníku 2019," řekl dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz David Lukeš, prezident Českého ragbyového svazu vozíčkářů a hráč Sitting Eagles.

 

Právě se děje

Další zprávy