Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

VIDEO Seznamte se s dramatickými osudy českých sledge hokejových hrdinů

Toyota ČR
1. 6. 2018 14:32
Nemohou chodit, někteří z nich ani nemají nohy. Přesto patří k nejlepším na světě. Poznejte opravdové české hrdiny.
Seznamte se s dramatickými osudy českých sledge hokejových hrdinů | Video: Toyota Central Europe – Czech

Praha - Kapitánem české sledge hokejové reprezentace, která na paralympiádě v Pchjongčchangu obsadila šesté místo, je Zdeněk Šafránek. Na paralympiádě byl už třikrát. V roce 2003 na něj v práci spadla plošina převážející osobní automobily. Jeden a půl tuny železa mu nevratně poškodilo míchu. A tak se vlastně dostal ke sledge hokeji.

O tom, jak se s úrazem vyrovnal, nejlépe svědčí to, že téměř bezprostředně po něm zvládl zrekonstruovat dům. "Asi jedině výjezd na handbiku na Sněžku mě dostal na dno fyzických sil," vzpomíná s úsměvem.

Levé křídlo v jeho týmu hraje Zdeněk Krupička. Narodil se bez nohou a vyrůstal v Jedličkově ústavu. Z průšviháře a raubíře, který ani bez nohou nedokázal vydržet na jednom místě, vyrostl úspěšný reprezentant. "Nikdy jsem nepoznal, jaké to je chodit. Díky sledge hokeji si ale život užívám naplno," vypráví.

K nejzkušenějším hráčům patří brankář Michal Vápenka. Na paralympiádě byl letos už počtvrté. Ve dvaceti letech přišel o nohu při autonehodě. Kromě hokeje se věnuje i florbalu, na letní paralympiádě byl také s volejbalovým týmem. "Mou velkou inspirací a sportovním motorem byli rodiče, oba byli na olympiádě v Mnichově," říká Michal.

"Hokej je můj srdeční sport, od mala jsem ho sledoval, ale jako dítě jsem se k němu nikdy nedostal. Až díky hendikepu jsem zkusil to, co jsem doopravdy chtěl dělat," uzavírá.

"Věříme, že si každý může plnit své sny, a jsme rádi, že se na tom můžeme podílet. V Toyotě mobilita u automobilů jen začíná. Naším cílem je pomáhat a překonávat nemožné," říká Martin Peleška, ředitel Toyota Central Europe - Czech.

Český sledge hokejový tým se stal tváří kampaně "Start your impossible" automobilky Toyota, jež je celosvětovým partnerem Paralympijských her. Snaží se tím podporovat inkluzivní společnost, v níž mají šanci i lidé s postižením.

Český paralympijský výbor tak nyní využívá hybridní Toyoty RAV4 a užitkové vozy Toyota Proace.

Autorem videa, které příběh sledge hokejové reprezentace přibližuje, je mladý tvůrce David Broda, který se svým týmem zajistil režii, střih a postprodukci. Tváří české verze kampaně "Start your impossible" se stala také hendikepovaná skialpinistka Anna Pešková - na video se můžete podívat zde.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy