Česko dalo světu nový sport: parapaddleboarding. První závody uvidí Hluboká

Sport Sport
5. 9. 2019 10:42
Paddleboarding je vodním sportem, který pochází z Havaje. Verze pro handicapované ale vznikla v České republice. „Dnes existuje pět parapaddleboardů na světě a všechny jsou v České republice, protože je to český vynález. První myšlenka vznikla v Hluboké nad Vltavou a sedačky vyrábí jihočeská společnost, která se specializuje na výrobu sportovních a civilních vozíků,“ prozradil Ivan Nestával. Premiérové závody se uskuteční 21. září právě pod slavným zámkem.
Paddleboarding je přístupný i pro handicapované.
Paddleboarding je přístupný i pro handicapované. | Foto: ČFSUP

Parapaddleboarding je úplně novým sportem, který vznikl teprve v loňském roce a svůj název získal až letos.

"Je to sport, který přináší handicapovaným velice podobné pocity jako paddleboarding nehandicapovaným sportovcům včetně toho těžko popsatelného a skvělého pocitu, který v mnoha lidech vyvolává prkno jako sportovní nástroj. Věříme, že uspěje a své příznivce si najde," popsal Ivan Nestával z organizace Aktivně s vozíkem, který je spoluorganizátorem prvních závodů v této disciplíně.

ParaPaddleboarding je doplňkovým sportem například pro florbalistu, plavce a basketbalistu Ivana Nestávala ml.
ParaPaddleboarding je doplňkovým sportem například pro florbalistu, plavce a basketbalistu Ivana Nestávala ml. | Foto: Aktivně s vozíkem

"Vozíčkáři nemají příliš možností sportovat na vodě a Parapaddleboarding je sport, který může dělat velké procento lidí s handicapem. V rekreačním pojetí není příliš fyzicky náročný. Může být i výborným kondičním a relaxačním doplňkem pro všechny další sporty a jeho vozíčkářská varianta není výjimkou," prozradil Nestával .

Historicky první závody se budou konat pod názvem "Pohár města Hluboké nad Vltavou" 21. září.  "Budeme závodit ve dvou kategoriích. Do první skupiny patří vozíčkáři a ve druhé se utkají lidé po amputaci a sportovci s vrozenými vadami. Plánujeme dvě rychlé tratě 150 a 300 metrů a jednu vytrvalostní, která bude měřit jeden kilometr," objasnil Nestával.

Foto: ČFSUP

Cílem závodů je především propagace nového sportu, ale také získání zkušeností jako základ metodiky a kategorizace nového sportu. "Nejdůležitější bude získat co možná nejvíc informací, protože teprve vytváříme pravidla. Se sportovní organizací závodů nám pomůže Lucka Fialová a David Raab z České federace Stand Up Paddl, pod kterou bude Parapaddleboarding také patřit. Specifika ze strany handicapu budeme posuzovat v širší skupině s aktivními vozíčkáři," doplnil Nestával.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy