Česko dalo světu nový sport: parapaddleboarding. První závody uvidí Hluboká

Sport Sport
5. 9. 2019 10:42
Paddleboarding je vodním sportem, který pochází z Havaje. Verze pro handicapované ale vznikla v České republice. „Dnes existuje pět parapaddleboardů na světě a všechny jsou v České republice, protože je to český vynález. První myšlenka vznikla v Hluboké nad Vltavou a sedačky vyrábí jihočeská společnost, která se specializuje na výrobu sportovních a civilních vozíků,“ prozradil Ivan Nestával. Premiérové závody se uskuteční 21. září právě pod slavným zámkem.
Paddleboarding je přístupný i pro handicapované.
Paddleboarding je přístupný i pro handicapované. | Foto: ČFSUP

Parapaddleboarding je úplně novým sportem, který vznikl teprve v loňském roce a svůj název získal až letos.

"Je to sport, který přináší handicapovaným velice podobné pocity jako paddleboarding nehandicapovaným sportovcům včetně toho těžko popsatelného a skvělého pocitu, který v mnoha lidech vyvolává prkno jako sportovní nástroj. Věříme, že uspěje a své příznivce si najde," popsal Ivan Nestával z organizace Aktivně s vozíkem, který je spoluorganizátorem prvních závodů v této disciplíně.

ParaPaddleboarding je doplňkovým sportem například pro florbalistu, plavce a basketbalistu Ivana Nestávala ml.
ParaPaddleboarding je doplňkovým sportem například pro florbalistu, plavce a basketbalistu Ivana Nestávala ml. | Foto: Aktivně s vozíkem

"Vozíčkáři nemají příliš možností sportovat na vodě a Parapaddleboarding je sport, který může dělat velké procento lidí s handicapem. V rekreačním pojetí není příliš fyzicky náročný. Může být i výborným kondičním a relaxačním doplňkem pro všechny další sporty a jeho vozíčkářská varianta není výjimkou," prozradil Nestával .

Historicky první závody se budou konat pod názvem "Pohár města Hluboké nad Vltavou" 21. září.  "Budeme závodit ve dvou kategoriích. Do první skupiny patří vozíčkáři a ve druhé se utkají lidé po amputaci a sportovci s vrozenými vadami. Plánujeme dvě rychlé tratě 150 a 300 metrů a jednu vytrvalostní, která bude měřit jeden kilometr," objasnil Nestával.

Foto: ČFSUP

Cílem závodů je především propagace nového sportu, ale také získání zkušeností jako základ metodiky a kategorizace nového sportu. "Nejdůležitější bude získat co možná nejvíc informací, protože teprve vytváříme pravidla. Se sportovní organizací závodů nám pomůže Lucka Fialová a David Raab z České federace Stand Up Paddl, pod kterou bude Parapaddleboarding také patřit. Specifika ze strany handicapu budeme posuzovat v širší skupině s aktivními vozíčkáři," doplnil Nestával.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy