Čeští parahokejisté si na domácím šampionátu zahrají o medaile

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Čeští parahokejisté využívají na mistrovství světa domácí prostředí naplno.
Ve středu zaznamenali před více než sedmi tisícovkami už čtvrté vítězství na turnaji.
Po čtvrtfinálové výhře nad Norskem 5:0 navíc podruhé v historii postoupili do bojů o medaile.
Ač výsledek vypadal jednoznačně, odehrála se na kluzišti Ostravar Arény to tuhá bitva.
1. 5. 2019 21:53
Čeští parahokejisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě nad Norskem 5:0 a v pátek budou bojovat od 20:00 o finále s obhájci stříbra ze Spojených států amerických. Druhou semifinálovou dvojici tvoří úřadující šampioni Kanaďané s Koreou, která zvítězila nad Itálií 6:3.

Tým trenéra Jiří Břízy na jubilejním 10. světovém šampionátu při své šesté účasti vyrovnal nejlepší umístění z let 2012 a 2013 a bude v závěru turnaje útočit na premiérovou medaili. Přitom po sestupu v roce 2015 v Buffalu na minulém šampionátu v Koreji chyběli.

Po nedělní rekordní návštěvě na parahokeji 8462 diváků dnes zavítalo na duel Norskem 7249 příznivců a na gól si museli počkat po dvou bezbrankových třetinách až do 35. minuty. Po střele Zdeňka Hábla z pravého kruhu dorazil puk do odkryté branky Miroslav Novotný.

Za pět minut zvýšil Michal Geier. Ve 42. minutě při hře Norů bez brankáře přidali další pojistky Pavel Kubeš a Zdeněk Hábl, výsledek ještě dovršil šest vteřin před koncem David Palát. Brankář Michal Vápenka udržel podruhé za sebou čisté konto.

"Jsem neskutečně šťastný, je to splněný sen," řekl Vápenka k postupu mezi nejlepší čtyři týmy MS. "Já myslím, že furt sníme. Je tady díky organizátorům plný barák. Klobouk dolů před lidmi, že nás přišli podpořit a dotáhli nás k postupu. Šli jsme si za svým snem a za tím, co máme natrénováno."

Američané byli už sedmkrát za sebou na stupních vítězů a pětkrát v řadě ve finále, přičemž v letech 2009, 2012 a 2015 slavili zlato. V Ostravě ve výkonnostně silnější základní skupině kralovali bez ztráty bodu a Kanaďany porazili 3:1. Vápenka zatím na semifinálový souboj s USA nemyslel. "Vůbec jsem si to zatím neuvědomoval, holt to odnesou teď Američani," usmál se Vápenka.

"Mají neskutečný pohyb. Pohyb a důraz, to je zdobí. Je to jen svátek a sen zahrát si s takovým týmem. Ať už to dopadne jakkoliv. Na tenhle zápas se můžeme jen těšit a se světovou jedničkou si ho užít," dodal Vápenka.