"Vymeteme rohy, když to nejde mezi nohy." Parahokej chce v Ostravě znovu pobláznit

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 6. 2021 16:39
Mistrovství světa parahokejistů se vrací do Ostravy. Před dvěma lety zažilo na stejném místě obrovský a nečekaný boom, hráči na saních plnili halu a šampionát lámal divácké rekordy. Nyní chtějí Češi ukázat, jaký pokrok od vydařeného turnaje udělali.
Český parahokej od mistrovství světa 2019 vyrostl. Na další ostravský turnaj se těší i Pavel Doležal.
Český parahokej od mistrovství světa 2019 vyrostl. Na další ostravský turnaj se těší i Pavel Doležal. | Foto: Dalibor Sosna

Zápasy předloňského mistrovství světa v parahokeji vidělo přímo v Ostravě celkem 65 tisíc diváků, čímž šampionát suverénně zlomil předchozí rekord.

Na utkání domácího týmu v semifinále proti USA a v boji o bronz proti Koreji přišlo v obou případech 8600 fanoušků, což znamenalo zase nový rekord týkající se návštěvy na jakémkoliv parahokejovém zápase.

"Chtěl jsem lidem ukázat, jak atraktivní sport parahokej je. Tušil jsem, že by mohl zaujmout. Ale nakonec jsem byl mile překvapený tím, jak velkou vlnu zájmu se podařilo spustit, na MS 2019 vzpomínám se slzou v oku," říká předseda organizačního výboru turnaje Jiří Šindler.

Motto letošního šampionátu, který v Ostravě startuje v sobotu a bude trvat přesně týden, zní: "Zažijme to znovu." Šindler si ale uvědomuje, že vzhledem k okolnostem a protikoronavirovým opatřením to v takovém rozsahu jako před dvěma lety nebude možné.

"Znovu jsme chtěli zažít tu magickou atmosféru, letošní MS mělo na to předchozí navazovat. Ač nám na stadion pustí hrstku diváků, úspěch z roku 2019 bohužel nemáme šanci zopakovat," tvrdí.

Desetitisícová Ostravar Aréna bude moct být zaplněna alespoň z jedné čtvrtiny. "A jsme rádi, že o lístky je znovu zájem, na české duely nám jich zbývá jen několik. Na ostatní zápasy je jich samozřejmě více," informuje Šindler. Na český duel se divák podívá za 190 korun, na jiný za 90.

"Důležité je, že máme připraveny pro fanoušky i další možnosti. Před stadionem roste velká fanzóna, kde mohou lidé sledovat zápasy, také se občerstvit a sami si vyzkoušet parahokej, paraflorbal či parabasketbal. Na našich stránkách zároveň poběží televize s informacemi ze zákulisí turnaje a headlinem bude pořad Branky, body, protézy," zve Šindler.

Česká parahokejová reprezentace je vůbec partou, která si umí udělat legraci i sama ze sebe. V hymně k MS 2019 zpívali hráči, že vymetou v bráně rohy, když to (vzhledem k jejich handicapu a saním) nejde mezi nohy. Nebo "Bojujeme, i když víme, že to celé odsedíme".

Letos si reprezentace před startem turnaje připravila spolu s Janáčkovou filharmonií remake předloňské písničky, hokejistům zase v průběhu jejich MS v Rize po matných výkonech parakolegové psali, že ploužit nohy po ledě mohou jen oni sami na svém turnaji v Ostravě.

"Ano, tohle je fajn. Ukazuje to na dobrou náladu a atmosféru, která v kabině vládne. Kluci to berou sportovně. V klipu parahymny jsme se snažili ukázat koncept předávání národního týmu mladší generaci," vysvětluje Šindler.

Legendy Tomáš Kvoch a Miroslav Hrbek v klipu ze střídačky přihlížejí tréninku mladších kolegů. I těch, kteří se na parahokej dali právě díky úspěchu minulého turnaje. Hokej na saních viděli jako novou šanci.

Češi tehdy prošli základní skupinou bez porážky, ve čtvrtfinále přehráli Nory a doslova pobláznili celou republiku. Na historickou medaili to pak po porážkách od USA v semifinále (2:10) a od Koreji v duelu o bronz (1:4) nestačilo.

Ale český parahokej za dva roky vyrostl. "Reprezentace se výrazně změnila, hlavně podmínky, v nichž pracuje. Díky větší podpoře svazu Českého hokeje se vytvořil nový program, hráči pravidelně trénují v Poděbradech a Nymburce. Mají více nabrusleno, více nahráno," říká Šindler k reprezentačnímu rozmachu.

Dříve byl parahokej na okraji zájmu hokejového svazu, hráči si výdaje z velké části platili sami. Často měli problém sejít se v ucházejícím počtu a pořádně se připravit na vrcholnou akci. To je dnes minulost.

"Pracuje se na obnově týmu, na MS se představí pět nováčků. Nejlepší z nich byl před dvěma lety v nemocnici po úrazu a dnes už patří k hlavním oporám nároďáku. Jak říká trenér Jirka Bříza, kluci jsou zdraví a mají chuť porvat se o výsledek," míní šéf organizačního výboru.

Češi narazí v základní skupině na Koreu (sobota, 12:00), šampiony ze Spojených států amerických (neděle, 14:30) a Kanadu (úterý, 14:30). První dvě mužstva postoupí rovnou do semifinále, na třetí a čtvrtý výběr čeká čtvrtfinále proti dvojici ze skupiny B (Itálie, Norsko, Slovensko, Rusko).

Rusové se vrací z nižší divize, kterou před dvěma lety prolétli úchvatným způsobem se skóre 74:1, a Šindler je spolu se zámořskými týmy řadí mezi největší favority. Češi se pokusí překvapit z druhé vlny.

"Venku je nádherné počasí, divácky budeme bojovat s fotbalovým Eurem. Přesto věřím, že si fanoušci najdou čas také na parahokej, Česká televize odvysílá všechny české zápasy," podotýká Šindler. "A bude čemu fandit, ve hře je totiž také kvalifikace na paralympiádu v Pekingu," dodává.

Do Číny se přímo kvalifikuje první pětice z celkového pořadí turnaje, o zbylé dvě pozice se bude hrát v podzimním kvalifikačním turnaji.

Český tým pro MS v parahokeji v Ostravě:

Brankáři: Michal Vápenka, Martin Kudela,

obránci: Daniel Votruba, Alex Ohar, Radek Zelinka, Lukáš Michalčín, David Motyčka, Pavel Doležal, Pavel Kubeš, Tomáš Kvoch,

útočníci: Václav Hečko, Jan Frolík, Zdeněk Krupička, Zdeněk Hábl, David Palát, Jiří Raul, Michal Geier, Miroslav Novotný, Karel Wágner.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Pražská energetika od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun. ČTK informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Nové ceny se týkají necelých dvou procent současných zákazníků a nově příchozích, nejde tedy o plošné zvýšení cen. O řadě změn v cenících platných od srpna firma informovala už dříve. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy