"Vymeteme rohy, když to nejde mezi nohy." Parahokej chce v Ostravě znovu pobláznit

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 6. 2021 16:39
Mistrovství světa parahokejistů se vrací do Ostravy. Před dvěma lety zažilo na stejném místě obrovský a nečekaný boom, hráči na saních plnili halu a šampionát lámal divácké rekordy. Nyní chtějí Češi ukázat, jaký pokrok od vydařeného turnaje udělali.
Český parahokej od mistrovství světa 2019 vyrostl. Na další ostravský turnaj se těší i Pavel Doležal.
Český parahokej od mistrovství světa 2019 vyrostl. Na další ostravský turnaj se těší i Pavel Doležal. | Foto: Dalibor Sosna

Zápasy předloňského mistrovství světa v parahokeji vidělo přímo v Ostravě celkem 65 tisíc diváků, čímž šampionát suverénně zlomil předchozí rekord.

Na utkání domácího týmu v semifinále proti USA a v boji o bronz proti Koreji přišlo v obou případech 8600 fanoušků, což znamenalo zase nový rekord týkající se návštěvy na jakémkoliv parahokejovém zápase.

"Chtěl jsem lidem ukázat, jak atraktivní sport parahokej je. Tušil jsem, že by mohl zaujmout. Ale nakonec jsem byl mile překvapený tím, jak velkou vlnu zájmu se podařilo spustit, na MS 2019 vzpomínám se slzou v oku," říká předseda organizačního výboru turnaje Jiří Šindler.

Motto letošního šampionátu, který v Ostravě startuje v sobotu a bude trvat přesně týden, zní: "Zažijme to znovu." Šindler si ale uvědomuje, že vzhledem k okolnostem a protikoronavirovým opatřením to v takovém rozsahu jako před dvěma lety nebude možné.

"Znovu jsme chtěli zažít tu magickou atmosféru, letošní MS mělo na to předchozí navazovat. Ač nám na stadion pustí hrstku diváků, úspěch z roku 2019 bohužel nemáme šanci zopakovat," tvrdí.

Desetitisícová Ostravar Aréna bude moct být zaplněna alespoň z jedné čtvrtiny. "A jsme rádi, že o lístky je znovu zájem, na české duely nám jich zbývá jen několik. Na ostatní zápasy je jich samozřejmě více," informuje Šindler. Na český duel se divák podívá za 190 korun, na jiný za 90.

"Důležité je, že máme připraveny pro fanoušky i další možnosti. Před stadionem roste velká fanzóna, kde mohou lidé sledovat zápasy, také se občerstvit a sami si vyzkoušet parahokej, paraflorbal či parabasketbal. Na našich stránkách zároveň poběží televize s informacemi ze zákulisí turnaje a headlinem bude pořad Branky, body, protézy," zve Šindler.

Česká parahokejová reprezentace je vůbec partou, která si umí udělat legraci i sama ze sebe. V hymně k MS 2019 zpívali hráči, že vymetou v bráně rohy, když to (vzhledem k jejich handicapu a saním) nejde mezi nohy. Nebo "Bojujeme, i když víme, že to celé odsedíme".

Letos si reprezentace před startem turnaje připravila spolu s Janáčkovou filharmonií remake předloňské písničky, hokejistům zase v průběhu jejich MS v Rize po matných výkonech parakolegové psali, že ploužit nohy po ledě mohou jen oni sami na svém turnaji v Ostravě.

"Ano, tohle je fajn. Ukazuje to na dobrou náladu a atmosféru, která v kabině vládne. Kluci to berou sportovně. V klipu parahymny jsme se snažili ukázat koncept předávání národního týmu mladší generaci," vysvětluje Šindler.

Legendy Tomáš Kvoch a Miroslav Hrbek v klipu ze střídačky přihlížejí tréninku mladších kolegů. I těch, kteří se na parahokej dali právě díky úspěchu minulého turnaje. Hokej na saních viděli jako novou šanci.

Češi tehdy prošli základní skupinou bez porážky, ve čtvrtfinále přehráli Nory a doslova pobláznili celou republiku. Na historickou medaili to pak po porážkách od USA v semifinále (2:10) a od Koreji v duelu o bronz (1:4) nestačilo.

Ale český parahokej za dva roky vyrostl. "Reprezentace se výrazně změnila, hlavně podmínky, v nichž pracuje. Díky větší podpoře svazu Českého hokeje se vytvořil nový program, hráči pravidelně trénují v Poděbradech a Nymburce. Mají více nabrusleno, více nahráno," říká Šindler k reprezentačnímu rozmachu.

Dříve byl parahokej na okraji zájmu hokejového svazu, hráči si výdaje z velké části platili sami. Často měli problém sejít se v ucházejícím počtu a pořádně se připravit na vrcholnou akci. To je dnes minulost.

"Pracuje se na obnově týmu, na MS se představí pět nováčků. Nejlepší z nich byl před dvěma lety v nemocnici po úrazu a dnes už patří k hlavním oporám nároďáku. Jak říká trenér Jirka Bříza, kluci jsou zdraví a mají chuť porvat se o výsledek," míní šéf organizačního výboru.

Češi narazí v základní skupině na Koreu (sobota, 12:00), šampiony ze Spojených států amerických (neděle, 14:30) a Kanadu (úterý, 14:30). První dvě mužstva postoupí rovnou do semifinále, na třetí a čtvrtý výběr čeká čtvrtfinále proti dvojici ze skupiny B (Itálie, Norsko, Slovensko, Rusko).

Rusové se vrací z nižší divize, kterou před dvěma lety prolétli úchvatným způsobem se skóre 74:1, a Šindler je spolu se zámořskými týmy řadí mezi největší favority. Češi se pokusí překvapit z druhé vlny.

"Venku je nádherné počasí, divácky budeme bojovat s fotbalovým Eurem. Přesto věřím, že si fanoušci najdou čas také na parahokej, Česká televize odvysílá všechny české zápasy," podotýká Šindler. "A bude čemu fandit, ve hře je totiž také kvalifikace na paralympiádu v Pekingu," dodává.

Do Číny se přímo kvalifikuje první pětice z celkového pořadí turnaje, o zbylé dvě pozice se bude hrát v podzimním kvalifikačním turnaji.

Český tým pro MS v parahokeji v Ostravě:

Brankáři: Michal Vápenka, Martin Kudela,

obránci: Daniel Votruba, Alex Ohar, Radek Zelinka, Lukáš Michalčín, David Motyčka, Pavel Doležal, Pavel Kubeš, Tomáš Kvoch,

útočníci: Václav Hečko, Jan Frolík, Zdeněk Krupička, Zdeněk Hábl, David Palát, Jiří Raul, Michal Geier, Miroslav Novotný, Karel Wágner.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy