Parabadmintonu vládnou Asijci, nestačí na ně ani nejlepší Evropan

Michal Havelka
12. 12. 2019 6:53
Parabadmintonisté se sešli ve Vídni, kde proběhl Turnaj tří národů. "Byly tam početné skupiny sportovců z Polska, Česka a domácího Rakouska," upřesňuje Zbyněk Sýkora, jeden z pětice českých reprezentantů, která se turnaje zúčastnila.
Zbyněk Sýkora s polskou hráčkou Aniou Wolnou při čtyřhře.
Zbyněk Sýkora s polskou hráčkou Aniou Wolnou při čtyřhře. | Foto: Sharks Brno

Kromě Zbyňka Sýkory odcestovali do rakouské metropole zástupci brněnských Žraloků Silvie Chládková, Lukáš Šembera, Lukáš Kyncl a Jan Matoušek. Českou výpravu ve Vídni vedla trenérka Marika Davidová. "Jednalo se o jednodenní turnaj, přičemž dopoledne se hrály singly a po obědě pak debly," popisuje systém turnaje Zbyněk Sýkora.

Lukáš Šembera začal s para badmintonem před dvěma lety. Trénuje tříkrát týdně a účastnil se i mezinárodního turnaje na Mallorce.
Lukáš Šembera začal s para badmintonem před dvěma lety. Trénuje tříkrát týdně a účastnil se i mezinárodního turnaje na Mallorce. | Foto: Ladislav Hájek

Nejlépe se na mezinárodním turnaji dařilo české jedničce a turnajové dvojce Lukáši Šemberovi, jenž získal zlato ve čtyřhře a stříbrnou medaili přidal ve dvouhře. Cenné kovy brali i Chládková a Sýkora ve čtyřhře. Oba skončili třetí.

Zbyněk Sýkora odehrál v singlu pouze dva zápasy, když ho ve druhém kole vyprovodil z kurtu Polák Jakub Sikorski, který byl ve Vídni nasazenou jedničkou. Polský reprezentant později ve finále dvouhry zdolal nejlepšího Čecha Lukáše Šemberu 21:17 a 21:19. "Ve dvouhře se mi moc nedařilo, ale ve čtyřhře to bylo lepší. Domluvil jsem se s Aniou Wolnou, se kterou jsem si zahrál předtím už na turnaji v Zakopaném a společně jsme získali bronz," říká Sýkora.

Čtyřhru ovládla česko-polská dvojice Šembera-Sikorski, která porazila pár Hirner-Szwedo 21:10 a 21:9.

Parabadminton bude novým sportem představeným na paralympijských hrách v Tokiu. "Byl jsem překvapený, když jsem se dozvěděl, že parabadminton má větší členskou základnu než tenis vozíčkářů. O vzrůstající popularitě tohoto sportu svědčí i to, že třeba vloni absolvovalo turnaj ve Vídni šestnáct hráčů a nyní jich přijelo jednou tolik," říká český hráč, který se tomuto sportu věnuje necelý rok.

Podobně jako u nehandicapovaných je parabadminton rozšířen především v Asii, kde se také koná většina turnajů. Asijci budou podle Sýkory hlavními favority v Tokiu. "To je úplně jiná úroveň. Asijci jsou profíci, kteří trénují třeba i dvakrát denně. Například Polák Jakub Sikorski patří mezi nejlepší Evropany, parabadmintonu se věnuje také hodně, ale ve světovém žebříčku se pohybuje až někde kolem sedmdesátého místa," uvádí pro srovnání Zbyněk Sýkora.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy