Parabadmintonu vládnou Asijci, nestačí na ně ani nejlepší Evropan

Michal Havelka
12. 12. 2019 6:53
Parabadmintonisté se sešli ve Vídni, kde proběhl Turnaj tří národů. "Byly tam početné skupiny sportovců z Polska, Česka a domácího Rakouska," upřesňuje Zbyněk Sýkora, jeden z pětice českých reprezentantů, která se turnaje zúčastnila.
Zbyněk Sýkora s polskou hráčkou Aniou Wolnou při čtyřhře.
Zbyněk Sýkora s polskou hráčkou Aniou Wolnou při čtyřhře. | Foto: Sharks Brno

Kromě Zbyňka Sýkory odcestovali do rakouské metropole zástupci brněnských Žraloků Silvie Chládková, Lukáš Šembera, Lukáš Kyncl a Jan Matoušek. Českou výpravu ve Vídni vedla trenérka Marika Davidová. "Jednalo se o jednodenní turnaj, přičemž dopoledne se hrály singly a po obědě pak debly," popisuje systém turnaje Zbyněk Sýkora.

Lukáš Šembera začal s para badmintonem před dvěma lety. Trénuje tříkrát týdně a účastnil se i mezinárodního turnaje na Mallorce.
Lukáš Šembera začal s para badmintonem před dvěma lety. Trénuje tříkrát týdně a účastnil se i mezinárodního turnaje na Mallorce. | Foto: Ladislav Hájek

Nejlépe se na mezinárodním turnaji dařilo české jedničce a turnajové dvojce Lukáši Šemberovi, jenž získal zlato ve čtyřhře a stříbrnou medaili přidal ve dvouhře. Cenné kovy brali i Chládková a Sýkora ve čtyřhře. Oba skončili třetí.

Zbyněk Sýkora odehrál v singlu pouze dva zápasy, když ho ve druhém kole vyprovodil z kurtu Polák Jakub Sikorski, který byl ve Vídni nasazenou jedničkou. Polský reprezentant později ve finále dvouhry zdolal nejlepšího Čecha Lukáše Šemberu 21:17 a 21:19. "Ve dvouhře se mi moc nedařilo, ale ve čtyřhře to bylo lepší. Domluvil jsem se s Aniou Wolnou, se kterou jsem si zahrál předtím už na turnaji v Zakopaném a společně jsme získali bronz," říká Sýkora.

Čtyřhru ovládla česko-polská dvojice Šembera-Sikorski, která porazila pár Hirner-Szwedo 21:10 a 21:9.

Parabadminton bude novým sportem představeným na paralympijských hrách v Tokiu. "Byl jsem překvapený, když jsem se dozvěděl, že parabadminton má větší členskou základnu než tenis vozíčkářů. O vzrůstající popularitě tohoto sportu svědčí i to, že třeba vloni absolvovalo turnaj ve Vídni šestnáct hráčů a nyní jich přijelo jednou tolik," říká český hráč, který se tomuto sportu věnuje necelý rok.

Podobně jako u nehandicapovaných je parabadminton rozšířen především v Asii, kde se také koná většina turnajů. Asijci budou podle Sýkory hlavními favority v Tokiu. "To je úplně jiná úroveň. Asijci jsou profíci, kteří trénují třeba i dvakrát denně. Například Polák Jakub Sikorski patří mezi nejlepší Evropany, parabadmintonu se věnuje také hodně, ale ve světovém žebříčku se pohybuje až někde kolem sedmdesátého místa," uvádí pro srovnání Zbyněk Sýkora.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy