Čeští parabadmintonisté slaví úspěchy a zahráli si i v Japonsku, i když jich je málo

sul
31. 1. 2019 11:19
V České republice se parabadminton stále netěší masivní oblibě. Systematicky tento sport provozuje pouze jeden tým, a to Badminton Sharks Brno. „Rozšířit základnu pravidelně trénujících parabadmintonistů se nám zatím bohužel moc nedaří,“ lituje zakladatelka klubu Pavla Grycová. To ale neznamená, že by zázemí a možnosti pro zlepšování nebyly dostatečně kvalitní. „Naším hlavním cílem je zdokonalit hru našich hráčů,“ vysvětluje.
Český parabadminton je teprve v "plenkách" a trénink s medailisty může české hráče jen posunout.
Český parabadminton je teprve v "plenkách" a trénink s medailisty může české hráče jen posunout. | Foto: Pavla Grycová

Brněnští Žraloci na svojí propagaci pracují pořádáním domácích turnajů i účastí na těch zahraničních. "V březnu pořádáme v Brně celodenní parabadmintonový kemp, kterého se zúčastní jak naši hráči, tak úplní nováčci," přibližuje nejbližší plány Grycová.

Zatím jediný fungující tým para badmintonu v České republice čeká na další hráče a hlavně na svou konkurenci.
Zatím jediný fungující tým para badmintonu v České republice čeká na další hráče a hlavně na svou konkurenci. | Foto: Pavla Grycová

"Na začátku května organizujeme v Rousínově třetí ročník Victor Czech Para - Badminton Open," zmiňuje další událost. Zároveň dodává, že v loňském roce se akce zúčastnilo sedmnáct vozíčkářů z Rakouska, Polska a České republiky. Letos doufá v ještě hojnější účast.

Hráči těchto tří zemí se potkali také v prosinci na Turnaji tří národů ve Vídni. Nejlepší český parabadmintonista Lukáš Šembera zde ve dvouhře získal bronz a ve čtyřhře se radoval z prvního místa společně s Polákem Jakubem Sikorskim. Dařilo se také českým juniorským zástupcům. Druhé místo obsadil Tomáš Gryc a třetí skončila Dita Brabcová. Tato dvojice se umístila na stříbrné příčce také ve dvouhře.

"Účast na turnajích je samozřejmě velkou motivací. Turnaje v Polsku a ve Vídni jsou hodně povzbuzující, protože tam jsou naši dospělí i junioři schopni nejen konkurovat, ale i vyhrávat," komentuje Pavla Grycová.

Díky mezinárodní spolupráci se hráči podívali také do Japonska, kde měli možnost zatrénovat si s tamními sportovci. "Pozvání do Tokia bylo velmi příjemné a zatrénovat si s japonskou reprezentací byl zážitek. Pokud přijde podobná nabídka z jiného koutu světa, tak se jí bránit rozhodně nebudeme," těší se Grycová.

Nabitý program čeká také na pětadvacetiletého Lukáše Šemberu. Na jaře si zahraje turnaje v kanadském Vancouveru a irském Dublinu. Vrcholem sezony pak bude na konci srpna mistrovství světa v Basileji. Podle Grycové je ale jeho účast na těchto akcích závislá na financích.

Podpora a kvalita para badmintonu stále stoupá. "Novinky o akcích parabadmintonu se objevují na stránkách a sociálních sítích Badminton Sharks Brno. Vnímáme také podporu z Českého badmintonového svazu, který se snaží podporovat rozvoj parabadmintonu," přibližuje Grycová. "Vidím velký posun ve hře všech našich hráčů. Lukáš Šembera sbírá zkušenosti na mezinárodních turnajích a je inspirací pro ostatní spoluhráče," dodává.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy