Nešťastný pád na schodech jí změnil život. Musilovou handicap posunul dál

Vojtěch Vanda
21. 12. 2018 15:04
Co může zapříčinit hloupá náhoda? Tři rozdrcené obratle. Své o tom ví Šárka Musilová, která jednoho dne uklouzla na schodech, a domů se vrátila až po osmi měsících dlouhého léčení. Dnes je sedmadvacetiletá Musilová stálým členem českého reprezentačního týmu v para lukostřelbě. A co víc, sbírá úspěchy. Na velkém turnaji se naposledy předvedla v Plzni, kde se letos konalo historicky první domácí mistrovství Evropy. V týmu s Davidem Drahonínským získala zlato. "Zatím je to můj nejlepší rok,“ ohlíží se za sezónou lukostřelkyně.
Mistři Evropy pro rok 2018 v soutěži smíšených párů kategorie w1.
Mistři Evropy pro rok 2018 v soutěži smíšených párů kategorie w1. | Foto: Jan Povýšil

Ze srpnového evropského mistrovství má kromě prvního místa ze soutěže mix týmů také bronz z týmové soutěže žen, v individuálním závodě se umístila na 6. příčce. "Člověk je rád, že to dopadlo dobře, ale pro mě to byla hlavně další zkušenost. Vím, na čem dál pracovat," říká sportovkyně, která si zastřílela už i na paralympiádě v roce 2016. V kategorii W1 pro sportovce s postižením všech čtyř končetin vybojovala bronz. "Na Rio budu vzpomínat celý život," líčí úspěšná reprezentantka.

Cesta k takovým úspěchům ale příjemná nebyla. Už v dospívání začala ztrácet sluch. Proto musela ještě jako studentka střední školy nosit naslouchadla. Sílu jí ale dodávala babička na vozíku. "Je tělesně handicapovaná. Viděla jsem, jak postupně ztrácela sílu na francouzské hole, a musela sednout na vozík. Všechny ty problémy s bariérami, co kolem byly. Ukázala mi, že život handicapem nekončí," zdůrazňuje sportovkyně. Přesto vedla Šárka Musilová normální život. Hrála florbal, pracovala jako servírka v hotelu nebo se starala o koně. "Volného času bylo opravdu málo," vzpomíná.

Po úrazu se rozhodovala, co bude dělat dál. Uvědomovala si, že bez vozíku to nepůjde. "Vozík a auto jsou moje nohy, bez kterých fungovat nemůžu," osvětluje lukostřelkyně a nezapomíná zmínit i svého přítele, který ji podporuje ve sportování. Sportu se nevzdala, přestože o něm hned nepřemýšlela. "V rehabilitačním centru v Kladrubech jsem poprvé vyzkoušela florbal na kolech, a najednou jsem věděla, že sport bude k mému životu nadále patřit," líčí povoláním konzultantka pro tělesně postižené. Míček a florbalku ale vyměnila za luk a šíp. "Později jsem potkala Davida Drahonínského, a přidala jsem lukostřelbu. Nikdy předtím by mě ani nenapadlo, že bych si z luku třeba jen vystřelila," vysvětluje mistryně Evropy.

David Drahonínský a ostatní

David Drahonínský následně začal Musilové se střelbou pomáhat. "Dokázal toho v lukostřelbě hodně a rozhodl se předávat zkušenosti. Učil mě, Karla Davídka, a vloni začal trénovat i Terezku Brandtlovou," uvádí Musilová, která nemá pocit, že by Drahonínský ostatní závodníky zastiňoval. "Když střílíme v týmu, vždy mi při závodě poradí a podpoří mě, za což jsem mu vděčná," říká. Barvit vlasy jako její kolega se v budoucnu ale nechystá. "Tohle ráda přenechám jemu, k němu to nějak patří, ale já si raději nechám svoji barvu," ujišťuje závodnice.

Přesto by ráda jednou svého "učitele" překonala ve výkonech. "Aby se to povedlo, tak bych na sobě musela hodně pracovat, ale třeba to někdy vyjde," směje se Musilová. Možnost získat další úspěchy bude mít v nadcházející halové sezóně. "Od ledna jedeme halové závody v Plzni, v dubnu venkovní závody v Novém Městě nad Metují včetně Evropského poháru. V zahraničí pak Světový pohár v Dubaji a Evropský pohár Olbie na Sardinii," seznamuje s harmonogramem příležitostná ragbistka. Vrcholem sezóny bude mistrovství světa. "Na mistrovství světa v Nizozemsku se bude bojovat i o místa na paralympiádě v Tokiu. Snad to tam bude lítat," doufá Musilová.

I když Šárce Musilové přinesl handicap spoustu starostí, je ráda, že nezůstalo jen u nich. "Poznala jsem díky němu hrozně moc skvělých lidí, jak sportovce, tak trenéry. Díky parasportu a lidem kolem sebe jsem si uvědomila, že jsem šťastná," líčí. "Nijak mě to neomezuje v mých snech, spíš naopak. Posunul mě dál," uzavírá česká reprezentantka.

Šárka Musilová a David Drahonínský
Šárka Musilová a David Drahonínský | Foto: Jan Povýšil
 

Právě se děje

před 50 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy