Nejednají s námi jako se sobě rovnými, tvrdí Pardubičtí. Rakouskou ligu možná opustí

sul
10. 4. 2019 10:48
Během jednoho měsíce se musely české basketbalové týmy hrající rakouskou ligu vozíčkářů vypořádat hned s několika organizačními problémy. Nejprve bez konkrétního vysvětlení zrušili týmu SK Hobit Brno odvetný semifinálový zápas. Minulý týden zase trenér WBS Pardubic Jaroslav Menc zjistil necelých 24 hodin před prvním utkáním o třetí místo, že se utkání ruší a přesouvá. „I přesto, že se nám organizátoři následně několikrát omluvili, nyní zvažujeme, jestli rakouskou ligu hrát i příští rok,“ říká.
Tomáš Nevěčný, hráč WBS Pardubice, při zápase rakouské ligy
Tomáš Nevěčný, hráč WBS Pardubice, při zápase rakouské ligy | Foto: Archiv WBS Pardubice

Pardubičtí měli 30. března nastoupit k prvnímu zápasu o bronz proti rakouskému celku Rebound Warriors. V pátek ve čtvrt na tři ale trenér Menc bez jakékoli dřívější komunikace zjistil, že se utkání přesouvá.

Organizátoři chtěli, aby se oba duely odehrály o týden později. První už v 9 hodin v Grazu. "Pro nás by to znamenalo vyjet buď ve dvě ráno nebo v pátek. To by si museli hráči vzít dovolenou," vysvětluje Menc. "Tohle jednání jsem považoval za neseriózní. Napsal jsem dopis všem rakouským účastníkům i svazu, ve kterém jsem uvedl, že můj tým k zápasům nenastoupí," dodává.

Trenér národní reprezentace basketbalistů na vozíku Jaroslav Menc.
Trenér národní reprezentace basketbalistů na vozíku Jaroslav Menc. | Foto: Gabi Hejtiková

Rozhodnutí odehrát obě utkání v jeden den se především neslučuje s pravidly soutěže. Je jasně stanovené, že semifinálová a finálová kola mají být odehrána ve dvou termínech.

V dopise Menc zmiňuje také to, že si nedovede představit, že by se takto zachovali k nějakému jinému týmu. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že pokud bych nahlásil já, že se z důvodu nedostatku hráčů nedostavím k utkání, bylo by bez jakékoliv diskuse kontumováno," píše. "Stejně tak si neumím představit, že byste stejným způsobem zacházeli s kterýmkoliv jiným týmem a například týmu Flink Stones takto oznámili, že má být v sobotu nastoupen v 9 hodin například v Brně. Všichni velmi dobře víme, že to je nemyslitelné," dodává.

První zápas byl snadný. Druhý byl pro hráče WBS Pardubice složitější.
První zápas byl snadný. Druhý byl pro hráče WBS Pardubice složitější. | Foto: WBS Pardubice

Podle pardubického trenéra se nyní stává prostředí soutěže nestabilní a nepředvídatelné. Pravidla a regule se mění podle potřeby. Za účast v rakouské lize platí český celek nemalé peníze a Menc očekává, že se s nimi bude jednat jako s rovnocennými partnery.

"Doposud jsme se zúčastnili všech utkání bez ohledu na vzdálenosti, na počasí, kalamitní stavy i na zdravotní stav týmu. Vždy jsem dorazil, byť jen s hrstkou hráčů i s vědomím, že v takové sestavě nemám šanci na úspěch, a hráli jsme třeba i jen na 11 bodů, ale pro radost," vysvětluje.

Menc nezapomněl zmínit ani to, že se nejedná o první případ, kdy došlo k organizačním problémům. V polovině března měl tým SK Hobit Brno odehrát odvetu semifinálového zápasu proti maďarskému celku. Po prvním vzájemném utkání prohrávali pouze o čtyři body 32:36, a Brněnští tak živili šance na postup do finále. V průběhu týdne se ale dozvěděli, že odveta se hrát nebude a musí hrát pouze o třetí místo ve druhé rakouské lize. V zápase s RSV Waldhausen pak jasně dominovali a bronz získali.

Pro oba české celky už tedy sezona skončila. I přesto, že se organizátoři pardubickému týmu následně několikrát omluvili, Menc zvažuje možnost, že by příští rok v rakouské lize už nepokračoval. Pokud s českými zástupci nezačnou jednat a zacházet stejným způsobem jako s ostatními účastníky.

 

Právě se děje

Další zprávy