Národní reprezentace basketbalistů na vozíku se připravuje na mistrovství Evropy

Kristýna Šperková
21. 7. 2017 8:45
Koncem měsíce července, konkrétně v týdnu od 25. do 28. 7. čeká národní tým handicapovaných basketbalistů vrchol letošní sezony: mistrovství Evropy basketbalistů na vozíku ECMC 2017 skupiny C. Šampionát, který přivítá basketbalisty z Belgie, Řecka, Maďarska, Irska, Portugalska a Srbska, se letos koná v Brně, v hale univerzitního kampusu Bohunice. Reprezentační výběr trenéra Jaroslava Mence šampionát v domácím prostředí otevře zahajovacím zápasem proti Irsku.
Český tým basketbalistů na vozíku se utká s dalšími šesti zeměmi.
Český tým basketbalistů na vozíku se utká s dalšími šesti zeměmi. | Foto: Archiv Jaroslav Mence

Brno - Národní tým basketbalistů na vozíku absolvoval poslední soustředění, na kterém vyvrcholila příprava na mistrovství Evropy skupiny C. Tréninkové dávky probíhaly ve sportovní hale Masarykovy univerzity v Brně, kde se bude šampionát na konci července odehrávat.

Český tým se tak seznámil s prostředím, ve kterém se bude evropský šampionát odehrávat. Domácí atmosféra a podpora fanoušků může českému celku pomoci v cestě za úspěchem. Kromě domácí pohody však musí Mencovi svěřenci spoléhat jen sami na sebe a své výkony, a také na to, jakou hru předvedou jejich oponenti.

Český reprezentační výběr trénoval na posledním soustředění před mistrovstvím Evropy v Brně.
Český reprezentační výběr trénoval na posledním soustředění před mistrovstvím Evropy v Brně. | Foto: Archiv Jaroslava Mence

"Každý přijíždí na šampionát předvést co nejlepší výkon a pokusit se vyhrát, což je samozřejmě i náš případ, ale vše bude záležet na tom, v jaké síle dorazí ostatní týmy. A mnohdy to jsou družstva, se kterými nemáme žádné osobní zkušenosti a nevíme, co od nich čekat. Mezi ambiciózní výpravy bude určitě patřit Belgie, která se pravidelně účastní i šampionátů skupiny B," říká o vyzyvatelích českého týmu na mistrovství Evropy trenér Jaroslav Menc.

Šampionát začíná ve středu 25. července od 17:00 zahajovacím ceremoniálem a hned poté úvodním zápasem, ve kterém se utká domácí výběr proti Irsku. V brněnském univerzitním kampusu Bohunice se odehraje celkem 15 zápasů. Vítěze šampionátu se dozvíme v pátek 28. čerevence.

Stejně jako na mistrovství Evropy basketbalistek, které se uskutečnilo v červnu v Praze a v Hradci Králové, tak i nyní můžete pomáhat. Dobročinný projekt "Každý koš pomáhá" udělal sbírku na vozík pro handicapovaného basketbalistu Michala Poláčka. Více informací naleznete na internetových stránkách www.kazdykospomaha.cz.

Foto: Archiv Jaroslava Mence
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy