Jiří Welsch na vozíku: Driblink a jízdu nezvládal, na koš ani nedostřelil. I proto kolegy obdivuje

Jakub Bartoš
20. 12. 2016 10:03
Několik desítek minut strávených na vozíku Jiřímu Welschovi stačilo, aby si uvědomil, jak moc je basketbal handicapovaných náročným sportem. Při kempu v Nymburce si vyzkoušel hod na koš a seznámil se s hráči a pravidly. Nejúspěšnější Čech v historii NBA se svěřil, že nyní sleduje i výsledky vozíčkářských soutěží a věří ve větší rozvoj tohoto sportu u nás.
Český reprezentant Jiří Welsch doposud nevěděl nic o basketbalu na vozíku. To se teď snaží změnit.
Český reprezentant Jiří Welsch doposud nevěděl nic o basketbalu na vozíku. To se teď snaží změnit. | Foto: Česká asociace basketbalu na vozíku

Nymburk – Několik sezon strávil ve slavné NBA, zahrál si ale i ve Španělsku, Slovinsku nebo Belgii. Přesto si v basketbalu nezkusil úplně všechno. Jiří Welsch, který v současné době působí v týmu ČEZ Basketball Nymburk, před několika týdny zažil novou zkušenost, když si zahrál basketbal s vozíčkáři. Úspěšného reprezentanta překvapilo, jak moc se hra při přesunu na vozíček změní. I proto se při prvních pokusech o střelu netrefil ani do blízkosti koše.

Jiří Welsch měl při prvních pokusech problém zamířit. (nalevo Tomáš Nevěčný)
Jiří Welsch měl při prvních pokusech problém zamířit. (nalevo Tomáš Nevěčný) | Foto: Česká asociace basketbalu na vozíku

"Nikdy jsem si neuvědomil, jak moc se změní mé vnímání prostoru a koše při hře na vozíku. Hod na koš byl proto samozřejmě těžší. Mám zafixované určité vnímání, takže jsem napoprvé nemohl ani dostřelit,“ smál se Jiří Welsch. Největší změnou ale pro něj byl pohyb. Hráči, který začíná s basketbalem na vozíku, většinou trvá i dva až tři roky, než si vše zautomatizuje. "Největší změna byl právě pohyb. Basketbalisté totiž musí jezdit i driblovat zároveň. Pohybovat se a hrát je velmi náročné," popsal Welsch.

Pro českého reprezentanta to bylo první seznámení s tímto sportem. Nesetkal se s ním během žádného působení v zahraničí a téměř nic o něm nevěděl. I to byl jeden z impulsů, proč to chtěl napravit. "Začal jsem sledovat zápasy a výsledky hlavně Pardubic. Věřím, že to nebylo poslední setkání. Hráči se před nedávnem byli podívat na náš zápas právě s Pardubicemi a určitě se ještě uvidíme," sdělila opora Nymburka.

Tomáš Nevěčný z České asociace basketbalu na vozíku a jeho kolegové popsali Jiřímu Welschovi pravidla hry a fungování sportu u nás. "Setkání probíhalo velice příjemně. Uznal, že je to vsedě úplně něco jiného, takže úspěšnost nebyla tak velká jako ze stoje. Šlo ale hlavně o to, představit tento sport našim sportovním kolegům," sdělil Nevěčný.

Český reprezentant si setkání pochvaloval. "Vůbec jsem například nevěděl, že basketbal na vozíku hrají nejen handicapovaní. Informovanost o sportu moc nefunguje, lidé se o to příliš nezajímají, což se snaží kluci změnit. Určitě si zaslouží náš obdiv za to, jak se navzdory překážkám věnují sportu s takovou vášní a zapálením," uznal Welsch.

I v prosinci má 36letý basketbalista náročný program. Kromě spousty soutěžních utkání řešil stěhování do Poděbrad a také se už těší na Vánoce s rodinou. "Pořád se hraje NBL, před nedávnem jsme hráli Ligu mistrů v Izraeli a čeká nás ještě souboj s lídrem naší tabulky z Turecka. Musíme být stoprocentně koncentrovaní," uzavřel Welsch. Vánoce se chystá strávit v rodinném kruhu s partnerkou a dcerkou v novém domově v Poděbradech.

Basketbalisté na vozíku popsali Jiřímu Welschovi pravidla a fungování sportu u nás.
Basketbalisté na vozíku popsali Jiřímu Welschovi pravidla a fungování sportu u nás. | Foto: Česká asociace basketbalu na vozíku
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka vyhráli v Opavě 87:65 a slaví 18. titul

Basketbalisté Nymburka slaví 18. mistrovský titul. Ve čtvrtém finále play off NBL zvítězili v Opavě 87:65 a vyhráli sérii 3:1 na zápasy. Domácí soutěži vládnou nepřetržitě od roku 2004. Zlato nezískali jen předloni, kdy se soutěž kvůli pandemii koronaviru nedohrála.

Opava skončila druhá stejně jako loni, kdy se hrálo o titul jen na dva vítězné zápasy a podlehla 0:2.

Před třemi tisícovkami diváků se dnes 27 body blýskl nymburský kapitán Vojtěch Hruban, který si připsal navíc osm doskoků. Výhru hostů podpořil 23 body americký rozehrávač Jerrick Harding. Double double si za vítěze připsal Colbey Ross s 16 body a 12 asistencemi a za domácí Mattias Markusson s 16 body a 12 doskoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy