Z deaflympiády má zlato, ale už sní o grandslamech i Davis Cupu. Stane se Šmédek nástupcem Berdycha?

Veronika Skalecká
25. 8. 2017 10:46
Tenista Jaroslav Šmédek, který teprve v červnu oslavil patnácté narozeniny, se na nedávné letní deaflympiádě v Turecku postaral o senzaci, když ve dvouhře získal zlatou medaili, navíc bez ztráty jediného setu během celého turnaje. Mladý tenista z Otrokovic je v současné době pod křídly klubu TK Agrofert Prostějov, který je kolébkou českého tenisu. Úspěchy slaví i v rámci tenisu slyšících.
Jaroslav Šmédek získal na letní deaflympiádě 2017 zlatou medaili ve dvouhře.
Jaroslav Šmédek získal na letní deaflympiádě 2017 zlatou medaili ve dvouhře. | Foto: Archiv Jaroslava Šmédka

Otrokovice - Jaroslav Šmédek se narodil s oboustrannou hluchotou, díky implantátu je schopný alespoň na jedno ucho slyšet. Při tenisu ho tento handicap podle jeho slov nijak neomezuje, o čemž svědčí to, že se mu daří nejen mezi neslyšícími sportovci, ale i na turnajích slyšících. Na letošní deaflympiádě byl nejmladším členem české výpravy. Podařilo se mu přitom získat jednu ze dvou zlatých medailí, které česká reprezentace z Turecka přivezla.

Teprve nedávno vám bylo patnáct let a už jste vyhrál zlatou medaili na deaflympiádě. Jaký je to pocit?

Pocit je to úžasný, nádherný, vůbec jsem to nečekal. Ale musím na sobě pořád hodně pracovat, abych ještě něco takového mohl zažít.

Během turnaje jste porazil řadu zkušených tenistů, navíc bez ztráty setu. Věřil jste před deaflympiádou, že to půjde takhle hladce?

To určitě ne, ale vyhovoval mi povrch a hlavně jsem dodržoval taktiku, kterou jsme si s taťkou před zápasem dali. Na vítězství jsem nemyslel. Říkal jsem si, že když se dostanu mezi čtyři nejlepší, budu spokojený. A dopadlo to ještě líp.

Vzorem talentovaného tenisty je španělská hvězda Rafael Nadal.
Vzorem talentovaného tenisty je španělská hvězda Rafael Nadal. | Foto: Archiv Jaroslava Šmédka

Co konkrétně vám radil? Je táta vaším trenérem?

Táta má trenérský kurz, ale netrénuje mě. Jezdí se mnou od začátku mé tenisové kariéry na každý turnaj, takže tenisu rozumí a mě zná dokonale. V Turecku vždycky dopředu sledoval soupeře a před zápasem mi říkal, kde by mohla být soupeřova slabina, který úder má slabší a přes ni jsem se pak víc tlačil do útoku. Vycházelo nám to celý turnaj a dovedlo mě to k vítězství. Mně se tam hodně dařilo, ten turnaj mi vyšel.

Jaké jste měl ohlasy na zlatou medaili z vašeho okolí? Co na to říkali spolužáci?

Ohlasy byly veliké, telefon a Facebook jsem měl plný gratulací. Všichni mě sledovali, moc mě to potěšilo.

Jak zvládáte skloubit tenis se studijními povinnostmi?

Tady je to trošku horší, se školou bojuji. Jsem ještě na základní škole, letos jdu do deváté třídy. Do školy chodím od středy do pátku. První dva dny v týdnu trénuji v Prostějově, chtělo by to i tři, ale nevím, jestli bych to zvládl. A zbytek týdne jezdím po škole trénovat do Zlína. Na střední školu bych chtěl jít do Prostějova.

Jak vypadají vaše tréninky v Prostějově?

Jak už jsem říkal, v Prostějově jsem každé pondělí a úterý, a pokud jsou prázdniny nebo nějaké volno, tak i déle. Tréninky jsou tady velmi kvalitní. Začínáme o půl deváté ráno a končíme masáží kolem šesté večer. Ráno začínáme rozcvičkou a poté následuje dvouhodinový trénink s Jaroslavem Soukupem. Pak následuje oběd, hodinová pauza a odpolední sparingy. Ty trvají také tak dvě hodiny, pak máme fyzičku a končíme masáží nebo jdeme k fyzioterapeutovi.

Potkáváte v Prostějově české tenisové hvězdy?

Hvězdy v Prostějově potkávám, trénuje tam Berdych, Kvitová, Veselý, Šafářová, Pavlásek a další, ale spíš jsem v kontaktu s těmi mladšími z mládežnických kategorií. Tam mám svoje kamarády. Jinak samozřejmě sleduji výsledky všech českých tenistů a moc jim fandím.

Čerstvě patnáctiletý tenista musí skloubit tréninky se školními povinnostmi.
Čerstvě patnáctiletý tenista musí skloubit tréninky se školními povinnostmi. | Foto: Archiv Jaroslava Šmédka

Hrajete tenis i se zdravými, slyšícími sportovci. Je zde nějaká překážka ohledně vašeho sluchu, nebo v tomto případě to, že jste neslyšící, roli nehraje?

Tenis hraji od malička jenom se slyšícími sportovci a nemám s tím vůbec žádný problém. Mám tam svoje úspěchy, jsem mistr republiky v kategorii mladších žáků, v kategorii starších jsem vicemistrem republiky. S českou reprezentací jsem se stal vicemistrem Evropy. Na evropském žebříčku hráčů do čtrnácti let jsem byl dokonce už na 9. místě. S neslyšícími sportovci jsem začal hrát až loni. Absolvoval jsem zatím jenom mistrovství Evropy juniorů a teď deaflympiádu. Oba dva turnaje jsem vyhrál.

Budete se chtít v budoucnu poprat o reprezentaci třeba na Davis Cup?

Davis Cup je sen každého hráče, určitě bych si ho jednou chtěl zahrát, ale k tomu, abych se tam dostal, je dlouhá cesta a hlavně moc dřiny. Ale budu se snažit, třeba se to podaří.

Máte ambice hrát juniorské kategorie na grandslamech?

Juniorský grandslam mě moc láká. K tomu, abych se tam dostal, musím objíždět hodně turnajů a na nich bodovat. To znamená vyhrát co nejvíce zápasů. Jsem prvním rokem v dorostenecké kategorii, takže mám ještě dva roky na to, aby se mi to podařilo.

Jaroslav Šmédek trénuje v tenisovém centru v Prostějově a úspěchy má i mezi slyšícími sportovci.
Jaroslav Šmédek trénuje v tenisovém centru v Prostějově a úspěchy má i mezi slyšícími sportovci. | Foto: Archiv Jaroslava Šmédka

Vaším vzorem je Rafael Nadal. Věříte, že máte v budoucnu šanci se mu svými výsledky přiblížit?

Ano, je mým vzorem. Tak šance je vždycky (úsměv). Mně se hlavně líbí jeho údery a zapálenost do hry. Jinak chci jít svou cestou.

Jaký je váš další tenisový cíl?

Jdu od turnaje k turnaji. Každý chci vyhrát. Teď přes prázdniny jich mám hodně, tak snad se bude dařit a nějaký vyhraji. Jinak si nějaké delší cíle neplánuji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy