Mladická nerozvážnost ho upoutala na vozík. Teď je Pešek králem roku a sní o Tokiu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 3. 2019 14:29
Z mistrovství Evropy v Bělehradu si přivezl kompletní sadu medailí a dařilo se mu také v závodech světových a evropských pohárů. Sportovní střelec Tomáš Pešek i díky tomu vyhrál za rok 2018 tradiční anketu Nejlepší handicapovaný sportovec. "Nevím, co mám říci. První místo je přímo úžasné," rozplýval se v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pešek, jenž svými výsledky zajistil Česku i účast na paralympijských hrách příští rok v Tokiu.
Tomáš Pešek
Tomáš Pešek | Foto: Premier Sports

Jste upoután na vozík. Co to způsobilo?

V roce 2011, tedy v mých 19 letech, to byl ošklivý pád na motorce a zlomená krční páteř… Byla to moje mladická nerozvážnost, za kterou jsem byl potrestán.

Sportovní střelbě jste se věnoval už před tímto úrazem?

Spíš mě bavila cyklistika a plavání, ale střílel jsem už v klukovských letech, protože pocházím z myslivecké rodiny. Rok po úrazu už jsem se střelbě začal věnovat důkladněji a poslední tři roky se vzduchovými i malorážkovými zbraněmi už závodně.

Hned jste se prosazoval i na závodech v zahraničí?

Zpočátku pouze v Česku. Prvního mezinárodního závodu jsem se zúčastnil loni v dubnu na evropském šampionátu a podařilo se mi získat dvě medaile. Moc jsem si toho vážil, vždyť mezi špičkovými střelci jsem byl úplně neznámý. Nikdo o mě nic nevěděl a tak jsem občas jen zaslechl divení, jako třeba co je to za Čecháčka? Moc se toho ode mě nečekalo, takže jsem nepociťoval žádný tlak a střílel s čistou hlavou.

První závod a hned dvě nesmírně cenné medaile. Co pro vás znamenaly?

Měl jsem samozřejmě obrovskou radost, ale ještě víc jsem si cenil toho, že se tím českým střelcům otevřely dveře k účasti na paralympiádě přiští rok v Tokiu, kam by se chtěl vydat asi každý sportovec. Snad mi dobrá forma vydrží a v české výpravě nebudu chybět.

Jak velká je konkurence doma a ve světě?

V České republice jsme asi jen tři sportovní střelci, ale světová konkurence je početná. Světových pohárů se zúčastňují závodníci ze čtyřiceti, padesáti zemí. Ti nejlepší jsou z Indie, Číny a Ukrajiny.

Máte už program na letošní rok?

V neděli jsem se vrátil ze Spojených arabských emirátů, kde jsem v závodě Světového poháru k mé spokojenosti skončil pátý. Čekají mě ještě další dvě pohárová vystoupení a potom v říjnu v australském Sydney vrchol sezony - mistrovství světa.

Nemáte obavu, že po nečekaných loňských úspěších budete už ostře sledovaným střelcem?

Není asi tajemstvím, že první rok na mezinárodním poli je snazší než ty další. Pociťuju určitou nervozitu, aby se mi podařilo na předchozí úspěchy navázat. Přiznávám, že trošku se i bojím, ale budu častěji i náročněji trénovat, abych dobrou formu neztratil a potvrdil, že loňské výsledky nebyly náhodné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Dálnici D11 zablokoval ve směru na Hradec Králové kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 je ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. U Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stojí napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, předpoklad obnovení provozu zatím není znám, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Dálnici D11 zablokoval na 64. kilometru kamion, který dostal smyk, zůstal stát napříč vozovkou. Situaci navíc komplikuje cisterna, která zůstala stát na krajnici a brání kamionu v manévrování.

Policisté zjišťují, jestli bude třeba ke zprovoznění dálnice nutné použít odtahovou techniku, nebo se situaci podaří vyřešit jinak, uvedla Pižlová krátce po 20:30. Odhad znovuzprovoznění dálnice proto nelze určit. Směr na Prahu jezdí normálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy