Para atleti v Emirátech: 23 medailí, ale také kuriózní problém s natěrači

sul
18. 2. 2019 13:52
Sedm zlatých, devět stříbrných a šest bronzových medailí. To je sbírka, kterou si čeští para atleti odvezou ze Světových her IWAS 2019 v Sharjahu. Nejvíce se ve Spojených arabských emirátech dařilo Martinu Dvořákovi. Ten ve všech třech závodech obsadil první místo. Ze zlata se ve svých disciplínách radovali také Miroslava Obrová, Eva Kacanů a Jaroslav Petrouš. Atleti ale nebudou vzpomínat jen na úspěchy, v Sharjahu je potkalo také pár organizačních problémů.
Natírání vrhačského kruhu v den závodu je kuriozitou Světových her IWAS.
Natírání vrhačského kruhu v den závodu je kuriozitou Světových her IWAS. | Foto: Petr Vrátil

Na svůj závod si museli dva dny počkat František Serbus a Eva Datinská, jimž  v den konání zrušili program. Evě Datinské se to nestalo poprvé. Závod jí na jiný den přesunuli také na loňském mistrovství Evropy v Berlíně.

Eva Datinská musela opět na své závody čekat. Místo atletek se v kruhu pro vrhačské disciplíny objevili pouze údržbáři s barvou.
Eva Datinská musela opět na své závody čekat. Místo atletek se v kruhu pro vrhačské disciplíny objevili pouze údržbáři s barvou. | Foto: Petr Vrátil

"V den závodu jsem zjistila, že nemám startovku na závod ve vrhu koulí. Když se to začalo řešit, bylo mi řečeno, že můj závod nebude a bude asi o tři dny později," vzpomíná na srpnové mistrovství Eva Datinská. "Vzniklo to tak, že na internetu byl můj závod stále vypsaný, ale papírově už byl přesunutý na jiný den. Bohužel, ta papírová verze se ke mně nedostala," dodává.

Problém nastal také na světových hrách. V čase konání závodu se teprve připravoval a natíral vrhačský kruh. "Když jsem dorazila do call roomu, nic nenasvědčovalo tomu, že by závod být neměl. Odvedli nás na stadion, a když jsme se blížili, začaly jsme se se soupeřkami po sobě koukat a říkat si -  co to je, oni nám natírají vrhačský kruh," vysvětluje středeční problém Datinská. "Po chvilce čekání přišli organizátoři z IWAS a řekli, že se závod ruší a bude jindy. Už jsem zažila hodně, ale aby natírali vrhačský kruh v hodinu závodu, to se mi ještě nestalo," směje se.

I přes počáteční problémy ale dokázala Datinská ve vrhu koulí získat stříbro, a k tomu ještě přidala bronz v soutěži diskařek.

Závod v disku zrušili také Františku Serbusovi. Tentokrát kvůli síti. "To, že je závod zrušený, jsem zjistil dvě minuty před tím, než jsem přišel do call roomu. Dvouhodinová příprava tak přišla nazmar. Každý dobrý sportovec se snaží připravit co nejlépe na jakýkoli závod a za každých okolností," uvádí Serbus.

Komplikacím čelil i během samotné soutěže. "Přesunuli nám stanoviště na místo, kde byl obrovský protivítr a všem závodníkům snížil výkonnost o několik procent," zmiňuje další problém. Nakonec Serbus skončil na čtvrtém místě. "Vzhledem k tomu, že jsem měl delší dobu pauzu kvůli zdravotním potížím, si myslím, že na začátek je tento výkon slibný. Tiše doufám, že na příštích závodech bude navýšen," doplňuje.

Kromě rušení a přesouvání soutěží byl na světových hrách problém také s dopravou. Účastníci to měli na hotel přes půl hodiny a někdy se stalo, že strávili v autobuse i čtyři hodiny.

Martin Dvořák získal na Světových hrách IWAS tři zlaté medaile.
Martin Dvořák získal na Světových hrách IWAS tři zlaté medaile. | Foto: Archiv Martina Dvořáka

I přes komplikace s organizací si ale česká výprava odveze 22 medailí. Nejúspěšnějším atletem byl Martin Dvořák, který získal zlato ve vrhu koulí, v oštěpu i v disku. "Tři medaile jsou fajn. Je začátek sezony a výkony tomu odpovídají. Určitě mám obrovské rezervy a možnosti ke zlepšení. V České republice jsem nemohl házet a tomu odpovídají i mé výkony, které rostou s každým dalším hodem," hodnotí své vystoupení na hrách Dvořák. "Spokojený být tedy úplně nemohu, ale jsem rád, že se posouvám vpřed," dodává.

Ve všech třech disciplínách byl úspěšný také Marek Douda, který skončil pokaždé druhý za Dvořákem. Tři medaile, jednu zlatou ve vrhu koulí a dvě stříbrné v disku a oštěpu, vybojovala také Eva Kacanů. Dvě prvenství slavila Miroslava Obrová a v disku získal zlato také Jaroslav Petrouš.

Sbírku medailí můžou atleti ještě rozmnožit. Ve Spojených arabských emirátech zůstanou až do konce února. V tomto týdnu je čeká v Sharjahu otevřené mistrovství SAE a od 24. února pak v Dubaji startuje seriál závodů Grand Prix.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy