Po 24 letech je na paralympiádě sledge hokejistka. Soubojů se nebojí, chválí Schroederovou Češi

David Nebor
12. 3. 2018 10:47
Jedinou ženou mezi 135 sledge hokejisty na celé paralympiádě je Norka Lena Schroederová.
Lena Schroederová na ZOH 2018
Lena Schroederová na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Na paralympiádu nominovali jednotliví trenéři přesně 135 sledge hokejistů, ale jen v norském týmu zařadili do národního týmu ženu. Lena Schroederová se tak po 24 letech stala první sledge hokejistkou, která se zúčastní paralympijských klání.

Do úvodního prohraného utkání s Itálií sice nezasáhla, ale účast na paralympiádě ji určitě těší. "Opravdu chci tentokrát jet. Ale chci tam být jako hráč, ne jako žena. Bylo by to osobní vítězství," řekla Schroederová už dříve pro norskou televizi NRK.

Čtyřiadvacetiletá hráčka nalezla oblibu ve sledge hokeji v roce 2008 v norském přístavním městě Moss. "Byla to první a jediná příležitost v mém okolí, abych zkusila některý z parasportů. Sledge hokej jsem si zamilovala," říká.

Do reprezentace vstoupila v roce 2014 a sehrála za ní několik přátelských utkání. Na loňské mistrovství světa však nominována nebyla. Nyní tak zažívá svůj první velký turnaj. Za národní tým nastupuje i její partner Morten Vaernes.

Jeho gól v úvodním utkání Norska proti Itálii vítězství nepřinesl. Norsko v něm podlehlo 2:3. Tím si zkomplikovalo postup do semifinále, kde by bojovalo o návrat na stupně vítězů. Šňůru pěti medailí v řadě se Norům v roce 2014 v Soči nepodařilo prodloužit, když skončili čtvrtí.

Svou účastní na paralympiádě se Schroederová stala první ženou od roku 1994, která figuruje na soupisce hráčů sledge hokejového turnaje. Před čtyřiadvaceti lety v Lillehammeru do paralympiády zasáhla krajanka Britt Mjaasundová Oejenová. Leně Schroederové byl tehdy necelý rok, nyní si však i ona může plnit svůj sen.

Útočnice, kterou handicapuje vrozená vada páteře "spina bifida", je ráda, že se i žena dokáže prosadit mezi muži. "Je důležité, když lidé vidí, že i ve sportu, ve kterém dominují muži, může hrát dívka," říká. "Žena by neměla se sledge hokejem končit jen proto, že je žena," dodává Schroederová, která hraje i za ženský evropský sledge hokejový výběr.

S Lenou měli možnost poznat i čeští reprezentanti. "Je to velice dobrá a houževnatá sledge hokejistka. Soubojů se nebojí. Naopak, jde do nich naplno," chválí česká kapitán Zdeněk Šafránek. "Je to milá dívka. Obdivuhodné, že se nebojí tvrdých utkání, v nichž hrozí i zranění," pokračuje.

Lena Schroderová hovoří o svém paralympijském snu | Video: Youtube účet Paralympic Games
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů. Kolony dosahují kolem deseti kilometrů. Ráno se na 173. kilometru ve směru na Prahu převrátil kamion, dálnice tam zůstává uzavřená. Asi o hodinu později se na 190. kilometru ve směru na Brno srazily tři nákladní vozy, policisté po dvou hodinách provoz obnovili. I tato nehoda je bez zranění. Kamion na 173. kilometru se převrátil před 8:00, policisté odklánějí dopravu mezi 168. a 178. kilometrem na souběžnou silnici druhé třídy. Kamion leží mimo plochu dálnice. "Uvidíme, jak půjdou odklízecí práce a jak to půjde, tak provoz na dálnici zase vrátíme," řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Web dopravních informací odhaduje čas zprůjezdnění dálnice kolem 14:00.

před 39 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy