Po 24 letech je na paralympiádě sledge hokejistka. Soubojů se nebojí, chválí Schroederovou Češi

David Nebor
12. 3. 2018 10:47
Jedinou ženou mezi 135 sledge hokejisty na celé paralympiádě je Norka Lena Schroederová.
Lena Schroederová na ZOH 2018
Lena Schroederová na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Na paralympiádu nominovali jednotliví trenéři přesně 135 sledge hokejistů, ale jen v norském týmu zařadili do národního týmu ženu. Lena Schroederová se tak po 24 letech stala první sledge hokejistkou, která se zúčastní paralympijských klání.

Do úvodního prohraného utkání s Itálií sice nezasáhla, ale účast na paralympiádě ji určitě těší. "Opravdu chci tentokrát jet. Ale chci tam být jako hráč, ne jako žena. Bylo by to osobní vítězství," řekla Schroederová už dříve pro norskou televizi NRK.

Čtyřiadvacetiletá hráčka nalezla oblibu ve sledge hokeji v roce 2008 v norském přístavním městě Moss. "Byla to první a jediná příležitost v mém okolí, abych zkusila některý z parasportů. Sledge hokej jsem si zamilovala," říká.

Do reprezentace vstoupila v roce 2014 a sehrála za ní několik přátelských utkání. Na loňské mistrovství světa však nominována nebyla. Nyní tak zažívá svůj první velký turnaj. Za národní tým nastupuje i její partner Morten Vaernes.

Jeho gól v úvodním utkání Norska proti Itálii vítězství nepřinesl. Norsko v něm podlehlo 2:3. Tím si zkomplikovalo postup do semifinále, kde by bojovalo o návrat na stupně vítězů. Šňůru pěti medailí v řadě se Norům v roce 2014 v Soči nepodařilo prodloužit, když skončili čtvrtí.

Svou účastní na paralympiádě se Schroederová stala první ženou od roku 1994, která figuruje na soupisce hráčů sledge hokejového turnaje. Před čtyřiadvaceti lety v Lillehammeru do paralympiády zasáhla krajanka Britt Mjaasundová Oejenová. Leně Schroederové byl tehdy necelý rok, nyní si však i ona může plnit svůj sen.

Útočnice, kterou handicapuje vrozená vada páteře "spina bifida", je ráda, že se i žena dokáže prosadit mezi muži. "Je důležité, když lidé vidí, že i ve sportu, ve kterém dominují muži, může hrát dívka," říká. "Žena by neměla se sledge hokejem končit jen proto, že je žena," dodává Schroederová, která hraje i za ženský evropský sledge hokejový výběr.

S Lenou měli možnost poznat i čeští reprezentanti. "Je to velice dobrá a houževnatá sledge hokejistka. Soubojů se nebojí. Naopak, jde do nich naplno," chválí česká kapitán Zdeněk Šafránek. "Je to milá dívka. Obdivuhodné, že se nebojí tvrdých utkání, v nichž hrozí i zranění," pokračuje.

Lena Schroderová hovoří o svém paralympijském snu | Video: Youtube účet Paralympic Games
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy