Slovenský parasport je špička, tvrdí Hetmer. Oproti Čechům si jedou jinou ligu

Roman Vosecký
6. 1. 2020 12:20
Čeští lyžaři v přípravě i výsledcích za reprezentanty nejúspěšnějších národů v parasportu zaostávají. I kvůli tomu, že na rozdíl například od Slováků nejsou profesionály. Své o tom ví i zrakově hendikepovaný lyžař Patrik Hetmer, dvojnásobný účastník paralympijských her a bronzový medailista z MS 2015. V nové sezoně opět poznává, že někteří reprezentanti mají oproti Čechům výrazně lepší podmínky.
Patrik Hetmer musel oželet část sezony 2018/2019 kvůli zdravotním problémům. Nyní je plně připraven bojovat v evropských a světových pohárech.
Patrik Hetmer musel oželet část sezony 2018/2019 kvůli zdravotním problémům. Nyní je plně připraven bojovat v evropských a světových pohárech. | Foto: Archiv: Patrik Hetmer

Minulou sezonu vás provázely zdravotní problémy. Jak jste na tom?

Lékaři mi objevili cystu na slezině. Musel jsem podstoupit operaci, kde mi slezinu odebrali. Naštěstí žádná velká omezení z toho pro mě neplynou. Musím trošku víc dbát na imunitu a více se o sebe starat.

Jak probíhala vaše letošní příprava?

Suchou přípravu jsme měli zhruba třikrát týdně, plus v průběhu podzimu proběhla ještě tři vícedenní soustředění v Rakousku na ledovcích.

Jak byste porovnal podmínky pro lyžování u nás s podmínkami velmocí evropského lyžování?

Jelikož nejsme profesionálové a všichni musíme chodit do práce, tak moc času na trénování nezbývá. V porovnání s kluky z jiných zemí, kteří s námi závodí, máme na sněhu naježděnou pětinu toho, co oni. Když se nám povede před sezonou najezdit deset kvalitních tréninků na sněhu, tak je to úspěch, což se poté logicky projevuje na výsledcích.

Je to rozdíl i například proti podmínkám, které mají na Slovensku?

Slovensko se momentálně řadí mezi špičku v para sportech. Výsledkově se velmi zvedlo, nejen ve sjezdovém lyžování handicapovaných, ale také například i v atletice a dalších sportech. Platí trenéry, traséry, i sportovce. Lyžaři dostanou termín soustředění a jedou. My si v práci musíme brát neplacené volno nebo dovolenou, abychom vůbec na nějaké soustředění mohli jet.

Kdo další patří na špici v alpském lyžování?

Mezi špičku dlouhodobě patří Itálie, Rakousko, USA, Rusko, tudíž státy, které se, stejně jako Slovensko, vydaly cestou profesionalizací paralympijských sportů jako celku. Je to úplně jiná liga.

Jaké největší akce vás v letošním roce čekají?

Jelikož tuto zimu není žádné mistrovství světa nebo paralympiáda, tak máme v plánu objíždět zejména evropské a světové poháry, abychom si udrželi tolik bodů, které nám zaručí účast na dalším mistrovství světa. Vrcholem této sezony bude březnový Světový pohár v Norsku, kde se za rok pojede právě mistrovství světa, takže si to tam teď jedeme osahat, abychom věděli, do čeho jdeme.

Část české lyžařské výpravy na paralympijských hrách v Pchojngčchangu.
Část české lyžařské výpravy na paralympijských hrách v Pchojngčchangu. | Foto: Archiv: Patrik Hetmer
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy