Handicap berme jako něco, co nás dělá výjimečnými, říká úspěšná paraatletka Luxová

Kateřina Stündlová
29. 10. 2018 20:45
Anna Luxová se k paraatletice dostala náhodou. Jednou přišla na trénink a už u u ní zůstala. Nyní závodí za Sportovní Club Jedličkova ústavu a na srpnovém evropském šampionátu se dočkala velkého úspěchu. Po řadě čtvrtých míst získala bronzovou medaili ve vrhu koulí.
Anna Luxová při vrhu koulí
Anna Luxová při vrhu koulí | Foto: Jan Šilpoch

Praha - "Rodiče mě odmalička vedli k všestrannému sportu. Občas s tátou hrajeme tenis, ale wimbledonskou vítězku ze mě nikdy mít nechtěl," říká Anna Luxová, která reprezentovala české barvy na paralympijských hrách v běžeckých disciplínách, specializovala se na sprinty. V posledních několika letech se kvůli zdravotním komplikacím rozhodla omezit běhy a věnovat se nové disciplíně - vrhu koulí.

Bronzová medaile Anny Luxové.
Bronzová medaile Anny Luxové. | Foto: Archiv: Anna Luxová

Luxová má za sebou šest operací očí (strabismu), nohu má operovanou podle vlastních slov naštěstí, jen jednou. Zákrok se rozhodla podstoupit dobrovolně, a přestože přiznává, že to bylo komplikované, teď v žádném případě nelituje.

"Byl to takový dárek, pro operaci jsem se rozhodla sama, proběhla na mé sedmnácté narozeniny," prozrazuje Luxová. Operace změnila stereotyp její chůze a sebrala jí odraz, který je při rychlejší pohybu nutný. Trvalo skoro rok, než se znovu naučila běhat.

Zákrok na operačním sále splnil účel, když pomohl atletce v jejím osobním životě. Nebylo jisté, zda po operaci bude běhat tak dobře jako před ní. Měla tedy dvě možnosti: buď se vzdát své milované atletiky, nebo vyzkoušet jinou disciplínu.

Česká handicapovaná atletka závodí v kategorii sportovců s dětskou mozkovou obrnou, pro kterou se vypisují pouze sprinty a vrh koulí. Musela proto změnit své tréninkové návyky.

Obě disciplíny vnímá jako odlišné, v něčem se přesto podle ní doplňují. "Na sprinty je potřeba vytrvalost, rychlost a výbušnost. Na kouli zase hodně síly, techniky a hlavně trpělivosti. Nebylo a není to lehké, pořád se učím," říká Luxová. Je přesvědčená, že do budoucna má větší šanci právě ve vrhu koulí.

A právě ve své nové disciplíně na letošním mistrovství Evropy v Berlíně prolomila prokletí čtvrtých příček. Poprvé si sáhla na medaili, když ve vrhu koulí skončila bronzová. I přes tento úspěch k sobě zůstává kritická. "Nesmím polevit. Trénujeme dál," okomentovala svůj výsledek. Po mistrovství se odměnila nákupem nových tenisky.

Svůj volný čas věnuje hlavně cestování, návštěvě kina nebo divadla s přáteli. Mezi její oblíbená místa patří například Švandovo divadlo. Na druhou stranu přiznává, že skloubit vrcholový sport a studium na vysoké škole bývá často hodně náročné.

Sportovcům, kteří mají nějaký handicap, by chtěla Luxová vzkázat jen jedno: "Ničeho se nebojte a jděte do toho! Všechno jde, když se chce. Handicap berme jako něco, co nás dělá výjimečnými. Není to jen nějaká výrazná překážka, která by nás nutila sedět doma, nedělat nic a litovat se," říká úspěšná sportovkyně.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy