Jsme sehranější, rychlejší a silnější. Příprava pomohla, shodují se parahokejisté

Miroslava Sloupová
26. 4. 2019 23:29
Již v sobotu se čeští parahokejisté utkají před domácím publikem s Japonskem. Letošního domácího mistrovství světa v Ostravě se účastní 16 hráčů. Jejich cílem nebude pouhé udržení se ve světové elitní skupině A. Všichni hráči i realizační tým doufají v medailové umístění, proto taky už od listopadu poctivě trénují. Jak přípravu hodnotí kapitán týmu Michal Geier, obránce Pavel Kubeš, nebo brankář Martin Kudela? Shodují se na tom, že celý tým tvrdě dřel a nyní je potřeba ukázat to na ledě.
Česká sledge hokejová reprezentace: Martin Kudela (v růžovém)
Česká sledge hokejová reprezentace: Martin Kudela (v růžovém) | Foto: Facebook Czech sledge lions

Mistrovství světa je tady. Jak se cítíte před takto důležitým turnajem?

Michal: Osobně se cítím velice dobře fyzicky připravený. S týmem jsme se tentokrát setkávali daleko častěji. Jsme sehranější, rychlejší a silnější. Nemůžu se dočkat, až to celé vypukne. Snad předvedeme to, co od sebe očekáváme.

Pavel: Teď momentálně jsem unavený, příprava je náročná. Zároveň se ale na takto velkou domácí akci těším.

Paralympiáda v Pchjongčchangu 2018: Zdeněk Šafránek
Paralympiáda v Pchjongčchangu 2018: Zdeněk Šafránek | Foto: ČTK

Martin: Snažím se to prostě brát jako další turnaj. Samozřejmě je to mistrovství světa, a ještě k tomu doma, takže jsou to pro nás trošku nervy. Nevím, jak popsat člověka, který by je neměl. Japonskou mentalitu bohužel nemám. Pro mě osobně to bude první MS, tak uvidíme, jestli nakonec bude silnější vůle nebo emoce.

Probíhala příprava jinak než při běžných trénincích? Jednalo se spíše o dlouhodobou změnu nebo byly až ty poslední týdny více náročné?

Michal: Příprava probíhala jako nikdy předtím. Od prosince jsme se setkávali na kempech tři dny v týdnu. Doposud to bylo zhruba jednou za měsíc. Dá se říct, že jsme se přiblížili k poloprofesionální úrovni a bylo na čem pracovat. Osobně jsem teď nastavený na mezinárodní parahokej. Kvůli zranění jsem do ligové soutěže moc nezasáhl. Myslím si, že i to hraje roli v přípravě. Zbytek týdne jsem kombinoval s regenerací, plaváním a na konci týdne opět posilovnou.

Pavel: Připravujeme se od listopadu. Takovou přípravu jsme ještě nikdy před žádnou akcí neměli. Pětkrát týdně na ledě, posilovna, bazén, rozbor videa. Je to super příprava.

Martin: Velká část týmu měla možnost připravovat se už od konce listopadu pravidelně v Nymburku. Já tuto možnost měl až od dubna. To ovšem neznamená, že jsem předtím nic moc nedělal. Připravoval jsem se individuálně a s mým klubem.

Máte na každého soupeře připravenou jinou taktiku? Víte například, jak se bude lišit vaše hra případně proti Kanadě a jak proti korejskému týmu?

Michal: Dá se říct, že se na všechny soupeře připravujeme stejně, nikoho hlavně nepodcenit. V hlavě si myslíme, že to půjde samo, poté je ale vše jinak. Ztrácíme tím zbytečně sílu do dalších bojů. Musíme být nastaveni všichni stejně.

Pavel: Proti každému týmu se bude hrát trochu odlišně. Kanada je silná jako celek, Korea jede na skvělé jednotlivce. My si musíme hlavně uhlídat naši hru a nepřistoupit na tu jejich.

Pavel Kubeš dává gól v zápase s Japonskem (paralympiáda 2018)
Pavel Kubeš dává gól v zápase s Japonskem (paralympiáda 2018) | Foto: Reuters

Martin: Taktika, co se mě jako brankáře týká, je jen jedna. Chytit vše, co na naši bránu poletí (smích). Speciální příprava na jednotlivé týmy je těžká. Můžeme totiž soudit jen z našich zkušeností nebo videí, která jsou k dispozici.

Budete hrát před domácím publikem. Máte velká očekávání?

Michal: Poprvé jsem se dostal do pozice kapitána týmu na velké akci. Cítím od týmu a realizačního týmu velkou podporu. Budu jim to chtít vrátit a dovést tým daleko. Kdy jindy než teď.

Pavel: Je to možnost ukázat se doma. Prodat to, na čem půl roku tvrdě pracujeme. Je to hodně o zodpovědnosti a o individuálnímu přístupu každého hráče.

Martin: Požadavky a očekávání jsou asi stejné jako v normálním hokeji vzhledem k tomu, že jsme domácí tým. Minimální cíl je skončit nejhůře šestí, abychom se vyhnuli sestupu do nižší skupiny. Samozřejmě bychom tu laťku chtěli dotáhnout výše.

Myslíte, že pro vás bude právě domácí prostředí výhodou nebo naopak?

Michal: Pro mě osobně je to zvýhodnění. Těším se, až ucítím stoupající adrenalin. Podle mého fanoušci budou dalším hráčem na ledě. Doufám, že to ostatní hráči budou mít stejně.

Na tréninku české parahokejové reprezentace nechyběly české hokejové legendy.
Na tréninku české parahokejové reprezentace nechyběly české hokejové legendy. | Foto: Youtube.com

Pavel: Já věřím, že nás domácí fanoušci budou hnát dopředu a my na ledě necháme všechno a turnaj si pořádně užijeme.

Martin: Domácí prostředí je jak výhoda, tak nevýhoda. Výhodou je větší podpora ze strany diváků, nicméně nevýhoda jsou zase jejich očekávání.

Budete mít na stadionu podporu? Přijedou vaše rodiny a známí?

Michal: Ano, budou tu rodiče, kteří jsou se mnou u parahokeje od začátku. Dále manželka Lenka s dětmi Maxem a Leontýnkou, ti nepromeškají ani jeden náš zápas. Udělají si parahokejovou dovolenou. Pak to jsou rodinní příbuzní a známí. Bude to velké!

Pavel: Na zápasy hrané o víkendu dorazí rodina, ale přes týden musí chodit děti do školy. A co se týče našich skvělých pardubických fanoušků, tak ti budou na celém mistrovství.

Martin: Moje rodina mě podpořit přijde určitě. Minimálně taťka přijde každý hrací den, i kdyby měl z práce utéct (smích). Co se ostatních týká, tam hodně záleží na hracích časech.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 6 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy