Jiřímu Suchánkovi se přiblížila paralympiáda. Na ME ve Švédsku skončil třetí

sul
24. 9. 2019 16:01
Úspěšná sezona stolního tenisty na vozíčku Jiřího Suchánka pokračuje. Po dvou bronzových medailích z mezinárodního turnaje Czech Open v Ostravě získal třetí příčku taky na mistrovství Evropy ve švédském Helsinborgu. A to i přesto, že na turnaji nestartoval úplně fit. Do Švédska odletěl s virózou.
Jiří Suchánek získal na Mistrovství Evropy ve stolním tenise na vozíčku bronzovou medaili. | Foto: Archiv Jiřího Suchánka

V Suchánkově kategorii postižení startovalo celkem 18 hráčů. Ve skupině hrál proti Slováku Janu Riapošovi a Srbovi Borisi Stoiljkovičovi. "První zápas se Slovákem byl jasně pro soupeře. Sice se mi podařilo vyhrát za stavu 0:2 a snížit tak rozdíl na 1:2, ale další set Riapoš opět ovládl a zápas vyhrál 1:3," popisuje průběh prvního startu na turnaji Suchánek.

Jiří Suchánek na ME ve švédském Helsingborgu.
Jiří Suchánek na ME ve švédském Helsingborgu. | Foto: Archiv Jiřího Suchánka

Proti soupeři ze Srbska už ale český reprezentant nezaváhal a utkání vyhrál. "První set jsem sice prohrál, ale ostatní už byly v můj prospěch a s výhrou 3:1 jsem postoupil přímo do čtvrtfinále," vysvětluje.

Čtvrtfinále už se hrálo systémem K.O. Suchánek v něm nastoupil proti Rusovi Rasulu Nazirovi. Po setech 11:9, 15:13 a 11:7 zvítězil Suchánek 3:0, a zajistil si tak postup do semifinále a zisk nejhůře bronzové medaile. V zápase o finále se utkal proti Francouzi Fabienu Lamiraultovi. Tomu podlehl 0:3 na sety (5:11, 3:11 a 11:13) a obsadil na ME celkové třetí místo. Francouz, současná světová jednička, pak vyhrál zlatou medaili.

Suchánek ve dvojici s Martinem Zvolánkem startoval taky v soutěži družstev. Ta se hraje systémem čtyřhra, dvouhra a dvouhra. České dvojici se podařilo porazit 2:0 Maďary. Poté ale nestačili na reprezentaci Francie. V souboji o postup se Srbskem, který by Suchánkovi se Zvolánkem zajistil jistotu semifinále a bronzových medailí, ale prohráli 1:2 a tím v soutěži družstev skončili.

Jiří Suchánek je aktuálně na 9. místě ve světovém žebříčku.
Jiří Suchánek je aktuálně na 9. místě ve světovém žebříčku. | Foto: Archiv Jiřího Suchánka

"Bohužel jsme prohráli úvodní čtyřhru. Martin ale dvouhru se Stoilkovičem vyhrál a vyrovnal na 1:1. Nastoupil jsem tedy k rozhodujícímu zápasu proti Perličovi. Nejprve jsem uhrál dva sety, pak ale soupeř vyrovnal a díky mému podprůměrnému výkonu poslední set vyhrál," lituje Suchánek.

Jiří Suchánek je aktuálně na devátém místě světového žebříčku. Tím, že absolvoval ME, se o něco víc přiblížil účasti na Paralympijských hrách v Tokiu 2020. Start na mistrovství Evropy nebo na Světovém poháru na jiném kontinentu byl totiž jednou z podmínek kvalifikace na paralympiádu. "Snad se mi podařilo nějaké body nahrát, ale hlavně je neztratit," hodnotí výsledek na evropském šampionátu směrem k Tokiu Suchánek. Nyní se bude připravovat na turnaj ve Finsku, který bude v polovině října.

Jiří Suchánek ve dvojici s Martinem Zvolánkem při zápase družstev.
Jiří Suchánek ve dvojici s Martinem Zvolánkem při zápase družstev. | Foto: Archiv Jiřího Suchánka