Jedenáct Slováků už má jistou účast na paralympiádě, podle výboru číslo poroste

Tomáš Čorej
22. 9. 2019 21:57
Do Paralympijských her v Tokiu zbývá méně než 365 dní, sportovci na celém světě už usilovně pracují na plnění přísných limitů a tvrdě bojují, aby na vrcholné události nechyběli. Jak se momentálně daří Slovákům?
Jozef Metelka má zatím na svém kontě dvě zlata a jedno stříbro z paralympijských her.
Jozef Metelka má zatím na svém kontě dvě zlata a jedno stříbro z paralympijských her. | Foto: Archiv: Jozef Metelka

Poté, co se před čtyřmi roky upíral zrak celé sportovní veřejnosti na Rio de Janeiro, se v roce 2020 přesouváme více než osmnáct tisíc kilometrů vzdušnou čarou na východ. Dějištěm paralympijských her bude od 25. srpna 2020 Tokio.

Počet sportů, ve kterých budou handicapovaní sportovci z celého světa závodit, se ve srovnání s Riem nemění. Stejně jako před čtyřmi lety je čeká celkem 22 disciplín, přestože dochází k jistým změnám - součástí paralympijského programu už nebude jachting a sedmičkový fotbal, oproti tomu ale přibude badminton a taekwondo.

Foto: Archiv: Jozef Metelka

Na hrách v Brazílii reprezentovalo Slovensko celkem 29 sportovců v devíti sportech. Momentálně má místenku do Tokia zaručenou jedenáct slovenských závodníků v pěti sportovních odvětvích. Podle prezidenta Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoše tato čísla v následujících dnech ještě porostou. "Na základě výsledků z posledního období a procesu kvalifikace očekáváme start zhruba čtyřiceti závodníků v deseti sportech."

Slováci získali v Riu jedenáct medailí, díky čemuž se v celkové bilanci umístili na 25. příčce. Předběhli tak i českou reprezentaci, které se podařilo přivézt domů sedm cenných kovů. Největší podíl na medailovém zápisu našich sousedů měla cyklistika, hned tři zlaté medaile získal populární Jozef Metelka, ale dařilo se také v para střelbě a boccii.

Kdo by neměl chybět v Tokiu 2020

Atletika: Marián Kurej, Adrián Matušík

Boccia (tři místenky*): Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Martin Strehársky, Tomáš Král,  Róbert Mezík, Rastislav Kurilák,

Paracyklistika (dvě místenky): Jozef Metelka, Patrik Kuril, Anna Oroszová (Juraj Práger & Ján Gallik,

Paradrezúra: Lucia Krivosudská, Lucia Vladovičová

Para lukostřelba (dvě místenky): Marcel Pavlík, Marián Marečák, Diana Pashchenkova (David Ivan)

Para plavání (jedna místenka): Tatiana Blattnerová, Katarína Chudá, (Radomír Pacák, Alex Hrušovský)

Stolní tenis: Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Alena Kánová, Boris Trávníček, Peter Mihálik, Miroslav Jambor, Richard Csejtey 

Para střelba (tři místenky): Veronika Vadovičová, Kristína Funková, Radoslav Malenovský,  (Štefan Varga, Radoslav Morvay)

Tenis na vozíku: Marek Gergely (Tomáš Masaryk)

Tlak na lavičce: Marek Kamzík

* Počet jistých místenek na Tokio 2020

"Budeme se samozřejmě opírat o náš silný cyklistický tým, ale spoléháme se i na střelbu, bocciu, lukostřelbu či stolní tenis. Vše bude mimořádně vyrovnané," pokračuje Riapoš. "Jako aktivní sportovec vím, že získat zlatou medaili je náročné, avšak její obhajoba je ještě složitější. Podmínky nebudou jednoduché, teploty blížící se ke 40 stupňům a vysoká vlhkost budou výzvou, ale věříme, že se nám bude dařit i tak."

Méně než 365 dní před začátkem akce se už všechno podřizuje důmyslné přípravě. Důležitý je každý detail a nic nepodceňují ani představitelé z Tokia. "Pořadatelé jsou připraveni zorganizovat co nejkvalitnější a nejekologičtější hry. Paralympiádou žije již nyní celé Tokio," uzavírá Riapoš.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy