Jedenáct Slováků už má jistou účast na paralympiádě, podle výboru číslo poroste

Tomáš Čorej
22. 9. 2019 21:57
Do Paralympijských her v Tokiu zbývá méně než 365 dní, sportovci na celém světě už usilovně pracují na plnění přísných limitů a tvrdě bojují, aby na vrcholné události nechyběli. Jak se momentálně daří Slovákům?
Jozef Metelka má zatím na svém kontě dvě zlata a jedno stříbro z paralympijských her.
Jozef Metelka má zatím na svém kontě dvě zlata a jedno stříbro z paralympijských her. | Foto: Archiv: Jozef Metelka

Poté, co se před čtyřmi roky upíral zrak celé sportovní veřejnosti na Rio de Janeiro, se v roce 2020 přesouváme více než osmnáct tisíc kilometrů vzdušnou čarou na východ. Dějištěm paralympijských her bude od 25. srpna 2020 Tokio.

Počet sportů, ve kterých budou handicapovaní sportovci z celého světa závodit, se ve srovnání s Riem nemění. Stejně jako před čtyřmi lety je čeká celkem 22 disciplín, přestože dochází k jistým změnám - součástí paralympijského programu už nebude jachting a sedmičkový fotbal, oproti tomu ale přibude badminton a taekwondo.

Foto: Archiv: Jozef Metelka

Na hrách v Brazílii reprezentovalo Slovensko celkem 29 sportovců v devíti sportech. Momentálně má místenku do Tokia zaručenou jedenáct slovenských závodníků v pěti sportovních odvětvích. Podle prezidenta Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoše tato čísla v následujících dnech ještě porostou. "Na základě výsledků z posledního období a procesu kvalifikace očekáváme start zhruba čtyřiceti závodníků v deseti sportech."

Slováci získali v Riu jedenáct medailí, díky čemuž se v celkové bilanci umístili na 25. příčce. Předběhli tak i českou reprezentaci, které se podařilo přivézt domů sedm cenných kovů. Největší podíl na medailovém zápisu našich sousedů měla cyklistika, hned tři zlaté medaile získal populární Jozef Metelka, ale dařilo se také v para střelbě a boccii.

Kdo by neměl chybět v Tokiu 2020

Atletika: Marián Kurej, Adrián Matušík

Boccia (tři místenky*): Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Martin Strehársky, Tomáš Král,  Róbert Mezík, Rastislav Kurilák,

Paracyklistika (dvě místenky): Jozef Metelka, Patrik Kuril, Anna Oroszová (Juraj Práger & Ján Gallik,

Paradrezúra: Lucia Krivosudská, Lucia Vladovičová

Para lukostřelba (dvě místenky): Marcel Pavlík, Marián Marečák, Diana Pashchenkova (David Ivan)

Para plavání (jedna místenka): Tatiana Blattnerová, Katarína Chudá, (Radomír Pacák, Alex Hrušovský)

Stolní tenis: Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Alena Kánová, Boris Trávníček, Peter Mihálik, Miroslav Jambor, Richard Csejtey 

Para střelba (tři místenky): Veronika Vadovičová, Kristína Funková, Radoslav Malenovský,  (Štefan Varga, Radoslav Morvay)

Tenis na vozíku: Marek Gergely (Tomáš Masaryk)

Tlak na lavičce: Marek Kamzík

* Počet jistých místenek na Tokio 2020

"Budeme se samozřejmě opírat o náš silný cyklistický tým, ale spoléháme se i na střelbu, bocciu, lukostřelbu či stolní tenis. Vše bude mimořádně vyrovnané," pokračuje Riapoš. "Jako aktivní sportovec vím, že získat zlatou medaili je náročné, avšak její obhajoba je ještě složitější. Podmínky nebudou jednoduché, teploty blížící se ke 40 stupňům a vysoká vlhkost budou výzvou, ale věříme, že se nám bude dařit i tak."

Méně než 365 dní před začátkem akce se už všechno podřizuje důmyslné přípravě. Důležitý je každý detail a nic nepodceňují ani představitelé z Tokia. "Pořadatelé jsou připraveni zorganizovat co nejkvalitnější a nejekologičtější hry. Paralympiádou žije již nyní celé Tokio," uzavírá Riapoš.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sjezd ve Val di Fassa vyhrála Gutová a předstihla ve vedení SP Vlhovou

Sjezdařka Lara Gutová-Behramiová vyhrála v prvním závodu po mistrovství světa sjezd ve Val di Fassa. Švýcarka díky tomu v čele celkového pořadí Světového poháru vystřídala Slovenku Petru Vlhovou.

Závody ve Val di Fassa vynechává česká hvězda Ester Ledecká, protože se připravuje na mistrovství světa v paralelních disciplínách na snowboardu, které se uskuteční v pondělí a úterý ve slovinském středisku Rogla.

Dvojnásobná šampionka z Cortiny Gutová-Behramiová, vítězka super-G a obřího slalomu, zvítězila o dvě setiny před Rakušankou Ramonou Siebenhoferovou. Třetí skončila úřadující mistryně světa ve sjezdu Švýcarka Corinne Suterová.

Gutová-Behramiová načala svoji čtvrtou desítku výher v SP. V průběžném pořadí má 1047 bodů a před Vlhovou, jež ve sjezdu obsadila deváté místo, vede o 29 bodů.

V čele hodnocení disciplíny se drží zraněná Sofia Goggiaová, vítězka čtyř sjezdů v sezoně, která má na kontě 480 bodů. O druhé místo se dělí Suterová s Breezy Johnsonovou z USA a obě za Italkou zaostávají o 150 bodů. Ledecká je pátá a neúčastí ve Val di Fassa přišla o možnost obhájit druhé místo z minulé sezony.

Do konce ročníku mají ženy před sebou ještě dva sjezdy. Jeden v sobotu znovu ve Val di Fassa a poslední ve finále sezony ve švýcarském Lenzerheide.

Další zprávy