Češi opouštějí rakouskou ligu. Chtějí doma rozšířit povědomí o basketbalu na vozíku

sul
4. 10. 2019 12:56
Tři hrací dny, pět českých týmů, deset zápasů a jedna společná grilovačka. Takový byl Pardubický pohár basketbalistů na vozíku.
Na Pardubickém poháru startovalo celkem pět týmů.
Na Pardubickém poháru startovalo celkem pět týmů. | Foto: Archiv WBS Pardubice

Díky čtyřem výhrám zvítězili hráči z týmu Hobit Brno. Z druhého místa se radovali basketbalisté z Frýdku-Místku a třetí skončily domácí Pardubice. "Myslím, že turnaj se vydařil a všichni zúčastnění byli spokojení," hodnotil trenér reprezentace Jaroslav Menc.

Pardubický turnaj nebyl součástí klasické celoroční soutěže. Týmy tak byly doplněné například o hráče, kteří působí nebo působili v zahraničí. Každý z pěti celků během víkendu odehrál čtyři zápasy. Kromě zmíněných medailistů se akce zúčastnili i Tigers České Budějovice a Pražští jezdci.

Na turnaji proti sobě hráli i Pardubice a Brno.
Na turnaji proti sobě hráli i Pardubice a Brno. | Foto: Archiv WBS Pardubice

"Po delší době jsme měli možnost zahrát si ostré zápasy, navíc v domácím prostředí, což bylo super," pochvaloval si hráč WBS Pardubice Miroslav Šperk. "Turnaj se nesl v přátelském duchu a příjemné atmosféře. Sešlo se spoustu starých známých a přátel, i proto jsem si celý turnaj velmi užil," dodal.

Pozitivní dojmy má z klání i Menc. "Bylo to fajn, nikdo se nezranil a všichni si pořádně zahráli," liboval si. Tradicí v Pardubicích je podle Mence i podvečerní společné grilování. "Díky tomu byla i ta atmosféra taková přátelská," doplnil.

Pardubický pohár byl pro hráče i skvělou přípravou před začátkem nové sezony. Týmy budou startovat v nově vzniklé soutěži - Českém poháru. Do toho zasáhnou i Pardubice a Brno. Oba celky až do tohoto ročníku startovaly v rakouské lize.

WBS Pardubice i Hobit Brno loni hráli v rakouské lize. Tento ročník budou startovat v Českém poháru. | Foto: Archiv WBS Pardubice

"Dohodli jsme se, že všechny síly upneme na rozvoj basketu v Čechách. Nevylučujeme, že bychom se někdy do rakouské ligy vrátili. Za stávajících podmínek jsme se ale domluvili, že tohle bude pro český basketbal výrazně přínosnější," vysvětlil Menc.

Podle kouče ale týmy o "vysokou" úroveň basketbalu nepřijdou. "Na jaře už máme v Českých Budějovicích domluvený podobný turnaj, jako byl tento. Zároveň už máme i nějaké pozvánky na mezinárodní soutěže. Takže se rakouská liga nahradí tímto způsobem."

Na změnu se těší i Miroslav Šperk, který s Pardubicemi v rakouské lize pravidelně startoval. "Slibuji si od toho zvýšení povědomí o basketbalu vozíčkářů v Česku a těším se na častější setkávání s přáteli z celé republiky. Ambice máme s týmem WBS Pardubice vysoké," prozradil Šperk.

WBS Pardubice v zápase proti Pražským jezdcům.
WBS Pardubice v zápase proti Pražským jezdcům. | Foto: Archiv WBS Pardubice

Celoroční nově vzniklé soutěže se zúčastní čtyři týmy, a proběhne tak ve čtyřech kolech. První bude na přelomu listopadu a prosince. Do té doby hráči stihnou ještě minimálně dvě soustředění. "Měl by proběhnout tréninkový kemp pro nové hráče a minimálně jedno setkání národního týmu," přiblížil Menc.

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.