Ironman Tománek znovu kraloval: Bylo to na hraně, ale dokázal jsem to!

Jan Herman
26. 7. 2019 22:55
V kanadském Huntsville absolvoval Jan Tománek 70.3 Ironman Muskoka (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh). Tento závod byl současně Tománkovým jubilejním dvacátým startem na téže distanci a v profilově náročných podmínkách. Trať dokončil ve výborném čase 5:15:39 hod. V kategorii handicapovaných zvítězil. V absolutním pořadí projel cílem na 210. místě ze všech 1300 triatlonistů.
Foto: Archiv Jana Tománka

"V místě závodu jsem byl zhruba týden před startem a přivítalo nás překvapivě horké počasí. Denní teploty přesahovaly 30 stupňů a vlhkost vzduchu byla téměř stoprocentní. Vysoké teploty mi obecně nedělají žádný problém, naopak je mám rád, avšak kombinace vysoké teploty a vlhkosti mi dávala docela zabrat. Trať závodu 70.3 Ironman Muskoka byla velmi obtížná svým profilem a zejména prudké výjezdy na běžecké trati byly, vzhledem k těžišti běžecké formule a možnosti jejího zvrácení dozadu, na hranici technického limitu," popsal přípravy před závodem Tománek.

Závod odstartoval v sedm hodin ráno a závodníky přivítala příznivá teplota vzduchu okolo 20 stupňů. První disciplínou bylo plavání, které začalo nezvykle poklidně a Jan Tománek z něj měl rozporuplné pocity. "Od startu do cíle se mi plavalo velmi dobře a pocitově jsem myslel na rychlejší čas, než který v cíli po výlezu z vody ukázala časomíra. Ta se zastavila na hodnotě 41:05," poznamenal Tománek.

Po přesunu na prvním depu následovala náročná cyklistická část na 90 kilometrů, která slibovala nastoupat přes 850 výškových metrů. "Přestože jsem měl trať poměrně dobře najetou, bylo pro mě velmi těžké předvídat průměrnou rychlost a čas, ale v cíli jsem byl hodně překvapen, jak jsem byl rychlý," uvedl Tománek.

I když je Jan Tománek na vozíku už od svých patnácti let, tak žije velmi aktivním životem, včetně role poloprofesionálního sportovce.
I když je Jan Tománek na vozíku už od svých patnácti let, tak žije velmi aktivním životem, včetně role poloprofesionálního sportovce. | Foto: Archiv Jana Tománka

Vzhledem ke skutečnosti, že 70.3 Ironman Muskoka nebyl původně závodem zpřístupněným pro handicapované sportovce, museli si závodníci zajistit vlastní podporu, a to včetně doprovodu na cyklistické trati. "Pomocnou ruku mi nabídl kamarád Petr Jakl s rodinou, kteří v Kanadě již několik let žijí a velmi mu děkuji," líčil Tománek.

"Profil trati byl kopcovitý, ale nešlo o zvlášť dlouhá stoupání, spíše relativně krátké a strmé kopce do jednoho kilometru. Z mého pohledu byla nejtěžší stoupání v prvních dvaceti kilometrech a tempo mé jízdy bylo velmi nevyrovnané. O tom, že na trati byly těžké výjezdy, hovoří i má maximální rychlost ve sjezdu, která se vyšplhala až k 82 km/h. Po prvních třiceti kilometrech jsem cítil, že jsme rychlí, ale teprve na obrátce v polovině cyklistické části jsem měl odvahu podívat se na tachometr, který v tu chvíli ukazoval něco málo pod 30 km/h, v což bych před závodem ani nedoufal. Při vjezdu do depa zjišťuji dosažený čas 2:59:08. Na to jsem na této trati obzvláště pyšný,"  poznamenal.

Jan Tománek dokončil dvacátý závod Ironmana.
Jan Tománek dokončil dvacátý závod Ironmana. | Foto: Archiv Jana Tománka

Po druhé zastávce v depu čekala na Tománka poslední část závodu. Náročnost běhu zpravidla vždy záleží na jeho profilu. Na rovině nebo mírně zvlněném terénu je běžecká formule podstatně rychlejší a jednodušší než klasický běh, ale v kopcích se tento rozdíl stírá. Současně se zvyšujícím se sklonem stoupání se přibližuje technický limit běžecké formule a hrozí, v závislosti na těžišti, zvrácení na záda. "Od startu jsem jel v podobném módu jako na kole, buď jsem zdolával stoupání ve velmi nízké rychlosti, nebo jsem jel na hraně maximální rychlosti. Prudké krátké výjezdy mě postupně připravovaly na zhruba 500 metrů dlouhý výjezd, jenž se postupně utahoval až k závěrečným 15 %. Na posledních sto metrech jsem poprosil diváky o pomoc, respektive jištění. Šli těsně za mnou a v případě zvrácení formule dozadu by mě snad zachytli. Bylo to na hraně, ale dokázal jsem to," oddechl si Tománek. 

Běžeckou část zvládl za 1:23:12 a při průjezdu cílovou bránou na něj kromě opojného pocitu z dokončení a celkové euforie čekalo ještě další překvapení. "Podíval jsem se na časomíru a nevěřil jsem svým očím. Chtěl jsem jet pod šest hodin, ale na dosažený čas 5:15:39 jsem opravdu ani nepomýšlel, protože 70.3 Ironman Muskoka byl velkým testem kondice každého závodníka, který se postavil na start," řekl dojatý vítěz.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy