Hned druhý den paraatletického mistrovství padly světové rekordy

Zlata Vostrá
16. 7. 2017 8:12
Londýn před pěti lety pořádal olympijské hry handicapovaných sportovců. V tomto roce hostí olympijský stadion paraatletické mistrovství světa, tedy šampionát handicapovaných atletů. Mezi těmito sportovci nechybí samozřejmě ani čeští zástupci.
Paraatletické mistrovství světa 2017
Paraatletické mistrovství světa 2017 | Foto: Zlata Vostrá

Londýn - Páteční večer patřil zahajovacímu ceremoniálu. Poctu k odstartování paraatletického šampionátu dostal starosta Londýna Sadiq Khan. Ještě před ním ale vystoupil prezident paralympijské federace Philip Craven, který přítomné diváky zaskočil nepříjemnou zprávou. V úterý při tréninku v Newham Leisure Centre zemřel oštěpař Spojených Arabských Emirátů Abdullah Hayayei. Na atleta spadla kovová klec a přivolaní lékaři již konstatovali smrt.  

Sobotní program ale vykouzlil přítomným nejeden úsměv na tváři. Obrovské podpory se dostává na olympijském stadionu především domácím sportovcům. Rozhodně se ale hlasitě fandí při každé disciplíně a každému atletovi. Diváky do varu přivádí maskot šampionátu "paravčela" Whizbee. Atleti se povzbuzují mezi sebou a nechybí ani utěšování po nepříliš vydařeném výkonu od protivníků.

Muhammad Zolkefli
Muhammad Zolkefli | Foto: Zlata Vostrá

Na velkých obrazovkách je každá disciplína uvedena i daným handicapem. Například označení T11 znázorňuje, že atleti mají oční vadu. Stadion, na který za měsíc zavítají zdraví atleti v čele s Usainem Boltem, má výbornou kulisu. Zvláště na večerní program se tribuny reprezentativně zaplňují. Malajzijský vrhač koule Muhammad Zolkefli se divákům odměnil světovým rekordem. Světový rekord však nepadl pouze jednou. Hned tři britské atletky vylepšovaly světové statistiky ve večerním programu.

Českým reprezentantům se dařilo již méně. Dopoledne si vyzkoušel londýnskou atmosféru mistrovství oštěpař Dušan Scambura a při večerním hodu diskem se předvedla Miroslava Obrová. Na světovou konkurenci ale české výkony nestačily. Přesto početná česká výprava s nadějí stále vyhlíží úspěch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy