Hned druhý den paraatletického mistrovství padly světové rekordy

Zlata Vostrá
16. 7. 2017 8:12
Londýn před pěti lety pořádal olympijské hry handicapovaných sportovců. V tomto roce hostí olympijský stadion paraatletické mistrovství světa, tedy šampionát handicapovaných atletů. Mezi těmito sportovci nechybí samozřejmě ani čeští zástupci.
Paraatletické mistrovství světa 2017
Paraatletické mistrovství světa 2017 | Foto: Zlata Vostrá

Londýn - Páteční večer patřil zahajovacímu ceremoniálu. Poctu k odstartování paraatletického šampionátu dostal starosta Londýna Sadiq Khan. Ještě před ním ale vystoupil prezident paralympijské federace Philip Craven, který přítomné diváky zaskočil nepříjemnou zprávou. V úterý při tréninku v Newham Leisure Centre zemřel oštěpař Spojených Arabských Emirátů Abdullah Hayayei. Na atleta spadla kovová klec a přivolaní lékaři již konstatovali smrt.  

Sobotní program ale vykouzlil přítomným nejeden úsměv na tváři. Obrovské podpory se dostává na olympijském stadionu především domácím sportovcům. Rozhodně se ale hlasitě fandí při každé disciplíně a každému atletovi. Diváky do varu přivádí maskot šampionátu "paravčela" Whizbee. Atleti se povzbuzují mezi sebou a nechybí ani utěšování po nepříliš vydařeném výkonu od protivníků.

Muhammad Zolkefli
Muhammad Zolkefli | Foto: Zlata Vostrá

Na velkých obrazovkách je každá disciplína uvedena i daným handicapem. Například označení T11 znázorňuje, že atleti mají oční vadu. Stadion, na který za měsíc zavítají zdraví atleti v čele s Usainem Boltem, má výbornou kulisu. Zvláště na večerní program se tribuny reprezentativně zaplňují. Malajzijský vrhač koule Muhammad Zolkefli se divákům odměnil světovým rekordem. Světový rekord však nepadl pouze jednou. Hned tři britské atletky vylepšovaly světové statistiky ve večerním programu.

Českým reprezentantům se dařilo již méně. Dopoledne si vyzkoušel londýnskou atmosféru mistrovství oštěpař Dušan Scambura a při večerním hodu diskem se předvedla Miroslava Obrová. Na světovou konkurenci ale české výkony nestačily. Přesto početná česká výprava s nadějí stále vyhlíží úspěch.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy