Historický úspěch pro "béčkový" tým. Curleři Jedličkova ústavu skončili v lize druzí

Markéta Šulejová
7. 1. 2019 20:07
O vítězi základní části EUROVIA ligy curlingu vozíčkářů rozhodlo až páté kolo. V posledním zápase tým Jedličkova ústavu B (JU B) podlehl výběru Slovenska a přišel tak o první místo. Přesto se jedná pro „béčkové“ družstvo o velký úspěch. V předešlých sezonách totiž jeho členové vždy usilovali o to, aby se vůbec probojovali mezi šest nejlepších týmů, které postupují na mistrovství České republiky. Na prvním místě skončila reprezentace Slovenska a třetí místo obsadil Jedličkův ústav A (JU A).
Foto: Klára Jelínková

Družstvo JU B se o velké překvapení postaralo už během úvodních dvou kol, kdy senzačně obsadilo průběžné první místo. Svou výkonnost potvrdili jeho hráči i během prvního lednového víkendu. K celkovému vítězství jim stačilo remizovat se Slováky, v důležitém zápase ale prohráli 4:9. Navzdory tomu se jedná o nejlepší výsledek za poslední roky.

"Je to historický úspěch. Výkonnost budeme chtít ukázat i na mistrovství republiky. Nebude to jednoduché, ale musíme potvrdit, že jsme se zlepšili," burcuje členka týmu Dana Selnekovičová.

Dana Selnekovičová je skipem Jedličkova ústavu B a také členkou českého reprezentačního týmu.
Dana Selnekovičová je skipem Jedličkova ústavu B a také členkou českého reprezentačního týmu. | Foto: Klára Jelínková

Zlepšené výkony JU B pozoruje také trenérka české reprezentace Helena Barkmanová. "V tomto ročníku hraje Jedličkův tým B v mírně pozměněné sestavě. Skipuje ho Dana Selnekovičová, která za poslední rok šla velmi dopředu, je u ní vidět velký pokrok. Ona je ten správný tahoun a lídr. Dokáže své spoluhráče správně namotivovat," chválí koučka národního družstva.

Na dubnové mistrovství České republiky postoupilo prvních šest celků po základní části a vzhledem k vzrůstající výkonnosti jednotlivých družstev není předem jasné, kdo se bude radovat z mistrovského titulu.

"Každý rok je to těžší a těžší. V této sezoně jsme se na první místo dostali až v posledním zápase. Do každého utkání jdeme s tím, že chceme vyhrát. Bude záležet na tom, jak se připraví soupeři," uvažuje trenér vítězných Slováků František Pitoňák. Zároveň dodává, že neví, jestli na mistrovství dorazí v nejsilnější sestavě. Termín turnaje totiž připadá na Velikonoce.

Na prvním místě v EUROVIA lize vozíčkářů skončila reprezentace Slovenska, která má za sebou i účast na paralympiádě.
Na prvním místě v EUROVIA lize vozíčkářů skončila reprezentace Slovenska, která má za sebou i účast na paralympiádě. | Foto: Klára Jelínková

O vyrovnanosti týmů svědčí také to, že třetí místo od prvního dělily pouze tři body. "Jsme rádi, že jsme byli na bedně a se třetím místem jsme spokojeni. Bylo to tentokrát hodně vyrovnané," přibližuje skip Jedličkova ústavu A Radek Musílek. Také jeho družstvo bude chtít získat medaili. "Rádi bychom byli do třetího místa. První by bylo super. Už dlouho jsme ho nezískali, takže bychom ho rádi vybojovali," přiznává.

Rivalita mezi pražskými celky ale nepanuje. "Určitě jsme rádi za naše béčko. Minule hráli o postup mezi prvních šest, teď celou ligu vedli, takže si myslím, že i to druhé místo je úspěch. Vyšvihli se mezi favority," přeje Musílek svým spoluhráčům ze Sportovního clubu Jedličkova ústavu v Praze.

O přátelském vztahu mezi hráči hovoří také trenérka Barkmanová. "Není to členěné podle toho, že by áčkový tým měl být lepší. Je to opravdu jen v rozdělení písmenek. Dělali jsme si legraci z béčkového týmu, že by pro příští rok mohli být právě oni tím áčkem, ale oni si trvají na tom svém," vysvětluje s úsměvem.

S výkony obou pražských celků je spokojený také trenér a předseda klubu Pavel Martínek. Zároveň dodává, že důležitá pro organizaci byla také pomoc hokejového týmu Superboys Prague.  "Určitě jim děkujeme za pomoc. Byli zde jako pomocní rozhodčí a doufáme, že spolupráce bude pokračovat," zmiňuje.

Pro hokejisty se nejednalo o první zkušenost. "Při zakládání týmu jsme si říkali, že bude dobré pomáhat na takových akcích. Uvědomujeme si, že se máme dobře, a když už nemůžeme pomáhat finančně, tak alespoň věnujeme čas," uvádí spoluzakladatel Superboys Lukáš Drahozval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy