Bobista Nosek píše historii. Jako první sluchově handicapovaný sportovec se zúčastní zimní olympiády

Kristýna Šperková
2. 2. 2018 15:18
Hry v Pchjongčchangu přinesou jedno prvenství. A postará se o ně český bobista Jakub Nosek. Bude totiž prvním sluchově handicapovaným sportovcem v historii, který se zúčastní zimní olympiády. Do Jižní Koreje se kvalifikoval společně se svými kolegy z týmu na dvojbobu a čtyřbobu.
Bobista Jakub Nosek
Bobista Jakub Nosek | Foto: Facebook Jakuba Noska

Praha - Jakub Nosek je sluchově postižený atlet, současný držitel pěti českých rekordů v desetiboji, ve vrhu koulí, v hodu oštěpem, v běhu na 110 m překážek a ve skoku do dálky.

K tomu si ale v roce 2014 přidal novou vášeň. A tou je právě jízda na bobech.  Letos v ní bude reprezentovat Českou republiku na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. Jako historicky první sluchově handicapovaný sportovec, který se kdy zúčastní zimní olympiády.

Čeští bobisté (zleva) Adam Dobeš, Jan Šindelář, Jakub Nosek a Dominik Dvořák
Čeští bobisté (zleva) Adam Dobeš, Jan Šindelář, Jakub Nosek a Dominik Dvořák | Foto: Facebook Jakuba Noska

Nosek nejprve začínal na trenažeru, kde už si uvědomil, jaké aspekty bobového sportu ho nejvíce přitahují: "Týmová práce, rychlost, adrenalin," vyjmenovává úspěšný sportovec. "Těch věcí je ale víc. Každopádně je to kladný vztah ke sportu, motivace na sobě pracovat a být lepší," doplňuje, co ho žene kupředu.

Do posádky se rychle začlenil jako brzdař a jeho handicap, tedy 99% ztráta sluchu na pravém a 85% na levém uchu, mu prý není nijak na obtíž. "Díky tomu, že mi sluchadlo kompenzuje ztrátu na levém uchu, tak jediné problémy, které mám, jsou na startu. Tam je většinou hluk z hlediště, když se potřebujeme dorozumět při startovním rytmu," vysvětluje Nosek a doplňuje: "Občas je to naopak výhoda, že si ztlumím zvuk."

Ani pro další členy posádky, ve které Nosek zastává funkci brzdaře, není jeho handicap již ničím zvláštním. "Kluci jsou s ním naprosto v pohodě. Ze začátku to pro ně bylo samozřejmě neznámé prostředí, ale rychle si zvykli, a dost na toto téma jedeme černý humor," směje se bobista. "Nesetkal jsem se ale se záporným přístupem a to se mi líbí," pochvaluje si.

České reprezentaci bobistů se letos podařilo kvalifikovat se na ZOH v rekordním počtu čtyř posádek: dvou dvojbobů a dvou čtyřbobů, dohromady cestuje do Asie devět závodníků. Pro Noska, stejně jako pro většinu sportovců, je olympijská účast splněním snu.

"Jak říkají v Kokosech na sněhu: Olympiáda je nejvíc, čeho můžete ve sportu dosáhnout. Během své kariéry jsem se zúčastnil mistrovství světa a Evropy i deaflympiády, ale klasické olympiádě se nic z toho nevyrovná," rozplývá se. "Je to životní cíl. Udělali jsme s týmem vše pro to, abychom se na olympiádu dostali," přidává Nosek.

Jakub Nosek je i úspěšným atletem
Jakub Nosek je i úspěšným atletem | Foto: Facebook Jakuba Noska

Jistotu kvalifikace měli bobisté prakticky už před Vánoci, potom už zbývalo jen počkat na oficiální nominaci a pokusit se vyjet kvótu i pro druhý čtyřbob. "Samozřejmě jsem si to dopředu nechtěl připouštět, aby se něco nestalo, aby nepřišla nemoc, zranění. Oficiální nominací se pak všechno stvrdilo a už jsem si to mohl naplno říci. Mezi pocity převládala hrdost, vzrušení i nervozita," popisuje Nosek z radostné zprávy, která k němu definitivně přiletěla v polovině ledna.

A jak jdou dohromady boby s jeho atletickou činností? "Od té doby, co jezdím na bobech, šla atletika lehce stranou," přiznává mnohonásobný rekordman. "Myslím tím, že jsem musel odpískat halové sezony," vysvětluje.

Rok má sportem opravdu nabitý. "V podstatě jsem skákal z jednoho sportu do druhého - v únoru skončila bobová sezona, následovaly dva týdny pauzy a začala atletická příprava na léto. Ale neřekl bych, že jsem něco šidil, do obou sportů jdu naplno, ony se také vzájemně doplňují tréninkem," pochvaluje si.

Momentálně se ale stejně jako jeho kolegové z týmu plně koncentruje na olympijské hry, na které se chystají vyjet 5. února. S jakými ambicemi? "Když budu mluvit za naši posádku, tedy i za pilota Dominika Dvořáka, tak s dvojbobem bych si při skvělých podmínkách věřil do nejlepší desítky," vyhlašuje smělý cíl.

"A když se nám se čtyřbobem povede být do 15. příčky, tak to bude super výsledek. Nechme se překvapit," těší se na dění pod pěti kruhy Nosek, který spolu s kamarády splnil slib a dodrželi tradici v podobě návštěvy tetovacího salonu před odletem na olympiádu.

Podívejte se, jak se Jakub Nosek s kamarády bobisty nechal tetovat:

 

Právě se děje

před 15 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy