reklama
 
 

Historicky první mistrovství ČR v cross country na handbiku ovládl Pavel Děcký

17. 7. 2017 14:30
Víkend 15. – 16. července byl v ostravském Landek Parku věnován cyklistice. V rámci Mezinárodních dnů handicapovaných cyklistů proběhly závody v silniční a poprvé také v cross country cyklistice. Zatímco sobotní závody byly součástí seriálu silničního poháru, nedělní zhruba tříkilometrový okruh byl prvním ročníkem mistrovství České republiky v MTB cross country pro handbike. Na trati silničního závodu nejrychleji dojel několikanásobný vítěz celkového českého poháru Tomáš Mošnička. Historicky prvním mistrem České republiky v MTB cross country na handbiku se stal Pavel Děcký, který nedávno také zvítězil na mistrovství ČR MTB Handbike v rámci Cyklomaraton tour 2017 v Hradci Králové.

Ostrava - Uplynulý víkend byl v Ostravském Landek Parku věnován cyklistice. V rámci Mezinárodních dnů handicapovaných cyklistů proběhly závody v silniční a poprvé také v cross country cyklistice. Zatímco sobotní závody byly součástí seriálu silničního poháru, nedělní zhruba tříkilometrový okruh byl prvním ročníkem mistrovství České republiky v MTB cross country pro handbike.

Na trati silničního závodu nejrychleji dojel několikanásobný vítěz celkového českého poháru Tomáš Mošnička. Historicky prvním mistrem České republiky v MTB cross country na handbiku se stal Pavel Děcký, který nedávno také zvítězil na mistrovství ČR MTB Handbike v rámci Cyklomaraton tour 2017 v Hradci Králové. 

Cyklistické závody během Mezinárodních dnů handicapovaných cyklistů v Ostravě pořádalo cyklistické sdružení Max - Cursor, které v Ostravě pořádá také závody horských kol pro širokou veřejnost Ostravský Chachar, kterého se poslední 4 roky taktéž účastní handicapovaní cyklisté. Mezinárodní dny handicapované cyklistiky jsou součástí seriálu Českého poháru v silniční cyklistice a letos poprvé také v MTB cross country.

Sobotní silniční závod byl kritériem pro účast na nedělní cross country trati, která vedla v areálu hornického muzea v Ostravě v Landek parku. Sobotního závodu se zúčastnilo 12 závodníků a závodnic z celé republiky, zástupkyní slovenské cyklistiky byla handbikerka Anna Oroszová.

V kategorii handbike MH 3 zvítězil Tomáš Mošnička, první handbiker, který dokázal vyhrát Český pohár na silnici a horských kolech během jedné sezóny, a to v roce 2014. Na druhém místě skončil Miloš Hudec, na třetím pak Petr Hrabica, který se na rozdíl od Mošničky zúčastnil i nedělního cross country. Kromě handbikerů se závodů účastnili také závodníci na tricyklech (Jiří Hindr, Petr Berger, Roman Šejna).

Nedělní cross country trať nabídla asfaltový nájezd, travnatý povrch, šotolinové stezky, krátké prudké výjezdy a technické pasáže na louce. Vítězství na tomto okruhu připadlo Pavlu Děckému, který v červnu zvítězil na 30 kilometrové trase v Hradeckých lesích.

"Výkon Pavla Děckého byl nadstandardní. Všichni účastníci, druhý Radoslav Fabián či třetí Petr Hrabica, byli poměrně velmi šikovní, ale Děcký předvedl hodně dobrý výkon, nakonec nechal některé závodníky až tři kola za sebou," říká ředitelka závodu Kamila Procházková. Děcký sám především oceňuje, že si díky organizátorům mohl poprvé zajet olympijskou disciplínu horských kol.

"Byla to originální myšlenka od Max - Curseru, byl to první opravdový cross country závod, součástí českého poháru se nikdy nic takového nejelo, a zároveň to bylo mistrovství ČR. Přestože trať byla fyzicky i technicky velmi náročná, po několika kolech se ji člověk už naučí a zapamatuje a postupně se učí. Byla to rychlá, zábavná, skvělá trasa," prohlásil Děcký, kterého v srpnu čeká časovka s velkým převýšením na krkonošském Zlatém návrší.

Pořadatelé ostravských Mezinárodních dnů handicapovaných cyklistů doufají, že se cross country závod podaří zopakovat také příští rok. "Mám z toho dobrý pocit, mám z toho radost, všichni cyklisté jsou velice šikovní lidé, tak doufám, že se jim to všechno líbilo," dodává Kamila Procházková.

autor: Kristýna Šperková | 17. 7. 2017 14:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama