Sportovní vozíky jsou drahé a pojišťovna nepřispívá. Přesto Pražští jezdci začali s basketbalem

Kristýna Šperková
20. 2. 2018 14:03
Do Prahy se vrátil basketbal na vozíku. Pod vedením basketbalistů z WBS Pardubice a jejich trenéra Jaroslava Mence se v Praze rozjely basketbalové tréninky pro širší veřejnost, ze kterých by se měl formovat další basketbalový klub. Pravidelných týdenních tréninků se účastní jak zkušení sportovci, tak úplní začátečníci.
Zleva: trenér Jaroslav Menc, triatlonista Zbyněk Švehla a pardubický basketbalista Tomáš Nevěčný na tréninku v Praze.
Zleva: trenér Jaroslav Menc, triatlonista Zbyněk Švehla a pardubický basketbalista Tomáš Nevěčný na tréninku v Praze. | Foto: Jan Povýšil

Praha - Je to již přes měsíc, co se do Prahy po letech opět vrátil basketbal na vozíku. Ve sportovní hale Základní školy Na Líše se každé úterý konají tréninky zatím spíše menší skupinky, která pro sebe přijala jméno Pražští jezdci. Kromě úplných nováčků se do týmu zapojili také zkušenější sportovci, kteří si chtějí rozšířit svůj sportovní záběr nebo si prostě jen vyzkoušet něco jiného.

Basketbal na vozíku si do tělocvičny přišla vyzkoušet například tenistka Petra Křížková nebo několikanásobný absolvent proslulého triatlonového závodu Ironman Zbyněk Švehla.

Zatímco Křížková se s basketbalem seznamuje poprvé, pro Švehlu se jedná o menší návrat pod koš. "Já jsem hrál basketbal už, když jsem začínal se sportem na vozíku. Měl jsem taková dvě basketbalová období, nejdřív hned po úraze a pak asi deset let poté, a teď když se naskytla příležitost hrát v Praze, tak jsem využil toho, že si můžu jít jednou za týden zahrát kolektivní sport."

Že se basketbal pro vozíčkáře po letech vrátil do hlavního města oceňují i Petra Křížková a Jaroslav Kýbl, další hráč, pro kterého je basketbal víceméně novou zkušeností.

"Já jelikož měřím přes dva metry, tak jsem hrával basketbal kdysi dávno na učilišti, ale nijak závodně ani profesionálně. Basket mě vždy bavil, taky házená a podobné míčové sporty."

Kýbl, který se ocitl na vozíčku před dvěma roky kvůli nemoci, se s basketbalem pro vozíčkáře seznámil během rehabilitačního pobytu v Kladrubech, a právě díky němu má nový pražský tým kde trénovat.

"V Kladrubech jsem se poznal s Tomášem Nevěčným, který mi řekl, že dává dohromady tým v Praze a že musí sehnat nejen lidi, ale také místo na tréninky. Takže jsem mu pomohl sehnat tělocvičnu v ZŠ Na Líše, která je bezbariérová."

Zbyněk Švehla, který se primárně věnuje handbiku a triatlonu, se po letech vrací k basketbalu.
Zbyněk Švehla, který se primárně věnuje handbiku a triatlonu, se po letech vrací k basketbalu. | Foto: Jan Povýšil

První trénink Pražských jezdců se konal 7. ledna a přilákal zhruba osm zájemců. Trénink vedl kouč české reprezentace a klubu WBS Pardubice Jaroslav Menc a jeho klubový svěřenec Tomáš Nevěčný. Ti pro hráče zajišťují vše k plnohodnotnému tréninku, čili jak potřebné know-how, tak především sportovní vozíky, které jsou pro hru nezbytné.

"Nejdůležitější jsou sportovní vozíky, na obyčejném to prostě hrát nejde. Kluci nám je sice půjčují na tréninky, ale člověk ho musí mít na míru, a to není žádná sranda, především z finančního hlediska. Pojišťovna na to nepřispívá, a stojí to kolem dvou set tisíc," říká Kýbl.

Toho jakožto začátečníka překvapila především poměrně náročná úroveň tréninků, kterou pardubičtí nastavili. "Já osobně jsem čekal, že budeme víc jen tak blbnout, nečekal jsem, že to bude taková dřina, hned po prvním tréninku jsem měl puchýře, je to makačka, ale je to super," dodává Kýbl, kterého na basketbalu baví všechno, střelba, obrana a především to, že se jedná o kontaktní sport.

Stejnou vlastnost tohoto sportu oceňuje také triatlonista Zbyněk Švehla: "Mě osobně asi nejvíc baví střelba na koš nebo dynamický pohyb na vozíku, který ta hra přináší. Protože na vozíku se člověk ne vždy pohybuje dynamicky rychle, že může rychle zatočit, a to mě na tom právě nejvíc přitahuje. A taky ten kolektivní aspekt, že si člověk popovídá, je v týmu a to je fajn."

Zbyněk Švehla a Petra Křižková během tréninků Pražských jezdců.
Zbyněk Švehla a Petra Křižková během tréninků Pražských jezdců. | Foto: Jan Povýšil

Ironman Zbyněk Švehla, který loni na handbiku zdolal nejvyšší havajskou sopku, je přece jen zvyklejší na větší sportovní zátěž. "Je to plnohodnotný trénink, zaměřený samozřejmě ale i na nováčky, kteří s tím začínají a potřebují si to nejdřív osahat. Věřím tomu, že kdybych přišel na trénink do Pardubic, tak je to o něčem jiným, kluci mají opravdu snahu nejprve nás naučit, jak se ten basketbal hraje."

Přesto, že je Švehla zkušeným sportovcem, svoji pozici v nově se formujícím basketbalovém týmu nijak nezveličuje.

"Spíš to beru jako příležitost si jít zahrát, jako když chlapi chodí na fotbal. Asi si ani nemyslím, že až vznikne plnohodnotný tým, jakože doufám, že vznikne, a doufám, že se taky budeme účastnit nějakých turnajů, tak si nemyslím, že se to bude nějak výrazněji stavět na mě, rozhodně se chci dál spíš věnovat tomu handbiku a triatlonu. Jsem tam spíš jen tak do počtu, ale byl bych rád, kdybych mohl nějak přispět rozvoji týmu."

Petra Křížková je převážně tenistka, v Praze nyní trénuje také basketbal.
Petra Křížková je převážně tenistka, v Praze nyní trénuje také basketbal. | Foto: Jan Povýšil

Tréninky se v tělocvičně pražské Základní školy na Líše konají každé úterý a většinou se jich účastní tak kolem šesti zájemců. Švehla, Kýbl i Křížková však doufají, že je to jen otázkou času, než se jejich řady rozrostou.

"Bylo by super, kdyby se k nám postupně přidalo pár lidí, kteří to třeba už hráli, nebo mají něco odježděno na vozíku při hře, to by pak ten trénink byl o něčem jiným, než když se nás sejde kolem pěti šesti lidí. Je dobře, že ti noví mají co okoukat od matadorů, kteří to tam vedou," doplnil Švehla.  

 

Právě se děje

před 24 minutami

Boris Johnson se pokusí vyvolat předčasné volby, pokud poslanci neschválí jeho plán projednat brexitový zákon do tří dnů

Zdroj: Zahraničí
před 5 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí od sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zeman se o vznik Českého domu v Bratislavě snažil dlouhodobě. Při červnovém setkání s Čaputovou v Praze slovenské prezidentce poděkoval za podporu této snahy. Řekl, že se dohodli na společném otevření budovy. Byl by rád, aby v ní byla umístěna hospoda s českým pivem a kuchyní.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zloději z brněnského klenotnictví ukradli zboží za 20 milionů. Policisté pátrají po tmavém audi

Škoda po vykradení klenotnictví v Brně je zhruba 20 milionů korun, řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Podle majitele klenotnictví Františka Hanáka zmizely desítky zejména luxusních hodinek. V souvislosti s případem pátrají policisté po tmavém Audi A6.

Maskovaní zloději vytrhli v pondělí po 4:00 za pomoci osobního vozu mříž klenotnictví a v obchodě sebrali zboží. Lupiči šli především po drahých hodinkách, zmizelo jich asi sto, řekl majitel obchodu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Bývalý americký prezident Carter je v nemocnici, při pádu si zlomil pánev

Bývalý americký prezident Jimmy Carter si v pondělí při pádu ve svém domě zlomil pánev a je hospitalizován. Oznámila to agentura AP s odvoláním na sdělení Carterovy nadace. Pětadevadesátiletý politik si letos přivodil několik zranění, naposledy před dvěma týdny při pádu utrpěl tržnou ránu nad obočím, která si vyžádala 14 stehů. V květnu Carter prodělal operaci kyčle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy