Favorit padl s nováčkem. Basketbalisté Pardubic poprvé v Českém poháru prohráli

Sport Sport
13. 2. 2020 18:52
Celek Tigers České Budějovice basketbalistů na vozíku existuje teprve dva roky. První sezonu jen trénoval a hrál přípravné zápasy. V té aktuální hraje poté, co se obnovení dočkal Český pohár, poprvé o body do tabulky a navíc si nevede vůbec špatně. Ve třetím kole Jihočeši dokonce porazili favorita celé soutěže, přehráli Pardubice 50:45.
Obrana Tigers České Budějovice proti Pražským jezdcům
Obrana Tigers České Budějovice proti Pražským jezdcům | Foto: Česká asociace basketbalu na vozíku

Před sezonou si hráči Českých Budějovic žádné velké cíle nedávali. Nyní se ale nachází na druhém místě tabulky a tuto pozici by rádi uhájili. V posledním odehraném kole dokonce překvapili lídra soutěže.

"Hodně cenné vítězství, vždyť pro Pardubice to byla první prohra v tomto ročníku," pochvaluje si Adam Šimonek. "Navíc jsme Pardubice porazili úplně poprvé, nepodařilo se nám to ani v přípravě," upozorňuje.

Foto: Daniel Kubát

Triumf Jihočechů je o to hodnotnější, že ještě v polovině duelu výrazně prohrávali. "Povedlo se nám zápas s takhle silným soupeřem otočit," cení si Šimonek výkonu svého celku.

Ještě po poločase ztráceli Tigers na rivala sedmnáct bodů a znovu to vypadalo na jasné vítězství Pardubic. "První část byla z naší strany na slušné úrovni, vybudovali jsme si dostatečný náskok. Druhou část jsme značně podcenili a postupně jsme začali tahat za kratší konec," vrací se ke střetnutí Miroslav Šperk z týmu Východočechů.

V poslední čtvrtině se právě Šperk vyfauloval. "Českobudějovičtí vytáhli jejich silnou zbraň v podobě celoplošné obrany, čímž nás v prodloužení přehráli," popisuje Šperk.

"To, že už nemohl do utkání jako jeden z tahounů Pardubic zasáhnout, nám hodně ulehčilo obranu," uznává vítězný Šimonek. "Ale když jsem se na zápas koukal zpětně, tak je vidět, že náš obrat začal ještě ve chvíli, kdy byl Míra Šperk na hřišti. Rozhodně si celý tým zaslouží pochvalu za to, co jsme předvedli ve druhém poločase," chválí.

Pardubický rozehrávač Miroslav Šperk proti obraně Pražských jezdců.
Pardubický rozehrávač Miroslav Šperk proti obraně Pražských jezdců. | Foto: Tomáš Nevěčný

Šimonek začal s parabasketbalem před dvěma lety, přesto už nyní patří k nejlepším hráčům ligy. "Basketbal je nejčerstvějším sportem, kterému se věnuju. Proto v něm mám logicky největší potenciál se učit novým věcem a posouvat se dopředu," vysvětluje.

Basketbal je také jedním z jeho nejoblíbenějších sportů, a to v klasické variantě i v té vozíčkářské. "Je také jedním ze světově nejrozšířenějších sportů handicapovaných. A v neposlední řadě se kolem něj pohybují skvělí lidé, se kterými mě baví se potkávat," prozrazuje Šimonek o basketbalu na vozíku.

Poklonu soupeřům složil i Šperk, který velmi pozitivně hodnotil složení týmu a jeho potenciál. "Jízdní dovednosti získané z florbalu vhodně aplikují i do basketbalu. Maji ve svém středu velmi talentované mladé hráče jako jsou Adam Šimonek nebo Ivan Nestával, ale i zkušeného matadora Františka Šindeláře," vyzdvihuje.

Průběžná tabulka po 3.kole:

1. WBS Pardubice - 16b.
2. Tigers České Budějovice - 10b.
3. SK HOBIT Brno - 6b.
4. Pražští jezdci - 4b.

Podle Šimonka by se mohl jeho celek rychle zlepšovat. "Jednou z nejdůležitějších věcí v basketbalu vozíčkářů je pohyb na vozíku a v tom jsme již před dvěma lety nebyli úplní nováčci. Ještě než jsme začali s basketem, tak většina z nás hrála florbal, takže s vozíky jsme se už docela kamarádili. Co pro nás ale bylo úplně nové, kromě střelby na koš, je organizace hry a možnost hrát více kontaktně," vysvětluje.

"Ze začátku za námi chodili soupeři, že jsme docela rychlí, vozíky ovládáme, ale hrajeme tak trochu florbalově, málo na kontakt. A v tom basketovém myšlení se podle mě právě teď hodně zlepšujeme, pracujeme na tom na trénincích a začíná to pomalu být vidět i v zápasech," lebedí si Šimonek.

Výsledky 3.kola:

SK HOBIT Brno 47:39 Tigers České Budějovice

Pražští jezdci 47:72 WBS Pardubice

Pražští jezdci 45:53 SK HOBIT Brno

Tigers České Budějovice 50:45 WBS Pardubice (po prodloužení)

Tigers České Budějovice 48:44 Pražští jezdci (po prodloužení)

WBS Pardubice 56:40 SK HOBIT Brno

Právě Šimonek s Ivanem Nestávalem basketbal na vozíku v Českých Budějovicích rozhýbali. Oba doufají, že si k němu najdou cestu i další hráči, a sní o účasti na paralympijských hrách.

Ivan Nestával ze začínajícího klubu Tigers České Budějovice
Ivan Nestával ze začínajícího klubu Tigers České Budějovice | Foto: Česká asociace basketbalu na vozíku

"Bude to ale chtít rozvinout basketbal na vozíku v celé České republice, abychom se tam dostali," uvědomuje si Šimonek. "Teď funguje pět klubů, přičemž například oblast západních Čech, Karlovarska nebo Ústecka je úplně netknutá. Takže doufám, že se najdou další nadšenci, jako jsme my dva, kteří si tento sport oblíbí a přitáhnou k němu kamarády a hráčská základna basketbalu vozíčkářů se bude zvětšovat," přeje si.

Možnost ukázat se před publikem budou mít hráči v Českých Budějovicích při posledním březnovém víkendu, kdy pod Černou věží hostí čtvrté kolo Českého poháru v basketbalu na vozíku.

A Pardubice se už těší na odvetu. "Rozhodně jsme rádi, že je liga vyrovnanější, každý zápas je pak pro nás výzvou. Moce se těšíme na další kolo do Budějovic," vzkazuje Šperk na jih Čech.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 17 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Metro loni kvůli covidu přepravilo jen 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie nemoci covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

"Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tedy o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent," píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy