Evropský pohár handicapovaných cyklistů přinesl rozloučení legendy a přivítal nové české talenty

Kristýna Šperková
7. 10. 2017 23:03
Již posedmé se v Praze na Strahově uskutečnilo finálové kolo Evropského pohárů handicapovaných cyklistů. Česká špička se předvedla v plné síle a vybojovala cenná umístění. Ve středu pozornosti byl pak poslední závodní výkon našeho nejúspěšnějšího paralympionika Jiřího Ježka, který ukončil kariéru třetím místem v silničním závodě.
Ježek: "Chtěl jsem jet tak, jak si mě soupeři pamatují a asi pamatovat budou... Nadoraz! Sám v úniku, v několika nadějných skupinkách, prostě aktivně!! Bylo to krásný!"
Ježek: "Chtěl jsem jet tak, jak si mě soupeři pamatují a asi pamatovat budou... Nadoraz! Sám v úniku, v několika nadějných skupinkách, prostě aktivně!! Bylo to krásný!" | Foto: Archiv: Jiří Ježek

Praha - Na Para-Cycling European Cup, Prague 2017 se sešla špička české paracyklistiky s tou evropskou, kterou zastupovali závodníci z Německa, Rakouska, Estonska, Chorvatska, Slovenska, Itálie, Dánska či Norska. Zájem většiny účastníků i diváků byl však především upoután k poslednímu závodnímu výkonu nejlepšího handicapovaného cyklisty světa, Jiřího Ježka, který zde zajel svůj poslední závod v kariéře.

Poslední sezona Jiřího Ježka vyvrcholila světovým šampionátem v Jihoafrické republice na začátku září. Na Evropském poháru na Strahově se Ježek rozloučil také s domácím publikem, a to třetím místem v silničním závodě na 56 kilometrů. V dramatickém finiši českého borce předjeli pouze Tobias Wetter z Německa a Oskars Gailišs z Lotyšska.

Ježek ukončil sportovní kariéru těsně před svými 43. narozeninami, na Strahově se však ukázala také nová generace českých cyklistů a handbikerů. Ivo Koblasa zvítězil ve své kategorii jak v silničním závodě, tak v časovce. Stejný výsledek si v kategorii handbiků zajistila také Kateřina Antošová a mezi muži Patrik Jahoda. Druhé místo za Koblasou vybojoval paralympionik Michal Stark, druhý v časovce handbikerů byl za Patrikem Jahodou Jiří Kuchta.

Ivo Koblasa zvítězil ve finálním kole Evropského poháru v Praze v silničním závodě i v časovce v kategorii C2.
Ivo Koblasa zvítězil ve finálním kole Evropského poháru v Praze v silničním závodě i v časovce v kategorii C2. | Foto: Gabi Hejtíková

K cyklistickým nováčkům patří úspěšný basketbalista Tomáš Nevěčný, který svůj první cyklistický závod na handbiku absolvoval loni právě na Evropském poháru na Strahově. Tehdy obsadil šesté místo, letos se mu podařilo zajet si pro bronz. Loňský ročník absolvoval tento sportovní nadšenec ještě na civilním handbiku, letos se vrátil na sportovním modelu.

"Bylo to právě loni na Evropském poháru na Strahově, kdy jsem se rozhodl, že do budoucna chci jezdit závody, tak jsem začal řešit pořízení závodního handbiku, což se nakonec protáhlo - mám ho až od letoška, někdy od poloviny července. Takže jsem toho tolik za těch pár měsíců nestihl, letos vlastně jen čtyři závody a víc už to nebude, protože Strahov byl letos poslední," říká Nevěčný, který má plánu věnovat se více cyklistice a účastnit se dalších závodů českého poháru.

Silniční závod na Evropském poháru v Praze na Strahově je podle Nevěčného atraktivní trasa, která přináší spoustu zajímavých úseků: "Já už jsem z loňska věděl, co to obnáší. Strahov je hodně technická trať, kopečky, zatáčky, sjezdy. Letos byla trať trochu zkrácená, protože týden před závodem tam pražské technické služby něco rozkopaly, ale pořád tam zůstaly ony technické pasáže, rychlé sjezdy, zatáčky, i stoupání."

Na třetím místě v kategorii handbiků MH4 se umístil Tomáš Nevěčný.
Na třetím místě v kategorii handbiků MH4 se umístil Tomáš Nevěčný. | Foto: Gabi Hejtíková

Nevěčný, který letos také absolvoval svůj první závod v triatlonu, se bude nyní pečlivě připravovat na příští cyklistickou sezonu, kterou začne pravděpodobně v dubnu Pardubickým půlmaratonem. Také on je novou krví v české cyklistice handicapovaných, která se pokusí zaplnit mezeru, kterou po sobě zanechá odchod Jiřího Ježka do sportovního důchodu.

"Na Evropském poháru v Praze jsem v mé kategorii soutěžil s lidmi, kteří se handbiku věnují třeba deset let, mají za sebou paralympiády a světová mistrovství. Já se zatím ještě rozkoukávám. Uvidíme, jak mi půjdou tréninky a v jaké budu kondici v příští sezoně," říká handbiker Tomáš Nevěčný, který si v přípravách na svůj závod na Evropském poháru v Praze našel také chvilku, aby podpořil legendu české paracyklistiky v jeho posledním závodě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy