Evropské hry se Čechům vydařily. Z Paříže přivezli dvanáct cenných kovů

David Nebor, Paralympic.cz
28. 7. 2018 10:42
Vůbec poprvé se v Paříži konaly Letní hry INAS pro mentálně handicapované sportovce. A Češi se uvedli v dobrém světle, když získali 12 medailí.
Plavec Vladimír Hlaváč zažil na Evropských hrách handicapovaných medailové žně.
Plavec Vladimír Hlaváč zažil na Evropských hrách handicapovaných medailové žně. | Foto: Paralympic.cz

Paříž - Při premiérovém ročníku Evropských her sportovci soutěžili individuálně i v týmech. Na programu byl vedle plavání i tenis. Pro oba sporty znamenaly hry ve Francii zároveň mistrovství světa. Dále se poměřovaly síly ve stolním tenise, atletice, cyklistice, pozemním hokeji, basketbalu a veslování. Dva cenné kovy byly zlaté. Pro oba si svými výkony doplaval Vladimír Hlaváč.

Právě Hlaváč se na úvod plaveckých závodů blýskl národním rekordem. Na 50 metrů volným způsobem zaplaval čas 27,19, což mu vyneslo 957 bodů a první zlato. Dále se radoval ze stříbra na 50 metrů motýlka, když si ve finálovém závodě připsal čas 29,73. Druhý nejcennější kov získal na 50 metrů prsa a svou sbírku doplnil ještě stříbrem na 100 metrů prsa.

Plaveckému úspěchu přispěla jednou bronzovou medailí i Adéla Míková. Na 400 metrů polohově zaplavala 7:04,86. Pro plavce by mělo být letošním vrcholem mistrovství Evropy handicapovaných, které se bude konat ve Skotsku. Tam ale čeští mentálně handicapovaní plavci neodcestují.

Nadmíru spokojený mohl být se svými údery tenista Ondřej Sedliský. "Cenných kovů získal dokonce pět a potvrdil tak skvěle vyladěnou formu. V turnaji jednotlivců byl druhý v rámci mistrovství Evropy a třetí v rámci mistrovství světa," uvádí zpráva ČPV. Další bronz získal ve čtyřhře společně s Jiřím Humhalem a mezi týmy skončil taktéž na třetím místě, tentokráte ve dvojici s Josefem Husem.

Ve stolním tenise utvořili tým Jan Pokuta, Ondřej Vitvar, Pavel Richter a Lukáš Schauer. Nestačili jen na výběry Turecka a Francie a skončili třetí. Stejně jako ženský tým složený z Květy Telvakové, Marcely Červaňákové, Jany Feixové a Denisy Macurové.

Na medaili naopak nedosáhl cyklista Vladislav Gitller. V individuálním závodě na 15 kilometrů byl jedenáctý s časem 15:41,85. V silničním závodě na 60 kilometrů si vyzávodil pozici v první polovině startovního pole. Cílový čas 2:01:05 mu vynesl osmou příčku.