Dvě evropské medaile pro Suchánka. Handicapovaný stolní tenista je šestý na světě

David Nebor
12. 11. 2017 15:45
Na mistrovství Evropy do slovinského Laška jela česká reprezentace s devíti handicapovanými stolními tenisty. Medaile získali Jiří Suchánek s Martinem Zvolánkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: JIří Suchánek

Laško - Dva cenné kovy přivezla česká reprezentace handicapovaných stolních tenistů ze Slovinska na začátku října. "Takový úspěch jsem rozhodně nečekal. Domů jsme se vraceli s pocitem velkého úspěchu," prozrazuje Jiří Suchánek, který se zasloužil o obě medaile.

K bronzu přes "infarktové" čtvrtfinále

Ve své skupině byl Jiří Suchánek nasazen jako jednička. V úvodním utkání si jednoduše poradil s Řekem Christosem Stamouem - 3:0 na sety. Ve druhém duelu se již českému hráči tolik nedařilo. Francouzi Vincentu Bourymu podlehl 1:3. "Je to velmi zkušený hráč a nerad s ním hraji. Zápas byl z mé strany velmi špatný. Nehrálo mi to tak, jak bych chtěl. Dělal jsem laciné a zbytečné chyby," byl si vědom Suchánek.

Třetí utkání bylo klíčové. Po jeho odehrání Suchánek skončit ve skupině první, druhý, ale dokonce na nepostupové třetí příčce. K postupu z prvního místa musel nad Rasulem Nazirovem z Ruska vyhrát 3:0. A povedlo se. Přední příčka ve skupině přiřadila českému hráči do osmifinále Poláka Tomasze Jakimczuka. Tomu se ještě nikdy před šampionátem nepodařilo Suchánka zdolat. A tato bilance pokračuje, svému sokovi podlehl 0:3.

Nejsložitější zkouška na Suchánka teprve čekala. Ve čtvrtfinále se měl utkat s Oleksandrem Yezykem, kterého se mu již tři roky nedaří porazit. Tento duel snad nemohl být složitější. Za stavu 2:2 následoval rozhodující pátý set. Suchánek o něm mluví jako o možná nejtěžším, který odehrál. "Vedl jsem 8:6 a říkal si, že to už dohraji. Ani jsem se nenadál a prohrával jsem 8:10. Dorovnal jsem a přišly nejtěžší stavy celého turnaje. Jak jsme se střídali o body, chvílemi se mi adrenalinem motala hlava. Každý se bál tak moc udělat chybu, že se hrálo opatrně a paradoxně docházelo na obou stranách k těm nejlacinějším chybám," vzpomíná. Po vítězném bodu na 17:15 se Suchánek podle svých slov celý třásl a nebyl schopen slova.

Radost Jiřího Suchánka po posledním bodu v zápase o bronz.
Radost Jiřího Suchánka po posledním bodu v zápase o bronz. | Foto: Jiří Suchánek

Přes semifinále se však již Suchánkovi přejit nepodařilo. Podlehl skvělému Rafalovi Czuperovi z Polska a získal bronzovou medaili.

Družstvo zaznamenalo historický úspěch

V soutěži družstev se Suchánek spojil s Martinem Zvolánkem, který v soutěži jednotlivců nepostoupil ze základní skupiny. O to více mohl být spokojený s umístěním družstva. Suchánek a Zvolánek byli nasazeni do tříčlenné skupiny jako dvojky.

Ve skupině se nejprve utkali s Francouzi. Úvodní čtyřhru vyhráli, ve druhém utkání však Suchánek nestačil na vítěze z paralympijských her v Riu Francouze Ramilauta. Martin Zvolánek však rozhodující dvouhru proti Bourymu zvládl. Postup do semifinále si Češi zajistili vítězstvím nad Italy.

Čtyřhru sice Suchánek se Zvolánkem prohráli, k obratu však první z jmenovaných zavelel vítězstvím 3:0 a dokončil ho Zvolánek, jenž zdolal italského oponenta 3:1 na sety. "Postoupili jsme tedy do semifinále a bylo jisté, že domů dovezeme medaili, která nebyla v družstvech třídy 2 od roku 1999," prozrazuje Suchánek.

JIří Suchánek s manželkou a masérkou v jedné osobě.
JIří Suchánek s manželkou a masérkou v jedné osobě. | Foto: JIří Suchánek

Podobný scénář jako závěrečná skupinová série mělo i semifinále se Srby. "Opět jsme prohráli čtyřhru, znovu jsem vyrovnal na 1:1 a Martin svým skvělým výkonem zase uhrál rozhodující bod. Postoupili jsme tedy do finále. Před začátkem soutěže družstev to pro nás bylo naprosté sci-fi," říká Suchánek, který je momentálně šestým hráčem světového žebříčku.

Závěrečná série o zlato se stala sousedským derby, Čechy vyzvali Slováci. Čtyřhra se české dvojici znovu nepovedla. Ve druhém utkání šel Suchánek proti Martinovi Ludrovskému dvakrát do vedení, ve třetím rozhodujícím setu však podlehl soupeři 8:11. I stříbrná medaile však pro stolní tenisty znamenala obrovský úspěch.

JIří Suchánek vybojoval na mistrovství Evropy dvě medaile.
JIří Suchánek vybojoval na mistrovství Evropy dvě medaile. | Foto: JIří Suchánek

Dále na šampionátu nastoupili Daniel Horut, Ivan Karabec, Lukáš Schauer, Pavel Richter a Ondřej Vitvar. Z žen poté Jana Fexsová a Denisa Macurová. Nikdo ze jmenovaných však další medaili výpravě nepřidal. Nejblíže tomu byl Daniel Horut, který zvítězil ve své skupině. Ve čtvrtfinále třídy 7 podlehl Ukrajinci Mykhaylu Popovovi a medaile ho tím pádem minula.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, Kremlík zůstává náměstkem

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého Babiš v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Babiše až do konce volebního období.

Kremlík podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám. Bývalý ministr dnes novinářům řekl, že by v souvislosti se zakázkou nyní možná postupoval jinak, protože dříve nevěděl o některých personálních skutečnostech okolo zakázky. Blíže je však nespecfikoval. Na ministerstvu by ovšem měl zůstat, premiér ve čtvrtek MF Dnes řekl, že se stane náměstkem ministra.

IT systém, který by zahrnoval mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, měla za 401 milionů korun zajistit společnost Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad IT odborníků, opozice i premiéra. Vadilo jim zejména to, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má přípravu systému na starosti, vybíral dodavatele v utajovaném režimu, a ne v otevřené soutěži. Zakázka navíc podle nich byla předražená. Havlíček ve čtvrtek oznámil, že zakázka bude zrušena.

Aktualizováno před 55 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 26 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 876 případů

Kvůli nákaze novým koronavirem v Číně zemřelo 26 lidí, úřady mají celkem 876 potvrzených případů. Dnes o tom informuje agentura DPA. Prakticky uzavřených je jedenáct měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká 11milionového Wu-chanu, dnes úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy