Dvě evropské medaile pro Suchánka. Handicapovaný stolní tenista je šestý na světě

David Nebor
12. 11. 2017 15:45
Na mistrovství Evropy do slovinského Laška jela česká reprezentace s devíti handicapovanými stolními tenisty. Medaile získali Jiří Suchánek s Martinem Zvolánkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: JIří Suchánek

Laško - Dva cenné kovy přivezla česká reprezentace handicapovaných stolních tenistů ze Slovinska na začátku října. "Takový úspěch jsem rozhodně nečekal. Domů jsme se vraceli s pocitem velkého úspěchu," prozrazuje Jiří Suchánek, který se zasloužil o obě medaile.

K bronzu přes "infarktové" čtvrtfinále

Ve své skupině byl Jiří Suchánek nasazen jako jednička. V úvodním utkání si jednoduše poradil s Řekem Christosem Stamouem - 3:0 na sety. Ve druhém duelu se již českému hráči tolik nedařilo. Francouzi Vincentu Bourymu podlehl 1:3. "Je to velmi zkušený hráč a nerad s ním hraji. Zápas byl z mé strany velmi špatný. Nehrálo mi to tak, jak bych chtěl. Dělal jsem laciné a zbytečné chyby," byl si vědom Suchánek.

Třetí utkání bylo klíčové. Po jeho odehrání Suchánek skončit ve skupině první, druhý, ale dokonce na nepostupové třetí příčce. K postupu z prvního místa musel nad Rasulem Nazirovem z Ruska vyhrát 3:0. A povedlo se. Přední příčka ve skupině přiřadila českému hráči do osmifinále Poláka Tomasze Jakimczuka. Tomu se ještě nikdy před šampionátem nepodařilo Suchánka zdolat. A tato bilance pokračuje, svému sokovi podlehl 0:3.

Nejsložitější zkouška na Suchánka teprve čekala. Ve čtvrtfinále se měl utkat s Oleksandrem Yezykem, kterého se mu již tři roky nedaří porazit. Tento duel snad nemohl být složitější. Za stavu 2:2 následoval rozhodující pátý set. Suchánek o něm mluví jako o možná nejtěžším, který odehrál. "Vedl jsem 8:6 a říkal si, že to už dohraji. Ani jsem se nenadál a prohrával jsem 8:10. Dorovnal jsem a přišly nejtěžší stavy celého turnaje. Jak jsme se střídali o body, chvílemi se mi adrenalinem motala hlava. Každý se bál tak moc udělat chybu, že se hrálo opatrně a paradoxně docházelo na obou stranách k těm nejlacinějším chybám," vzpomíná. Po vítězném bodu na 17:15 se Suchánek podle svých slov celý třásl a nebyl schopen slova.

Radost Jiřího Suchánka po posledním bodu v zápase o bronz.
Radost Jiřího Suchánka po posledním bodu v zápase o bronz. | Foto: Jiří Suchánek

Přes semifinále se však již Suchánkovi přejit nepodařilo. Podlehl skvělému Rafalovi Czuperovi z Polska a získal bronzovou medaili.

Družstvo zaznamenalo historický úspěch

V soutěži družstev se Suchánek spojil s Martinem Zvolánkem, který v soutěži jednotlivců nepostoupil ze základní skupiny. O to více mohl být spokojený s umístěním družstva. Suchánek a Zvolánek byli nasazeni do tříčlenné skupiny jako dvojky.

Ve skupině se nejprve utkali s Francouzi. Úvodní čtyřhru vyhráli, ve druhém utkání však Suchánek nestačil na vítěze z paralympijských her v Riu Francouze Ramilauta. Martin Zvolánek však rozhodující dvouhru proti Bourymu zvládl. Postup do semifinále si Češi zajistili vítězstvím nad Italy.

Čtyřhru sice Suchánek se Zvolánkem prohráli, k obratu však první z jmenovaných zavelel vítězstvím 3:0 a dokončil ho Zvolánek, jenž zdolal italského oponenta 3:1 na sety. "Postoupili jsme tedy do semifinále a bylo jisté, že domů dovezeme medaili, která nebyla v družstvech třídy 2 od roku 1999," prozrazuje Suchánek.

JIří Suchánek s manželkou a masérkou v jedné osobě.
JIří Suchánek s manželkou a masérkou v jedné osobě. | Foto: JIří Suchánek

Podobný scénář jako závěrečná skupinová série mělo i semifinále se Srby. "Opět jsme prohráli čtyřhru, znovu jsem vyrovnal na 1:1 a Martin svým skvělým výkonem zase uhrál rozhodující bod. Postoupili jsme tedy do finále. Před začátkem soutěže družstev to pro nás bylo naprosté sci-fi," říká Suchánek, který je momentálně šestým hráčem světového žebříčku.

Závěrečná série o zlato se stala sousedským derby, Čechy vyzvali Slováci. Čtyřhra se české dvojici znovu nepovedla. Ve druhém utkání šel Suchánek proti Martinovi Ludrovskému dvakrát do vedení, ve třetím rozhodujícím setu však podlehl soupeři 8:11. I stříbrná medaile však pro stolní tenisty znamenala obrovský úspěch.

JIří Suchánek vybojoval na mistrovství Evropy dvě medaile.
JIří Suchánek vybojoval na mistrovství Evropy dvě medaile. | Foto: JIří Suchánek

Dále na šampionátu nastoupili Daniel Horut, Ivan Karabec, Lukáš Schauer, Pavel Richter a Ondřej Vitvar. Z žen poté Jana Fexsová a Denisa Macurová. Nikdo ze jmenovaných však další medaili výpravě nepřidal. Nejblíže tomu byl Daniel Horut, který zvítězil ve své skupině. Ve čtvrtfinále třídy 7 podlehl Ukrajinci Mykhaylu Popovovi a medaile ho tím pádem minula.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

 

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

 

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

 

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

před 1 hodinou

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy