Kulturistika na vozíku? Proč ne, říká Minster. A sní o Mr. Olympia v Las Vegas

Veronika Macková
10. 2. 2018 11:52
Daniel Minster zůstal po autonehodě na invalidním vozíku. Nyní je jediným českým vozíčkářem, který reprezentoval na velmi populární kulturistické soutěži Arnold Classic v americkém Columbusu, kde skončil na třetí příčce. Ke kulturistice se snaží přivést i další handicapované. Účastní se přednášek o životě bez bariér, radí jak posilovat na vozíku a sestavuje tréninkové plány.
Foto: Facebook: Daniel Minster

Praha - Daniel Minster nastupoval v české nejvyšší sledgehokejové lize, tento sport ale záhy nahradila naplno kulturistika, a nyní si sní svůj sen o účasti na několika prestižních soutěžích ve Spojených státech amerických a v Kanadě. K tomu má pomoc i projekt na Startovači, kde ho lidé mohou finančně podpořit.

Kulturistika není zrovna typickým sportem pro vozíčkáře. Jak jste se k tomuto sportu dostal?

Ke kulturistice jsem tíhnul už i před autonehodou, doma v paneláku jsme měli ve sklepě v celku dobře vybavenou posilovnu. Navíc mě k tomuto sportu tak trochu vedl otec s bratrem a po autonehodě mi cvičení pomohlo nabýt zpět aspoň trochu fyzické síly.

Popište, jak trénujete? Jsou speciální posilovací stroje pro vozíčkáře nebo "makáte" na těch klasických, které můžeme vidět ve fitness centrech?

Momentálně se nacházím v předsoutěžní přípravě, kdy se snažím zbavit tělo přebytečného tuku a tak docházím do posilovny šestkrát v týdnu. Co se strojů týče, cvičím na klasickém vybavení, které je běžně ve fitcentrech. Je pravda, že některé cviky jsem si musel přizpůsobit svému handicapu což v některých případech znamenalo, že se musím ke strojům poutat pro lepší stabilitu.

Jak těžké je prosadit se mezi světovou špičkou?

Tady je problém v rozdílnosti co do poranění míchy. Někteří soupeři mají zranění míchy v bederní oblasti, to jim dává jistou výhodu v kompletnosti břišních svalů. Já sám mám poranění TH10, což je hrudní oblast, a tak z mých břišních svalů zbylo jen velmi málo těch, které mohu procvičit. Momentálně je rozdáno mezi vozíčkáře něco přes 45 profesionálních karet, ale aktivních je nás pouze dvanáct.  

Klasický invalidní vozík není na cvičení v posilovně úplně vhodný, proto dost často Daniel Minster posiluje bez něj.
Klasický invalidní vozík není na cvičení v posilovně úplně vhodný, proto dost často Daniel Minster posiluje bez něj. | Foto: Facebook: Daniel Minster

Pomocí projektu Startovač vybíráte peníze na splnění snu. Na co finanční obnos chcete použít?

Pomocí Startovače chci získat finanční obnos, který mi má pomoci vycestovat na všechny tři světové soutěže. Bohužel se všechny konají v USA. Takovým vrcholem těchto soutěží by pak měla být možnost účastnit se té nejprestižnější - Mr. Olympia v Las Vegas. 

Jaké jsou zatím vaše největší úspěchy v tomto sportu?

Jsem nesmírně rád za tu šanci, že i na invalidním vozíku mohu alespoň částečně dělat sport, který mě baví a naprosto naplňuje. Zatím je mým největším úspěchem třetí místo na soutěži Arnold Clasic, která se konala v americkém Columbusu ve státě Ohio.

Sportujete na klasické vozíku nebo je k tomu potřeba speciální vozík?

Ke cvičení používám klasický (aktivní) vozík. Klasický invalidní vozík ale není stavěn na takovou zátěž, kterou dostává při mém cvičení v posilovně. Jsem nesmírně rád, že jsem dostal nabídku od kluků z firmy Ultina, kteří mi chtějí vyrobit vozík, jak na pódium, tak do posilovny. 

Daniel Minster na mistrovství Evropy v roce 2014, kde ve Španělsku získal stříbro.
Daniel Minster na mistrovství Evropy v roce 2014, kde ve Španělsku získal stříbro. | Foto: Facebook: Daniel Minster

Víte o dalších vozíčkářích, kteří v České republice dělají kulturistiku?

V Česku jsou další dva borci, kteří dělají kulturistiku na vozíku, soutěží v rámci amatérských soutěží. Do budoucna bych si přál, aby tento sport dělalo více "vozmenů" a soutěže by tak byly více obsazeny. Myslím si, že to k tomu časem i dospěje a bude ještě větší konkurence. 

Foto: Facebook: Daniel Minster

Co pro vás tento sport znamená?

Kulturistika je pro mě vším. Od základu mi vlastně změnila život. Jinak se stravuji a mám i jiný každodenní režim. Naučila mě vytrvalosti a disciplíně. Je to sport, který se dělá a žije 24 hodin denně.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy