Čeští neslyšící šachisté uspěli na evropském šampionátu, berou stříbro a bronz

David Nebor
20. 7. 2017 21:27
Ve Švédsku uskutečnil evropský šampionát v šachu neslyšících. Své partie odehráli jednotlivci i kluby. Čeští účastníci byli ve Švédsku pouze dva, oba však dosáhli skvělých výsledků. Jaroslav Schmid obsadil v kategorii senior druhou příčku. Třetí místo v mužské kategorii poté patřílo Milanu Orságovi. Ženské kategorii dominovaly Ukrajinky.
Milan Orság si z prvního ročníku Mistrovství Evropy jednotlivců v šachu neslyšících odvezl bronzovou medaili. Senior Schmid získal stříbro.
Milan Orság si z prvního ročníku Mistrovství Evropy jednotlivců v šachu neslyšících odvezl bronzovou medaili. Senior Schmid získal stříbro. | Foto: Štefan Belák

Lund - Evropský šampionát jednotlivců v šachu neslyšících je novinkou. Ve Švédsku se uskutečnil jeho první ročník. Byl s ním spojen i klubový evropský šampionát, který však má již dlouholetou tradici. Koná se každé dva roky, letos tomu tak bylo po třiadvacáté.

Orság (vpravo) nestačil pouze na světovou jedničku z Izraele Grunfelda Yehudu a Srba Vladimira Klasana.
Orság (vpravo) nestačil pouze na světovou jedničku z Izraele Grunfelda Yehudu a Srba Vladimira Klasana. | Foto: ICCD

"Bohužel v Česku je problém postavit klubové družstvo, zejména proto, že si hráči platí účast sami. Naposledy se účastnil klub 1. PSKN Praha v roce 2011 v Liverpoolu," objasňuje absenci českého družstva na šampionátu neslyšící šachista Milan Orság. Přesto dva cenné kovy do České republiky doputovaly.

Právě Milan Orság byl jedním z pouhých dvou českých hráčů na šampionátu. Jeho krajan Jaroslav Schmid hýbal figurkami v kategorii Senior. Kromě mužské a seniorské kategorie soutěžili i junioři a ženy. Vítěz vzešel ze sedmi kol, ve kterých mohl každý nasbírat nejvíce sedm bodů (jeden bod za výhru jedné partie), s výjimkou juniorů, kteří hráli pětikolově.

Od Orsága se dal očekávat skvělý výsledek. V roce 2012 se v kazašském Almaty umístil na MS v bleskovém šachu na třetím místě. Loni na MS jednotlivců v Jerevanu skončil dokonce druhý. Celkově mu patří šestá příčka mezi neslyšícími z celého světa a je navíc držitelem titulu IM - mezinárodní mistr. Český šachista v sedmi partiích remizoval třikrát a vysloužil si tak 5,5 bodu. To mu v konečné tabulce stačilo k bronzové medaili.

"Všech sedm partií je důležitých, každé zaváhání je znát a těžko se dohání. Cenná vítězství jsou samozřejmě ta s šachisty s vyšším ratingem (FIDE rating je hodnocení na základě dosud sehraných partií a udává pozici ve zmiňovaném světovém žebříčku - pozn. red.)," popisuje Orság šampionát. Před ním se umístila se šesti body světová jednička a mezinárodní velmistr Gruenfeld Yehuda z Izraele, evropským šampionem se poté stal Srb Vladimir Klasan.

I druhému Čechovi se v Lundu dařilo. Jaroslav Schmid byl členem vítězného družstva na MS v roce 1966 ve Švédsku. V roce 1972 získal bronzovou medaili na MS jednotlivců v Lipsku, stejně jako o osm let později v Amsterdamu. Nyní si ze Švédska odvezl stříbro. V sedmi kolech se mu podařilo po třech remízách uhrát 5,5 bodu. Jen o půl bodu více získal držitel zlata Jerzy Strzelecki z Polska. Třetí skončil Rus Yuri Sobolev.

Díky Jaroslavu Schmidovi (uprostřed) jsou šachy neslyšících v Česku organizovány. Někdejší mistr světa v Lundu skončil druhý za Polákem Jerzym Strzeleckim.
Díky Jaroslavu Schmidovi (uprostřed) jsou šachy neslyšících v Česku organizovány. Někdejší mistr světa v Lundu skončil druhý za Polákem Jerzym Strzeleckim. | Foto: ICCD

Úspěšné byly Ukrajinky, mladý Rus i družstvo ze Záhřebu

Ženská kategorie se odehrála v režii ukrajinských šachistek. Umístit se na medailových pozicích žádné jiné hráčce nedovolily. Bronz brala Svitlana Gonchar, stříbrná skončila světová dvojka Tatiana Baklanova. Prvenství na svou stranu získala Natalya Myronenko s 5,5 body. Mezi juniory disponoval nejlepšími tahy Rus Mikhail Petrenko, z celkových pěti kol ztratil pouhý půlbod. V šampionátu družstev své soupeře přehrál chorvatský tým Silent Záhřeb.

Orság se Schmidem jsou momentálně jediní tuzemští neslyšící šachisté, kteří dokáží na vrcholných mezinárodních turnajích usilovat o nejvyšší příčky. V Česku jsou šachy neslyšících dlouhodobě organizovány právě díky veteránovi Jaroslavu Schmidovi a spadají pod Český svaz neslyšících sportovců. "Účast na letošním šampionátu v Lundu nám zajistil právě ČSNS," děkuje svazu mezinárodní mistr Orság. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy