Čeští neslyšící šachisté uspěli na evropském šampionátu, berou stříbro a bronz

David Nebor
20. 7. 2017 21:27
Ve Švédsku uskutečnil evropský šampionát v šachu neslyšících. Své partie odehráli jednotlivci i kluby. Čeští účastníci byli ve Švédsku pouze dva, oba však dosáhli skvělých výsledků. Jaroslav Schmid obsadil v kategorii senior druhou příčku. Třetí místo v mužské kategorii poté patřílo Milanu Orságovi. Ženské kategorii dominovaly Ukrajinky.
Milan Orság si z prvního ročníku Mistrovství Evropy jednotlivců v šachu neslyšících odvezl bronzovou medaili. Senior Schmid získal stříbro.
Milan Orság si z prvního ročníku Mistrovství Evropy jednotlivců v šachu neslyšících odvezl bronzovou medaili. Senior Schmid získal stříbro. | Foto: Štefan Belák

Lund - Evropský šampionát jednotlivců v šachu neslyšících je novinkou. Ve Švédsku se uskutečnil jeho první ročník. Byl s ním spojen i klubový evropský šampionát, který však má již dlouholetou tradici. Koná se každé dva roky, letos tomu tak bylo po třiadvacáté.

Orság (vpravo) nestačil pouze na světovou jedničku z Izraele Grunfelda Yehudu a Srba Vladimira Klasana.
Orság (vpravo) nestačil pouze na světovou jedničku z Izraele Grunfelda Yehudu a Srba Vladimira Klasana. | Foto: ICCD

"Bohužel v Česku je problém postavit klubové družstvo, zejména proto, že si hráči platí účast sami. Naposledy se účastnil klub 1. PSKN Praha v roce 2011 v Liverpoolu," objasňuje absenci českého družstva na šampionátu neslyšící šachista Milan Orság. Přesto dva cenné kovy do České republiky doputovaly.

Právě Milan Orság byl jedním z pouhých dvou českých hráčů na šampionátu. Jeho krajan Jaroslav Schmid hýbal figurkami v kategorii Senior. Kromě mužské a seniorské kategorie soutěžili i junioři a ženy. Vítěz vzešel ze sedmi kol, ve kterých mohl každý nasbírat nejvíce sedm bodů (jeden bod za výhru jedné partie), s výjimkou juniorů, kteří hráli pětikolově.

Od Orsága se dal očekávat skvělý výsledek. V roce 2012 se v kazašském Almaty umístil na MS v bleskovém šachu na třetím místě. Loni na MS jednotlivců v Jerevanu skončil dokonce druhý. Celkově mu patří šestá příčka mezi neslyšícími z celého světa a je navíc držitelem titulu IM - mezinárodní mistr. Český šachista v sedmi partiích remizoval třikrát a vysloužil si tak 5,5 bodu. To mu v konečné tabulce stačilo k bronzové medaili.

"Všech sedm partií je důležitých, každé zaváhání je znát a těžko se dohání. Cenná vítězství jsou samozřejmě ta s šachisty s vyšším ratingem (FIDE rating je hodnocení na základě dosud sehraných partií a udává pozici ve zmiňovaném světovém žebříčku - pozn. red.)," popisuje Orság šampionát. Před ním se umístila se šesti body světová jednička a mezinárodní velmistr Gruenfeld Yehuda z Izraele, evropským šampionem se poté stal Srb Vladimir Klasan.

I druhému Čechovi se v Lundu dařilo. Jaroslav Schmid byl členem vítězného družstva na MS v roce 1966 ve Švédsku. V roce 1972 získal bronzovou medaili na MS jednotlivců v Lipsku, stejně jako o osm let později v Amsterdamu. Nyní si ze Švédska odvezl stříbro. V sedmi kolech se mu podařilo po třech remízách uhrát 5,5 bodu. Jen o půl bodu více získal držitel zlata Jerzy Strzelecki z Polska. Třetí skončil Rus Yuri Sobolev.

Díky Jaroslavu Schmidovi (uprostřed) jsou šachy neslyšících v Česku organizovány. Někdejší mistr světa v Lundu skončil druhý za Polákem Jerzym Strzeleckim.
Díky Jaroslavu Schmidovi (uprostřed) jsou šachy neslyšících v Česku organizovány. Někdejší mistr světa v Lundu skončil druhý za Polákem Jerzym Strzeleckim. | Foto: ICCD

Úspěšné byly Ukrajinky, mladý Rus i družstvo ze Záhřebu

Ženská kategorie se odehrála v režii ukrajinských šachistek. Umístit se na medailových pozicích žádné jiné hráčce nedovolily. Bronz brala Svitlana Gonchar, stříbrná skončila světová dvojka Tatiana Baklanova. Prvenství na svou stranu získala Natalya Myronenko s 5,5 body. Mezi juniory disponoval nejlepšími tahy Rus Mikhail Petrenko, z celkových pěti kol ztratil pouhý půlbod. V šampionátu družstev své soupeře přehrál chorvatský tým Silent Záhřeb.

Orság se Schmidem jsou momentálně jediní tuzemští neslyšící šachisté, kteří dokáží na vrcholných mezinárodních turnajích usilovat o nejvyšší příčky. V Česku jsou šachy neslyšících dlouhodobě organizovány právě díky veteránovi Jaroslavu Schmidovi a spadají pod Český svaz neslyšících sportovců. "Účast na letošním šampionátu v Lundu nám zajistil právě ČSNS," děkuje svazu mezinárodní mistr Orság. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 45 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 46 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy