Čeští neslyšící šachisté uspěli na evropském šampionátu, berou stříbro a bronz

David Nebor
20. 7. 2017 21:27
Ve Švédsku uskutečnil evropský šampionát v šachu neslyšících. Své partie odehráli jednotlivci i kluby. Čeští účastníci byli ve Švédsku pouze dva, oba však dosáhli skvělých výsledků. Jaroslav Schmid obsadil v kategorii senior druhou příčku. Třetí místo v mužské kategorii poté patřílo Milanu Orságovi. Ženské kategorii dominovaly Ukrajinky.
Milan Orság si z prvního ročníku Mistrovství Evropy jednotlivců v šachu neslyšících odvezl bronzovou medaili. Senior Schmid získal stříbro.
Milan Orság si z prvního ročníku Mistrovství Evropy jednotlivců v šachu neslyšících odvezl bronzovou medaili. Senior Schmid získal stříbro. | Foto: Štefan Belák

Lund - Evropský šampionát jednotlivců v šachu neslyšících je novinkou. Ve Švédsku se uskutečnil jeho první ročník. Byl s ním spojen i klubový evropský šampionát, který však má již dlouholetou tradici. Koná se každé dva roky, letos tomu tak bylo po třiadvacáté.

Orság (vpravo) nestačil pouze na světovou jedničku z Izraele Grunfelda Yehudu a Srba Vladimira Klasana.
Orság (vpravo) nestačil pouze na světovou jedničku z Izraele Grunfelda Yehudu a Srba Vladimira Klasana. | Foto: ICCD

"Bohužel v Česku je problém postavit klubové družstvo, zejména proto, že si hráči platí účast sami. Naposledy se účastnil klub 1. PSKN Praha v roce 2011 v Liverpoolu," objasňuje absenci českého družstva na šampionátu neslyšící šachista Milan Orság. Přesto dva cenné kovy do České republiky doputovaly.

Právě Milan Orság byl jedním z pouhých dvou českých hráčů na šampionátu. Jeho krajan Jaroslav Schmid hýbal figurkami v kategorii Senior. Kromě mužské a seniorské kategorie soutěžili i junioři a ženy. Vítěz vzešel ze sedmi kol, ve kterých mohl každý nasbírat nejvíce sedm bodů (jeden bod za výhru jedné partie), s výjimkou juniorů, kteří hráli pětikolově.

Od Orsága se dal očekávat skvělý výsledek. V roce 2012 se v kazašském Almaty umístil na MS v bleskovém šachu na třetím místě. Loni na MS jednotlivců v Jerevanu skončil dokonce druhý. Celkově mu patří šestá příčka mezi neslyšícími z celého světa a je navíc držitelem titulu IM - mezinárodní mistr. Český šachista v sedmi partiích remizoval třikrát a vysloužil si tak 5,5 bodu. To mu v konečné tabulce stačilo k bronzové medaili.

"Všech sedm partií je důležitých, každé zaváhání je znát a těžko se dohání. Cenná vítězství jsou samozřejmě ta s šachisty s vyšším ratingem (FIDE rating je hodnocení na základě dosud sehraných partií a udává pozici ve zmiňovaném světovém žebříčku - pozn. red.)," popisuje Orság šampionát. Před ním se umístila se šesti body světová jednička a mezinárodní velmistr Gruenfeld Yehuda z Izraele, evropským šampionem se poté stal Srb Vladimir Klasan.

I druhému Čechovi se v Lundu dařilo. Jaroslav Schmid byl členem vítězného družstva na MS v roce 1966 ve Švédsku. V roce 1972 získal bronzovou medaili na MS jednotlivců v Lipsku, stejně jako o osm let později v Amsterdamu. Nyní si ze Švédska odvezl stříbro. V sedmi kolech se mu podařilo po třech remízách uhrát 5,5 bodu. Jen o půl bodu více získal držitel zlata Jerzy Strzelecki z Polska. Třetí skončil Rus Yuri Sobolev.

Díky Jaroslavu Schmidovi (uprostřed) jsou šachy neslyšících v Česku organizovány. Někdejší mistr světa v Lundu skončil druhý za Polákem Jerzym Strzeleckim.
Díky Jaroslavu Schmidovi (uprostřed) jsou šachy neslyšících v Česku organizovány. Někdejší mistr světa v Lundu skončil druhý za Polákem Jerzym Strzeleckim. | Foto: ICCD

Úspěšné byly Ukrajinky, mladý Rus i družstvo ze Záhřebu

Ženská kategorie se odehrála v režii ukrajinských šachistek. Umístit se na medailových pozicích žádné jiné hráčce nedovolily. Bronz brala Svitlana Gonchar, stříbrná skončila světová dvojka Tatiana Baklanova. Prvenství na svou stranu získala Natalya Myronenko s 5,5 body. Mezi juniory disponoval nejlepšími tahy Rus Mikhail Petrenko, z celkových pěti kol ztratil pouhý půlbod. V šampionátu družstev své soupeře přehrál chorvatský tým Silent Záhřeb.

Orság se Schmidem jsou momentálně jediní tuzemští neslyšící šachisté, kteří dokáží na vrcholných mezinárodních turnajích usilovat o nejvyšší příčky. V Česku jsou šachy neslyšících dlouhodobě organizovány právě díky veteránovi Jaroslavu Schmidovi a spadají pod Český svaz neslyšících sportovců. "Účast na letošním šampionátu v Lundu nám zajistil právě ČSNS," děkuje svazu mezinárodní mistr Orság. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy