Čeští basketbalisté na vozíku vybojovali na mistrovství Evropy v Brně stříbro a postup

Kristýna Šperková
29. 7. 2017 10:42
V Brně skončil evropský šampionát basketbalu vozíčkářů a ačkoli se čeští reprezentanti úspěšně probojovali až do finále, těsně před cílem je zastavila Belgie, a stala se tak mistrem Evropy ve skupině C. Čeští basketbalisté však díky skvělému druhému místu postupují do divize B evropského basketbalu na vozíku.
Čeští basketbalisté na vozíku dokázali v Brně postoupit do divize B mistrovství světa.
Čeští basketbalisté na vozíku dokázali v Brně postoupit do divize B mistrovství světa. | Foto: Ladislav Hájek

Brno - Čeští basketbalisté proplouvali brněnským turnajem velmi úspěšně, v základní skupině porazili všechny svoje soupeře a nakonec je zastavila až Belgie. Přesto můžou být svěřenci trenéra Mence spokojeni - postoupili totiž o stupínek výš ve světovém basketbalu.

Jako vítězové skupiny nastoupili do semifinálového kola proti Portugalsku. "Semifinálové utkání s Portugalskem bylo poměrně vyrovnané, a to především díky tomu, že jsme neproměňovali poměrně velké množství vyložených šancí. Přesto si myslím, že jsme dokázali hrát svoji hru a díky tomu jsme po zásluze zvítězili," shrnuje trenér reprezentace Jaroslav Menc průběh zápasu, který vyústil ve skóre 67:50 pro český výběr.

Česká reprezentace basketbalistů na vozíku, stříbrná na mistrovství Evropy sk. C v Brně.
Česká reprezentace basketbalistů na vozíku, stříbrná na mistrovství Evropy sk. C v Brně. | Foto: Ladislav Hájek

Díky tomuto vítězství si však český tým zajistil nejhůře druhé místo v turnaji a tím pádem i postup do vyšší výkonnostní skupiny B, jejíž šampionát se české reprezentaci v roce 2014 podařilo senzačně vyhrát, díky čemuž se hráči podívali na mistrovství nejvyšší skupiny A v Anglii v roce 2015. "Postoupit do skupiny B bylo jedním z našich cílů na tomto šampionátu v Brně," říká trenér Menc.

"Druhým cílem bylo do týmu zapojit nové hráče, což si myslím, že se podařilo. Noví hráči dostali prostor v utkáních, ve kterých to situace vyžadovala, v těch náročnějších už tolik prostoru nedostali, to už jsme zas nechali na zkušenějších," dodává.

V poslední den turnaje, v hale areálu univerzitního kampusu v Brně, nastoupili čeští basketbalisté k finálovému souboji s reprezentací Belgie, která procházela turnajem naprosto nekompromisně, v semifinále si poradila hravě s Irskem 85:41 a do finálového střetu se Českou republikou nastoupila oprávněně sebevědomě. V první čtvrtině drželi Belgičané převahu a české basketbalisty nepustili ani jednou do vedení. V průběhu celého zápasu měla Belgie sedmibodový odstup, který se nakonec ustálil na 15 bodech a výsledném skóre 65:50 ve prospěch Belgičanů.

Čeští basketbalisté na vozíku otevřeli mistrovství Evropy v Brně vítězstvím nad Irskem a uzavřeli druhým místem po souboji s Belgií.
Čeští basketbalisté na vozíku otevřeli mistrovství Evropy v Brně vítězstvím nad Irskem a uzavřeli druhým místem po souboji s Belgií. | Foto: Ladislav Hájek

"Do finálového zápasu jsme nastupovali s odhodláním zvítězit, ale musím uznat, že belgický tým byl nejlepším celkem šampionátu a po zásluze vyhrál. Je to především díky tomu, že jejich tým je poskládaný z dvanácti v podstatě vyrovnaných hráčů," hodnotí finále trenér Menc. "Po takovém ne úplně valném začátku jsme ve druhé čtvrtině na chvíli srovnali krok, ale ve chvíli, kdy musel ve třetí čtvrtině odstoupit pro pět faulů Mirek Šperk a nakonec i Tomáš Nevěčný, tak v tu chvíli už bylo jasné, že utkání do úspěšného konce nedovedeme," řekl trenér, který je přesto s působením svého výběru na mistrovství Evropy v Brně spokojený.

"Myslím se, že jsme sehráli úspěšnou partii, za kterou se hráči nemusí stydět," dodal k vystoupení českého týmu. Navíc se mu podařilo splnit dosažení postupu do divize B a začlenění nováčků do týmu. Nyní čeká české basketbalisty na vozíku i jejich trenéra zasloužený odpočinek, než se otevře podzimní klubová sezona, a to v září mezinárodním turnajem Pardubický pohár.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy