Čeští basketbalisté na vozíku vybojovali na mistrovství Evropy v Brně stříbro a postup

Kristýna Šperková
29. 7. 2017 10:42
V Brně skončil evropský šampionát basketbalu vozíčkářů a ačkoli se čeští reprezentanti úspěšně probojovali až do finále, těsně před cílem je zastavila Belgie, a stala se tak mistrem Evropy ve skupině C. Čeští basketbalisté však díky skvělému druhému místu postupují do divize B evropského basketbalu na vozíku.
Čeští basketbalisté na vozíku dokázali v Brně postoupit do divize B mistrovství světa.
Čeští basketbalisté na vozíku dokázali v Brně postoupit do divize B mistrovství světa. | Foto: Ladislav Hájek

Brno - Čeští basketbalisté proplouvali brněnským turnajem velmi úspěšně, v základní skupině porazili všechny svoje soupeře a nakonec je zastavila až Belgie. Přesto můžou být svěřenci trenéra Mence spokojeni - postoupili totiž o stupínek výš ve světovém basketbalu.

Jako vítězové skupiny nastoupili do semifinálového kola proti Portugalsku. "Semifinálové utkání s Portugalskem bylo poměrně vyrovnané, a to především díky tomu, že jsme neproměňovali poměrně velké množství vyložených šancí. Přesto si myslím, že jsme dokázali hrát svoji hru a díky tomu jsme po zásluze zvítězili," shrnuje trenér reprezentace Jaroslav Menc průběh zápasu, který vyústil ve skóre 67:50 pro český výběr.

Česká reprezentace basketbalistů na vozíku, stříbrná na mistrovství Evropy sk. C v Brně.
Česká reprezentace basketbalistů na vozíku, stříbrná na mistrovství Evropy sk. C v Brně. | Foto: Ladislav Hájek

Díky tomuto vítězství si však český tým zajistil nejhůře druhé místo v turnaji a tím pádem i postup do vyšší výkonnostní skupiny B, jejíž šampionát se české reprezentaci v roce 2014 podařilo senzačně vyhrát, díky čemuž se hráči podívali na mistrovství nejvyšší skupiny A v Anglii v roce 2015. "Postoupit do skupiny B bylo jedním z našich cílů na tomto šampionátu v Brně," říká trenér Menc.

"Druhým cílem bylo do týmu zapojit nové hráče, což si myslím, že se podařilo. Noví hráči dostali prostor v utkáních, ve kterých to situace vyžadovala, v těch náročnějších už tolik prostoru nedostali, to už jsme zas nechali na zkušenějších," dodává.

V poslední den turnaje, v hale areálu univerzitního kampusu v Brně, nastoupili čeští basketbalisté k finálovému souboji s reprezentací Belgie, která procházela turnajem naprosto nekompromisně, v semifinále si poradila hravě s Irskem 85:41 a do finálového střetu se Českou republikou nastoupila oprávněně sebevědomě. V první čtvrtině drželi Belgičané převahu a české basketbalisty nepustili ani jednou do vedení. V průběhu celého zápasu měla Belgie sedmibodový odstup, který se nakonec ustálil na 15 bodech a výsledném skóre 65:50 ve prospěch Belgičanů.

Čeští basketbalisté na vozíku otevřeli mistrovství Evropy v Brně vítězstvím nad Irskem a uzavřeli druhým místem po souboji s Belgií.
Čeští basketbalisté na vozíku otevřeli mistrovství Evropy v Brně vítězstvím nad Irskem a uzavřeli druhým místem po souboji s Belgií. | Foto: Ladislav Hájek

"Do finálového zápasu jsme nastupovali s odhodláním zvítězit, ale musím uznat, že belgický tým byl nejlepším celkem šampionátu a po zásluze vyhrál. Je to především díky tomu, že jejich tým je poskládaný z dvanácti v podstatě vyrovnaných hráčů," hodnotí finále trenér Menc. "Po takovém ne úplně valném začátku jsme ve druhé čtvrtině na chvíli srovnali krok, ale ve chvíli, kdy musel ve třetí čtvrtině odstoupit pro pět faulů Mirek Šperk a nakonec i Tomáš Nevěčný, tak v tu chvíli už bylo jasné, že utkání do úspěšného konce nedovedeme," řekl trenér, který je přesto s působením svého výběru na mistrovství Evropy v Brně spokojený.

"Myslím se, že jsme sehráli úspěšnou partii, za kterou se hráči nemusí stydět," dodal k vystoupení českého týmu. Navíc se mu podařilo splnit dosažení postupu do divize B a začlenění nováčků do týmu. Nyní čeká české basketbalisty na vozíku i jejich trenéra zasloužený odpočinek, než se otevře podzimní klubová sezona, a to v září mezinárodním turnajem Pardubický pohár.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy