Čeští basketbalisté na vozíku vybojovali na mistrovství Evropy v Brně stříbro a postup

Kristýna Šperková
29. 7. 2017 10:42
V Brně skončil evropský šampionát basketbalu vozíčkářů a ačkoli se čeští reprezentanti úspěšně probojovali až do finále, těsně před cílem je zastavila Belgie, a stala se tak mistrem Evropy ve skupině C. Čeští basketbalisté však díky skvělému druhému místu postupují do divize B evropského basketbalu na vozíku.
Čeští basketbalisté na vozíku dokázali v Brně postoupit do divize B mistrovství světa.
Čeští basketbalisté na vozíku dokázali v Brně postoupit do divize B mistrovství světa. | Foto: Ladislav Hájek

Brno - Čeští basketbalisté proplouvali brněnským turnajem velmi úspěšně, v základní skupině porazili všechny svoje soupeře a nakonec je zastavila až Belgie. Přesto můžou být svěřenci trenéra Mence spokojeni - postoupili totiž o stupínek výš ve světovém basketbalu.

Jako vítězové skupiny nastoupili do semifinálového kola proti Portugalsku. "Semifinálové utkání s Portugalskem bylo poměrně vyrovnané, a to především díky tomu, že jsme neproměňovali poměrně velké množství vyložených šancí. Přesto si myslím, že jsme dokázali hrát svoji hru a díky tomu jsme po zásluze zvítězili," shrnuje trenér reprezentace Jaroslav Menc průběh zápasu, který vyústil ve skóre 67:50 pro český výběr.

Česká reprezentace basketbalistů na vozíku, stříbrná na mistrovství Evropy sk. C v Brně.
Česká reprezentace basketbalistů na vozíku, stříbrná na mistrovství Evropy sk. C v Brně. | Foto: Ladislav Hájek

Díky tomuto vítězství si však český tým zajistil nejhůře druhé místo v turnaji a tím pádem i postup do vyšší výkonnostní skupiny B, jejíž šampionát se české reprezentaci v roce 2014 podařilo senzačně vyhrát, díky čemuž se hráči podívali na mistrovství nejvyšší skupiny A v Anglii v roce 2015. "Postoupit do skupiny B bylo jedním z našich cílů na tomto šampionátu v Brně," říká trenér Menc.

"Druhým cílem bylo do týmu zapojit nové hráče, což si myslím, že se podařilo. Noví hráči dostali prostor v utkáních, ve kterých to situace vyžadovala, v těch náročnějších už tolik prostoru nedostali, to už jsme zas nechali na zkušenějších," dodává.

V poslední den turnaje, v hale areálu univerzitního kampusu v Brně, nastoupili čeští basketbalisté k finálovému souboji s reprezentací Belgie, která procházela turnajem naprosto nekompromisně, v semifinále si poradila hravě s Irskem 85:41 a do finálového střetu se Českou republikou nastoupila oprávněně sebevědomě. V první čtvrtině drželi Belgičané převahu a české basketbalisty nepustili ani jednou do vedení. V průběhu celého zápasu měla Belgie sedmibodový odstup, který se nakonec ustálil na 15 bodech a výsledném skóre 65:50 ve prospěch Belgičanů.

Čeští basketbalisté na vozíku otevřeli mistrovství Evropy v Brně vítězstvím nad Irskem a uzavřeli druhým místem po souboji s Belgií.
Čeští basketbalisté na vozíku otevřeli mistrovství Evropy v Brně vítězstvím nad Irskem a uzavřeli druhým místem po souboji s Belgií. | Foto: Ladislav Hájek

"Do finálového zápasu jsme nastupovali s odhodláním zvítězit, ale musím uznat, že belgický tým byl nejlepším celkem šampionátu a po zásluze vyhrál. Je to především díky tomu, že jejich tým je poskládaný z dvanácti v podstatě vyrovnaných hráčů," hodnotí finále trenér Menc. "Po takovém ne úplně valném začátku jsme ve druhé čtvrtině na chvíli srovnali krok, ale ve chvíli, kdy musel ve třetí čtvrtině odstoupit pro pět faulů Mirek Šperk a nakonec i Tomáš Nevěčný, tak v tu chvíli už bylo jasné, že utkání do úspěšného konce nedovedeme," řekl trenér, který je přesto s působením svého výběru na mistrovství Evropy v Brně spokojený.

"Myslím se, že jsme sehráli úspěšnou partii, za kterou se hráči nemusí stydět," dodal k vystoupení českého týmu. Navíc se mu podařilo splnit dosažení postupu do divize B a začlenění nováčků do týmu. Nyní čeká české basketbalisty na vozíku i jejich trenéra zasloužený odpočinek, než se otevře podzimní klubová sezona, a to v září mezinárodním turnajem Pardubický pohár.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy